Tibetiečių požiūris į vaikų auklėjimą


Naudingi įgūdžiai, padėsiantys užauginti visavertę asmenybę, gerbiančią savo tėvus. Turime ko pasimokyti iš šios išmintingos tautos.

▪ Svarbiausia – jokių pažeminimų ir kūno bausmių. Vienintelė priežastis, dėl kurios mušami vaikai, – jie tiesiog negali atsakyti tuo pačiu.

▪ Pirmasis periodas: iki 5 metų. Su vaiku reikia elgtis kaip su karaliumi. Negalima nieko drausti, tik nukreipti dėmesį. Jeigu jis užsiima pavojinga veikla, užtenka parodyti išsigandusią veido išraišką ir surikti. Vaikas puikiai supras tokią kalbą. Šiuo periodu pasireiškia aktyvumas, smalsumas, susidomėjimas gyvenimu. Vaikas dar negali sudaryti ilgų loginių grandinėlių. Pavyzdžiui, jis sudaužė brangią vazą. Jis nesupranta, kad norint nusipirkti tokį daiktą reikia daug dirbti, uždirbti pinigų. Bausmę jis priims kaip slopinimą panaudojant jėgą. Jūs tik išmokysite jį paklusti stipresniam, o ne to, kad negalima daužyti vazų. Ar jums to reikia?

▪ Antrasis periodas: nuo 5 iki 10 metų. Šiuo periodu su vaiku reikia elgtis kaip su vergu. Duoti jam užduočių ir reikalauti jas atlikti. Galima bausti už jų neatlikimą (bet ne fiziškai). Dabar aktyviai vystosi intelektas. Vaikas turi išmokti prognozuoti žmonių reakciją į jo poelgius, sudaryti teigiamą požiūrį į save ir vengti neigiamo atsiradimo. Nebijokite apkrauti vaiko žiniomis.

▪ Trečiasis periodas: nuo 10 iki 15 metų. Kaip su juo bendrauti? Kaip su lygiu. Ne lygiomis, o būtent kaip su lygiu, nes jūs vis tiek esate sukaupę daugiau žinių ir patirties. Pasitarkite su juo svarbiais klausimais, leiskite ir skatinkite savarankiškumą. Savo įtaigą perteikite švelniai, kalbėdami, per užuominas ar patarimus. Jeigu jums kažkas nepatinka, atkreipkite jo dėmesį į neigiamas pasekmes, venkite tiesioginių draudimų. Šiuo metu formuojamas savarankiškumas ir nepriklausomas mąstymas.

▪ Paskutinis periodas: nuo 15 metų. Elkitės su juo pagarbiai. Auklėti vaiką jau per vėlu ir jums telieka skinti savo pastangų vaisius.

Kokių pasekmių gali sukelti šių taisyklių nesilaikymas?

▪ Jeigu slopinsite vaiką iki 5 metų, kartu slopinsite jo gyvenimišką aktyvumą, susidomėjimą gyvenimu ir intelektą. Pripratinsite jį be ilgų svarstymų ir pasipriešinimo paklusti grubiai jėgai. Padarysite iš jo visokio plauko niekšelių auką.

▪ Jeigu po 5 metų toliau lemensite, vaikas užaugs infantilus, nedarbingas ir nesugebantis įdėti pastangų.

▪ Jeigu po 10 metų prižiūrėsite jį kaip mažą vaiką, jis užaugs nepasitikintis savimi, priklausomas nuo savarankiškesnių draugų, kurie kartais gali daryti neigiamą įtaką.

▪ Jeigu po 15 metų negerbsite vaiko, jis jums to neatleis ir pirmai progai pasitaikius išeis visiems laikams.