Meilės istorija, iš kurios gimė šedevrai


Nedažnai taip nutinka, kad jau po pirmų pažinties minučių vyras supranta, kad prieš jį stovi jo būsimoji žmona. Ypač jeigu jam 18-ka, o jai – 13-ka. Tačiau būsimasis rašytojas Gabrielis Garsija Markesas (Gabriel Garcia Marquez) įžvelgė trylikametėje mergaitėje tą, su kuria praleis visą savo gyvenimą. Ir nesuklydo – Markesas ir Mersedes Barča, toks buvo mergaitės vardas, laimingai nugyveno visą gyvenimą, nepaisant to, kad buvo visiškai skirtingi: jis – rašytojas mistikas, temperamentingas ir paslaptingas, ji – harmoninga ir rami.

Gyveno jie neturtingai, nuolat tekdavo taupyti ir pirkti tik būtiniausias prekes. Tačiau šiuo nepaprastu laikotarpiu jų porą itin stiprino nuoširdus rūpestis vienas kitu ir abipusė pagalba. Markesas mokė žmoną gaminti ir prižiūrėti ūkį, o ji tapo pirmąja jo literatūros kūrinių klausytoja ir gerbėja. Jų namuose nebuvo šildymo, ir Mersedes išmoko užkurti židinį, nes jei būdavo per šalta, Gabrielis negalėdavo rašyti.

Prie romano „Šimtas metų vienatvės“ Markesas plušėjo beveik pusantrų metų. Tuo metu žmona uždirba pinigus, kalbina prekeivius duoti produktų į skolą, tariasi su jų būsto nuomotoju. Suvokdama, kad iki romano rašymo pabaigos jie neturės kuo sumokėti už butą, Mersedes įkalbina savininką palaukti. O Markesui baigus romaną, Mersedes paslapčia užstato plaukų džiovintuvą ir plaktuvą, kad gautų pinigų išsiųsti kūrinį leidėjui.

1967 metais Markeso romanas buvo išleistas, o kūrėjas išgarsėjo. Vėliau kiekvienas jo naujas kūrinys sukeldavo sensaciją. 1982 metais Markesui buvo įteikta Nobelio premija. Rašytojas niekada nepamiršo, kad už savo šlovę yra skolingas ir savo kantriajai bei rūpestingai žmonai, ir visus kūrinius skyrė jai.

Markeso knygoje „Prisiminimai apie mano liūdnąsias kekšes“ kritikai įžvelgia panašumų su paties rašytojo ir Mersedes istorija – jo meilės žmonai deklaraciją, įamžintą kūrinyje. Paskutiniais savo gyvenimo metais Markesas kentėjo nuo Alzheimerio ligos ir dažnai neatpažindavo artimųjų, išskyrus Mersedes. O ji iki paskutinės jo gyvenimo dienos liko ištikima savo Gabrieliaus žmona.


Like it? Share with your friends!

53
4 shares, 53 points