Prieš 400 metų samarietis užrašė 20 amžinos išminties taisyklių, kurios yra aktualios iki šiol


Musasi Miamoto, dar žinomas kaip Benosuke Miamoto — įžymiausias XVII a. japonų fechtuotojas. Jis nepriekaištingai valdė kardą ir buvo patyręs karys, kuriam nebuvo lygių. Jis laimėjo rekordinį kiekį kovų — apie 60.

Neužilgo iki savo mirties jis parašė knygą „Vienišo keliautojo kelias“, kurioje aprašė savo gyvenimo filosofiją.

Knygos esme — konfucianizmas ir daoizmas. Nepaisant to, kad jau praėjo keli šimtmečiai, ši knyga ne tik neprarado savo aktualumo, bet priešingai — suteikia vis daugiau atsakymų į klausimus, svarbius kiekvienam iš mūsų.

Mes išrinkome 20 svarbiausių knygos nuostatų ir pritaikėm jas šiuolaikiniam gyvenimui:

1. Išmokite priimti gyvenimą tokį, koks jis yra.

Jeigu jūs per daug jaudinsitės dėl labai tolimos ateities, tai tik atneš nerimą ir baimę į jūsų sielą. Jūs nuolat jausite stresą. Tam, kad išlaikytumėte dvasinę pusiausvyrą, išmokite priimti gyvenimą tokį, koks jis yra. Kiekvieną dieną — tokią, kokia ji yra.

Tokiu būdu sugebėsite atsilaikyti prieš bet kokias gyvenimo negandas.

2. Nesivykite malonumų, lyg alkanas vilkas.

Malonūs dalykai geri tada, kai atsiranda mūsų gyvenime natūraliai ir nepastebimai. Nuolat būdami paieškose, prarandate gebėjimą džiaugtis maloniomis gyvenimo akimirkomis.

Mūsų laikais dauguma malonumų — maži, trumpalaikiai ir vis mažiau pasiekiami. Jau vien tai turėtų įtikinti jus, kad vytis malonumus beprasmiška.

Patys geriausi ir maloniausi dalykai ateina į mūsų gyvenimą nelauktai ir netikėtai. Ir tai, iš pirmo žvilgsnio, gali būti visiškai nereikšmingi dalykai: paukščių čiulbėjimas sode, saulės spindulys, patekęs į kambarį pro atitrauktas užuolaidas.

3. Nebūkite impulsyvūs.

Iš tiesų, kartais reikia klausyti savo instinktų ir intuicijos. Tačiau, vis tik daug geriau ramiai įvertinti situaciją, numatyti pasekmes ir tik paskui priimti sprendimą.

4. Nustokite koncentruotis į save.

Gyvename tokiu laiku, kai žmonės leidžia brangų laiką tam, kad padarytų gražią asmenukę, kuri surinktų daug „like“. Visi mes stengiamės pasivyti kažkokį idealą, matytą internete.

Kam jums tai? Pagalvokite. Nustokite gaišti laiką šiai beprasmybei ir iš karto atsilaisvins laiko tikriems dalykams, kurie užpildys jūsų gyvenimą ir padarys jus laimingus.

5. Neleiskite pavydui valdyti jūsų gyvenimo.

Bet kokios formos pavydas sukelia maniją. O manija, savo ruožtu, priverčia jus mąstyti šališkai ir priiminėti klaidingus sprendimus.

Jokiu būdu neleiskite šiam impulsui valdyti jūsų gyvenimo!

6. Išmokite kontroliuoti savo norus.

Juk tai grynas budizmas: bet koks prisirišimas rezultate gali pereiti į maniją, kuri sunaikina ir gana greitai.

7. Nustokite gailėtis.

Kai tik suprasite ir sutiksite, jog to, kas padaryta, negalima pakeisti, ir viskas, kas atsitinka gyvenime, atsitinka dėl kokios nors priežasties (nors iš pradžių labai sunku tai pastebėti), jūs nustojate gailėtis dėl to, kas padaryta.

Gailestis trukdo mums pastebėti ir išnaudoti galimybes, kurias suteikia gyvenimas. Juk visos mūsų mintys užimtos tik vieno — praeities išgyvenimais.

