Štai kodėl gydytojai vilki baltais chalatais

Patinka? Duok Like!

Jie stengiasi išgelbėti kitų gyvybę kartais aukodami asmeninį laiką. Jų buvimas šalia atpalaiduoja, suteikia saugumo jausmą. O dar jie geri psichologai, supras tavo problemą ir padės ją išspręsti. Visa tai – apie žmones baltais chalatais.

75 % medicinos personalo visame pasaulyje vilki baltais chalatais. Ar kada nors susimąstėte, kodėl būtent chalatus ir būtent baltos spalvos? Šiandien pasistengsime tai išsiaiškinti…

Reklama

Iki XIX amžiaus antrosios pusės gydytojai neturėjo jokios specialios aprangos. Tik rimtų operacijų metu jie užsidėdavo prijuostę ir pirštines. Senais laikais gydytojus atpažindavo tikrai ne iš aprangos. Tada jie buvo tikri savo laikų herojai, tad juos pažinojo asmeniškai.

Pirmą kartą apie baltųjų chalatų būtinybę prašneko anglų gydytojas Džozefas Listeris. Jis turėjo teoriją apie antiseptines šios aprangos savybes. O praėjusio amžiaus pradžioje siaučiant ispaniškajam gripui, teorija pasitvirtino. Po to baltųjų chalatų praktiką pradėjo diegti praktiškai visur.

Dar vienas įdomus faktas apie baltuosius chalatus. Praėjusiame amžiuje pagal juos sprendė apie chirurgų profesionalumą. Kuo mažiau gydytojas išsitepdavo paciento krauju operacijos metu, tuo geresniu specialistu jis buvo laikomas.

Neseniai Anglijoje atsinaujino ginčai dėl baltųjų chalatų privalomo dėvėjimo. Kuriam laikui jų buvo atsisakyta, bet paaiškėjo, kad žmonės mažiau pasitiki daktarais be specialios aprangos, o kartais jų net prisibijo.

Liko išsiaiškinti, kodėl chalato spalva būtent balta, o ne tamsiai mėlyna, geltonai violetinė ar kokia nors kita. Yra toks mokslas apie spalvas, vadinamas kolorimetrija. Pasitelkę jį galime gauti bent maždaug aiškų atsakymą į šį klausimą.

Remiantis kolorimetrija, balta spalva nuteikia žmogų atvirumui, atsidavimui, švarai ir minčių galybei. O tai reiškia, kad ji teigiamai veikia pacientus. Be to, žmonės baltais chalatais pacientams sukelia kiek daugiau pasitikėjimo.

Taip pat, remiantis statistiniais duomenimis, mokslininkai įrodė, kad baltas chalatas padidina koncentraciją. Dėvėdami tokią uniformą gydytojai padaro mažiau klaidų. O tai reiškia, kad ši spalva padeda gelbėti žmonių gyvybę!

Reklama

Prenumeruok VMarkus