„Adidas“ ir „Puma“ sukūrė 2 broliai – ir iki gyvenimo pabaigos jie nebendravo tarpusavyje

Patinka? Duok Like!

Istorija prasidėjo 1920 metais Vokietijos Hercogenauracho mieste. Rudolfas Dasleris gimė 1898 m. kovo 26 d. batsiuvio ir skalbėjos šeimoje, kurioje jau augo du vaikai. Po dvejų metų pasaulį išvydo jo jaunesnis brolis Adolfas. Broliai labai mėgo sportą ir nuolatos varžėsi vienas su kitu, pasakoja Elite Readers.

YouTube

Brolių Daslerių dirbtuvės.

Susidomėjimas sporto varžybomis paskatino jaunąjį Adį Daslerį pradėti savo sportinės avalynės dygliuotų padu gamybą. Prikalbinęs pažįstamą kalvį, kuris kalė į batelius dyglius, Dasleris jaunesnysis pradėjo verslą motinos skalbykloje.

Reklama
shelflife

Kiek vėliau jo partneriu tampa brolis Rudolfas, kuris nelabai gaudėsi avalynės gamyboje, bet puikiai mokėjo ją parduoti. Čia ir slypėjo jų sėkmės paslaptis: tuo metu, kai vienas generavo idėjas ir jas įgyvendino, kitas ieškojo klientų ir įkalbinėjo juos įsigyti būtent jų prekes.

1924 metais atsidaro jų pirmoji įmonė „Gebrüder Dassler“ („Broliai Dasleriai“). Palaipsniui gamyba pradėjo plėstis, produkcija buvo kokybiška, ir pirmoji didžiulė sėkmė juos aplankė 1928 metais, kai Amsterdame vykstančių olimpinių žaidynių metu net keli atletai pasirodė su „Gebrüder Dassler“ avalyne.

inFranken

Po ketverių metų Los Andžele vykusių žaidynių metu vokietis Artūras Jonatas laimėjo bronzą 100 m bėgime, avėdamas brolių Daslerių sportinius batelius.

Tad Dasleriai praturtėjo dar iki Berlyno olimpiados – juos netgi vadino turtingiausia Hercogenauracho šeima. Jie įsigijo didžiulį namą ir apsigyveno jame visi kartu: pirmame aukšte – Adolfo šeima, antrame – Rudolfo, virš jų – tėvai. Po kurio laiko name pasidarė ankšta: Rudolfo žmona Fridlė pykosi su Adolfo Kati, o kiekvienas iš brolių gynė savo žmoną.

sportgeza

1936 metais populiarus afroamerikietis lengvaatletis Džesis Ovensas avėjo brolių sportinius batelius Vokietijos Berlyno olimpiadoje ir iškovojo keturis aukso medalius. Tai dar labiau paskatino pardavimus.

alamy

Pirmasis konfliktas.

Svarbu paminėti, kad abu broliai buvo nacistai. 1932 metais jie balsavo už NSDAP, o 1933 m. gegužę tapo partijos nariais. Sveiko kūno kultas atvėrė jiems neregėtų perspektyvų. Bet prasidėjus Antrajam pasauliniam karui, broliams teko gaminti karinę avalynę Trečiajam reichui, o 1934 metais jie gavo šaukimus į frontą. Tačiau greitu metu Adolfas buvo grąžintas namo, kad toliau vadovautų gamyklai.

press.adidas

Tuo tarpu Rudolfas dvejus metus praleido raštinės biure, vėliau pabėgo iš kariuomenės ir buvo areštuotas namuose.

Pakeliui į koncentracijos stovyklą jį išlaisvino Amerikos kareiviai, bet nedelsiant vėl suėmė už ryšius su gestapu. Areštavus jis sužinojo, kad jį apskundė brolis Adolfas. Keršydamas jis informavo Amerikos valdžią, kad avalynės gamyba Trečiajam reichui visiškai priklauso Adolfui.

Wikipedia

Gamykla buvo įpareigota gaminti ledo ritulio pačiūžas JAV rinkai. Sportinės avalynės gamybą pavyko atnaujinti tik 1946 metais. 1948 m. mirė Kristofas Dasleris – brolių tėvas ir vienintelis žmogus, neleidęs jiems visiškai susipykti ir padalinti kompanijos. Vėliau mieste atsirado dvi sportinės avalynės gamyklos – „Addas“ ir „Ruda“. Jokios klaidos.

Brolių Daslerių frontas.

Po poros mėnesių Rudolfas pakeitė pavadinimą į skambesnį – „Puma“. O Adolfas pridėjo vieną raidę ir priklijavo dar vieną juostelę prie jau esančių dviejų, kuriomis buvo žymima jų su broliu leidžiama produkcija. Tuo metu į kovą įsitraukė visi Hercogenauracho gyventojai – jie tiesiogine šio žodžio prasme pasidalino į dvi stovyklas – pirmoji dirbo Adolfui, o antroji – Rudolfui.

Sapeur OSB

Palaipsniui brolių noras vienas kitą aplenkti lėmė tai, kad pasaulyje tiesiog nebegalėjo būti geresnės avalynės nei gaminama „Adidas“ ir „Puma“ gamyklose.

Gamyklas skyrė 500 m ir kiekviena stengėsi tapti populiaresnė. Pirmasis didelis laimėjimas priklausė „Adidas“: VFR futbolo rinktinės treneris pasimatavo futbolo batelius dygliuotu padu, skirtus žaisti ant šlapios vejos, ir kaipmat sudarė sutartį. Greitu metu visa komanda treniravosi avėdama avalynę su trimis juostelėmis.

adidas Group blog
„Rudolfas labai pyko, – pasakojo Helmutas Fišeris. – Juk Zepas iš pradžių kreipėsi į mus, bet gamyklai pritrūko pinigų bendradarbiauti. Ir apskritai. „Puma“ anksčiau pagamino tokius dyglius ir tokia avalyne aprūpino Vakarų Vokietijos lygą 1952–1953 metais.“

Konkurencija buvo iš tikrųjų žiauri, nes bendrovės aptarnavo tik arba „Adidas“, arba „Puma“, o darbuotojams buvo griežtai draudžiama tuoktis arba susitikinėti su asmenimis, priklausančiais konkurentų kompanijai. Įmonės be perstojo kaltino viena kitą šnipinėjimu.

Kovos pabaiga.

Rudolfas Dasleris mirė 1974 metais nuo plaučių vėžio, būdamas 76 metų. Adolfas neatvažiavo į laidotuves, bet kalbėdamas telefonu su kunigu pasakė, kad broliui atleido. Adolfas mirė praėjus ketveriems metams. Tačiau konfrontacija tarp įmonių tęsėsi tol, kol Adolfo Daslerio palikuoniai susipyko tarpusavyje ir pardavė įmonę, kurios apyvarta siekė daugiau nei pusę milijardo dolerių per metus, vos už 390 milijonų.

Süddeutsche Zeitung

2009-aisiais, praėjus 60 metų po išsiskyrimo, kompanijos visgi surengė susitaikymo mačą. Jos tai padarė Tarptautinę taikos dieną – rugsėjo 21-ąją. „Tikime, kad sportas gali suartinti žmones“, – tada sakė „Adidas“ valdybos pirmininkas Gerbertas Gaineris. Jį palaikė „Puma“ vadovas Johenas Tsaitsas: „Tai svarbiausia diena mūsų įmonėms.“

Moralas – net konfliktas gali tapti progreso varikliu.

Reklama