Įprastas Olandijos kaimas, kur visi… kenčia nuo demencijos

Patinka? Duok Like!

Viename iš Olandijos kaimų, vadinamų Hogevėjumi, esančiame netoli Vispo miesto, gyvena 152 žmonės. Ir, regis, jie nedaro nieko neįprasta: valgo, miega, vaikšto po kaimą ir lankosi parduotuvėje bei restorane. Bet kiekvienas jų yra kruopščiai prižiūrimas. Mat Hogevėjus iš tiesų yra gydymo įstaiga, kurioje visi pacientai kenčia nuo senatvinės demencijos.

Reklama

Pagrindinis „kaimo“ uždavinys – palaikyti iliuziją, kad jo gyventojai tęsia normalų įprastinį savo gyvenimą. 152 senukai nė neįsivaizduoja, kad jų kaimas – psichiatrijos ligoninė. Taip pat jie nenutuokia, kad jų gyvenamieji būstai yra nuolatos stebimi.

Šio kaimo žmonės gyvena ne palatose, o grupėmis po šešis arba septynis žmones atskiruose namuose kartu su vienu ar dviem globėjais. Jų namai įrengti pagal to laikotarpio stilių, kai trumpalaikė pacientų atmintis atsisakė veikusi normaliai: pagal praeito amžiaus 6-ojo, 8-ojo dešimtmečių ar net mūsų amžiaus 1-ojo dešimtmečio stilių. Viskas įrengta labai kruopščiai atkuriant tuometę buitį, pasirūpinta net atitinkamomis staltiesėmis.

Pacientai gali nekliudomi vaikštinėti po apylinkes ir gėrėtis kraštovaizdžiu, fontanais arba ilsėtis ant suoliukų. O medicinos personalas juos visur stebi: medicinos slaugės ir pagyvenę gydytojai taip pat vaikštinėja po kaimą ir vaizduoja kasininkus, biurų tarnautojus, kitus pirkėjus parduotuvėje ir pan.

Kaimo gyventojai negali iš jo niekur išvykti. Dviaukščiai namai, kuriuose jie gyvena, išdėstyti perimetru, tad nesama jokios galimybės, kad senukai pasiklys arba paliks kaimo teritoriją. O jeigu kuris iš pacientų prisiartina prie išorinių perimetro durų, ligoninės darbuotojas jam mandagiai praneša, jog šios durys uždarytos, ir palydi kitu maršrutu.

Pagyvenusio žmogaus apgyvendinimas tokioje aplinkoje ne tik naudingam jam pačiam, bet ir kainuoja mažiau negu ištisą parą trunkanti slauga namuose. Be to, ir pacientų šeimos, dažnai neturinčios pakankamai laiko, kad užtikrintų deramą slaugą, išvengia streso.

Ivona van Amerongen (Yvonne van Amerongen), viena iš Hogevėjaus steigėjų, tikina, jog idėja sukurti tokį kaimą kilo bedirbant tradiciniuose senelių namuose. 2009 metais buvo pastatytas štai toks gyvenamasis kompleksas, užimantis 1,5 hektaro plotą. Jame stovi 23 gyvenamieji namai.

Tinklalapis:

Reklama

Prenumeruok VMarkus