Abraomo Linkolno laiškas jo sūnaus mokytojui


Abraomas Linkolnas – viena žinomiausių asmenybių pasaulyje. Būtent jo nuopelnas yra tai, kad JAV buvo panaikinta vergovė ir už tai jis pelnytai laikomas nacionaliniu didvyriu. Apklausų duomenimis, jis iki šiol yra mylimiausias amerikiečių prezidentas.

1855 metais Abraomas Linkolnas parašė garsųjį „Laišką jo sūnaus mokytojui“. Laiškas buvo skirtas prezidento numylėtinio, penkiamečio Viljamo, mokytojui. Deja, bet Viljamas neturėjo galimybės pritaikyti įgytų žinių, nes mirė būdamas 11 metų ir buvo palaidotas kartu su savo tėvu.

Perskaitykite šį tėviškos meilės ir rūpesčio vaiku persmelktą laišką. Tai yra iš tikrųjų labai svarbūs dalykai, apie kuriuos dažnai pamirštame:

„…Suprantu, kad jam teks išsiaiškinti, jog ne visi žmonės yra teisingi, ne visi yra nuoširdūs. Bet išmokykite jį ir to, kad kiekvienam niekšui tenka herojus, kiekvienam savanaudiškam politikui tenka atsidavęs vadovas.

Išmokykite jo to, kad jeigu yra priešas, atsiras ir draugas. Žinau, tam reikės laiko, bet jeigu galite, išmokykite jo to, kad kiekvienas uždirbtas doleris yra daug vertingesnis, nei penki rasti. Išmokykite jį pralaimėti bei mėgautis laimėjimais.

Advertisements

Jei galite, laikykite jį atokiau nuo pavydo, išmokykite tylaus juoko paslapties. Leiskite jam anksti suvokti, kad pagyrūnus ir mušeikas lengviausia įveikti. Jeigu galite, išmokite jį domėtis knygomis…

Ir suteikite jam laisvo laiko, kad jis galėtų pamąstyti apie amžinąsias paslaptis: paukščius danguje, bites, bites saulės spinduliuose ir gėles žaliuose kalno šlaituose.

Kai jis mokysis mokykloje, išmokykite jį, kad patirtoje nesėkmėje yra daugiau garbės, negu sukčiavime… Išmokykite pasitikėti savo idėjomis, net jeigu kas nors pasakytų, kad jis klysta… Išmokykite jį elgtis švelniai su švelniais žmonėmis ir žiauriai su žiauriais.

Pasistenkite suteikti mano sūnui jėgų nesekti paskui minią, kai visi užima nugalėtojų pusę… Išmokykite jį išklausyti visus žmones, tačiau taip pat išmokykite viską, ką jis girdės apsvarstyti kitu kampu ir atrinkti tik tai, kas yra gera.

Jeigu galite, išmokykite jį juoktis liūdesy… Išmokykite, kad ašarose nėra jokios gėdos. Išmokykite juoktis iš cinikų ir saugotis per didelio nuolankumo.

Išmokykite parduoti savo smegenis ir raumenų jėga už aukščiausią kainą, tačiau niekada neprekiauti nei širdimi, nei siela.

Advertisements

Išmokykite jį neklausyti staugiančios minios, bet atsistoti ir kovoti, jeigu mano, kad yra teisus.

Elkitės su juo švelniai, bet ne per daug, nes tik išbandymas ugnimi suteikia plienui aukščiausią kokybę. Leiskite jam turėti drąsos nebūti pakančiam (viskam, kas yra bloga)… Leiskite jam turėti kantrybės tapti drąsiu.

Išmokykite jį visada labai tikėti savimi, nes tada jis visada labai tikės žmonija.

Tai nėra lengva, bet pažiūrėkite, ką galite padaryti… Jis toks geras, mano sūnus!

Abraomas Linkolnas, 1855.