8. Nesikoncentruokite į išgyvenimus dėl išsiskyrimo.

Šis punktas panašus į ankstesnį. Gyvenime kartais tenka išsiskirti su mylimaisiais, taip būna ir ne kartą.

Atminkite: viskas gyvenime į gerą.

Ir dar kai kas: koks stiprus bebūtų skausmas — laikas gydo jį išgydys ir labai efektyviai.

9. Nelyginkite savęs su niekuo.

Vietoje to pagalvokite, ką sugebėjote pasiekti, nors tai visai nebuvo lengva. Ir tada arba galvokite, kad pasikėtė viršūnę arba toliau dirbkite su savimi.

10. Neleiskite aistrai ir instinktams užvaldyti jūsų.

Žmogus — būtybė, mėgstanti seksualinius malonumus, tačiau meistras-samarietis kviečia ieškoti kitų, ne trumpalaikių malonumų — būtent jie ir yra tikrieji.

11. Visada būkite atviri.

Pats neprotingiausias dalykas — slėptis ir bėgti nuo galimybių, kurios, jūsų nuomone, jums nėra reikalingos. Visada būkite atviri naujovėms ir tada, gyvenimo kelias taps įdomesnis ir laimingesnis.

12. Nebūkite savo aplinkos vergu.

Per daug nesikoncentruokite į vieną dalyką. Ar tai būtų žmogus, socialinis statusas ar nuostabus namas. Gyvenimas ir jo malonumai — trumpalaikiai. Neprotinga itin prisirišti prie vieno dalyko.

13. Nebūkite nepasisotinantys.

Musasi, kaip ir jo mokytojas Buda, laikėsi saiko. Valgis — tik energijos šaltinis, reikalingas gyvybės palaikymui. Ne daugiau!

Kai tik pradėsite vertinti maistą, kaip malonumo šaltinį, sieksite jo ir vartosite su tikra manija.

14. Būkite asketiški savo poreikiuose.

Šiame pasaulyje nėra nieko amžino, net jūsų kūnas neamžinas. Po gyvenimo, jūs negalėsite pasiimti su savimi net degtukų dėžutės.

Ar nebūtų protingiau nekaupti daiktų, lyg kokie apsirijėliai, niekaip negalintys pasisotinti?

15. Nesekite kažko tik dėl to, kad visi taip daro.

Jūs turėtumėte tikėti tik tuo, kad jums turi tikrąją vertę. Ir tai turėtų atitikti jūsų intelektualinius ir dvasinius poreikius.

16. Būkite dėkingi Dievui, bet nepriklausykite nuo jo malonės.

„Dievas padeda tam, kas pats sau padeda“ — ar pamenate šį išsireiškimą?

Dievas (-ai) — skirti tik tam, kad nurodytų mums kelią ir motyvuotų mus, o gyvenime tenka irkluoti pačiam — nieko nepadarysi.

17. Nebijokite mirties.

Egzistuoja dar vienas žinomas samariečių gyvenimo vadovas „Hagakure“. Jame sakoma, kad į kovą reikia žengti su noru mirti, nes tik tada galima laimėti.

Paprastai tariant, priimkite mirtį kaip neišvengiamybę ir tiesą, kurios niekam dar šiame pasaulyje nepavyko išvengti.

18. Neapnuoginkite savo kardo, jeigu tai nėra gyvybiškai būtina.

Silpnų ir bejėgių žudymas, kaip ir jų užpuolimas — didelė nuodėmė.

19. Turtas — nėra gyvenimo tikslas.

Jeigu visiems šiame pasaulyje rūpėtų vien tai, kaip praturtėti dar labiau — mūsų visuomenė tiesiog nustotų egzistuoti.

Jokios pasaulio brangenybės ir pinigai neverti jūsų manijos. Tai tiesiog kvaila.

20. Ginkite savo garbę.

Jūs — geriausias savo draugas, o jūsų garbė — tai šarvai. Kai kėsinamasi į kokio nors žmogaus garbę, jos gynimas atskleidžia žmoguje geriausias jo savybes.

Tikimės, kad šie patarimai padės jums pagerinti savo gyvenimą, pripildyti jį prasme ir džiaugsmu.