Septyniolikmetė emigrantė iš Ukrainos sugalvojo DNR robotą Parkinsono ir Alzheimerio ligoms gydyti

Patinka? Duok Like!

2019 metų pradžioje Amerikos laikraščiuose pasirodė straipsnių apie septyniolikmetės merginos išradimą. Sofija Lysenko, emigrantų iš Ukrainos dukra, Pensilvanijos valstijoje užtikrintai laimėjo bendrovės „Google“ inicijuotą konkursą. Ekspertai moksleivės mokslinį projektą pripažino itin daug žadančiu.

Dabar mergina kartu su kolegų mokslininkų grupe bando įgyvendinti savo viziją. Viso pasaulio medikai deda labai daug vilčių į Sofijos projektą. Taip yra dėl to, kad merginos išradimas pagaliau padės žmonijai efektyviai kovoti su Parkinsono ir Alzheimerio ligomis!

Reklama

Itin sunki užduotis

Vienuoliktokė nuo vaikystės domėjosi mokslu. Prieš kelerius metus Sofija stačia galva nėrė į itin sunkios užduoties sprendimo paieškas. Mergina stengėsi išrasti būdą, kaip pristatyti vaistus į žmogaus smegenis, ir galų gale jai tai pavyko!

„Viską apsunkina vadinamojo hematoencefalinio barjero egzistavimas. Jis atlieka labai svarbią funkciją: neleidžia virusams ir patogenams sutrikdyti smegenų veiklos, blokuodamas jiems prieigą.

Deja, lygiai taip pat jis blokuoja vaistinių preparatų patekimą į smegenis“, – noriai dalinasi užduoties detalėmis Sofija.

Robotas-DNR!

Ši moksleivė – daugialypė asmenybė, ji domisi daugybe taikomųjų ir gamtos mokslų, pradedant programavimu bei matematika ir baigiant chemija, fizika ir biologija.

Merginos turimų žinių visuma padėjo jai surasti problemos sprendimą. Sofija išrado robotizuotą kapsulę, kurios dydis neviršija DNR dydžio!

Robotas-DNR be problemų įveiks hematoencefalinį barjerą ir galės pašalinti smegenyse atsiradusias problemas. Tam tikros programos padės šiam įrenginiui nepasiklysti žmogaus organizmo labirinte.

Vaistas nuo daugybės ligų

Mokslininkai neslepia džiaugsmo – tai bus tikras proveržis gydant įvairiausias smegenų ligas. Pavyzdžiui, Lysenko išradimo dėka po kurio laiko žmonija turės galimybę visavertiškai gydyti Alzheimerio ir Parkinsono ligas.

Bet kol kas nereikėtų užmigti ant laurų – Sofijos laukia daugybė darbų. Dabar mergina su kolegomis kuria algoritmą, leidžiantį „užfiksuoti“ kūdikių cerebrinį paralyžių.

Talentinga moksleivė

Konkurso organizatoriai dalinasi savo įspūdžiais apie Lysenko: „Ji yra nuostabi mergaitė, jos tėvai daro viską, ką gali, kad jų vaikas vystytų savo gebėjimus.“

Mokyklos, kurioje mokosi Sofija, direktorius minėjo, kad mergina lanko praktiškai visus vietos būrelius ir niekas neverčia jos ten eiti – viską daro savo valia.

Lysenko šeima persikraustė į JAV, kai jų dukrai buvo vos 3 metai. Šiandien Sofija tvirtina, kad net jeigu tėvai būtų likę Ukrainoje, ji vis tiek domėtųsi mokslu, ir pripažįsta, jog JAV yra daug paprasčiau bendrauti su specialistais iš viso pasaulio.

Reklama