10 pratimų smegenims, kuriais stimuliuojamos naujos neuronų jungtys


Neurobika – tai psichologiniai pratimai, savotiška aerobika smegenims.

Šiais pratimais treniruojami penki pojūčių organai: rega, klausa, uoslė, skonis ir lytėjimas.
Sistemingai juos atliekant stimuliuojamos naujos neuronų jungtys įvairiose smegenų zonose, nervų ląstelės sustiprėja, organizmas pagamina maistingųjų medžiagų, kurios gerina atmintį.

Su malonumu pasidalinsime šiais nesudėtingais pratimais. Atlikdami juos rytais, po kurio laiko pajusite teigiamą poveikį.

1. Valykitės dantis kita ranka

Tyrimais nustatyta, kad jeigu naudojatės priešingu smegenų pusrutuliu (kaip šiame pratime), tam tikros galvos smegenų žievės sritys labai greitai ir smarkiai išsiplečia.

Kaip atlikti: valykitės dantis kita nei įprastai ranka, taip pat nepamirškite atsukti dantų pastos dangtelį irgi kita ranka.

2. Pabūkite duše užmerktomis akimis

Taktiliniai pojūčiai suaktyvina kitas galvos smegenų zonas. Jūsų rankos pastebi tai, ko neįmanoma pamatyti, ir siunčia apie tai signalus jūsų smegenims.

Kaip atlikti: pamėginkite iš visų pojūčių pasitelkti vien lytėjimą (bet elkitės labai atsargiai, kad išvengtumėte traumų). Atsukite čiaupus ir atreguliuokite vandens šiltumą pasikliaudami savo pojūčiais. Po to prauskitės užmerktomis akimis.

Advertisements

3. Keiskite įprastą rytinio ritualo seką

Tyrinėjant smegenis nustatyta, kad nauji uždaviniai suaktyvina naujas galvos smegenų žievės zonas ir apskritai gerina smegenų veiklą.

Kaip atlikti: apsirenkite po pusryčių, pavedžiokite šunį naujame rajone, įsijunkite kitą televizijos kanalą arba radijo stotį.

4. Apverskite kasdienius daiktus aukštyn kojom. Tiesiogine šio žodžio prasme.

Kai žiūrite į teisingai stovinčius daiktus, jūsų kairioji, verbalinė, smegenų pusė greitai juos atpažįsta ir iškart nukreipia jūsų dėmesį į kitą objektą. O kai juos apverčiate aukštyn kojomis, į darbą pasitelkiama jūsų dešinioji smegenų pusė ir mėgina atpažinti formą, spalvą ir susikurti santykį su nepažįstamu jai vaizdu.

Kaip atlikti: apverskite aukštyn kojomis jūsų šeimos fotografiją, ant sienos kabantį laikrodį arba kalendorių.

5. Keiskitės vietomis prie stalo

Daugumoje šeimų kiekvienas turi savo vietą prie stalo, bet jūsų smegenims reikia naujų patirčių.

Kaip atlikti: keiskitės vietomis, kad pakeistumėte užimamą nuolatinę padėtį ir kitaip pažvelgtumėte į kambarį, žmones ir net kaip pats siekiate nuo stalo druskinės arba pipirinės.

6. Įkvėpkite naujus aromatus

Jūs turbūt jau net nepamenate, kaip išmokote, kad kavos kvapas asocijuojasi su naujos dienos pradžia. Sukurkite naujas neuronų jungtis susiedami neįprastus aromatus, pavyzdžiui, vanilės, cinamono, mėtų, su kokia nors veiklos rūšimi.

Advertisements

Kaip atlikti: laikykite savo mėgstamo aromato ekstraktą prie lovos visą savaitę. Atsukite buteliuką ir įkvėpkite jo, kai tik pabusite, po to pasiprausę ir apsirengę.

7. Atverkite automobilio langą

Hipokampas yra galvos smegenų dalis, atsakinga už atmintį. Prisiminimai bus ryškesni, jeigu juose dalyvaus kvapai, garsai ir vaizdiniai.

Kaip atlikti: pamėginkite atpažinti naujus garsus bei kvapus, sutinkamus jūsų kelyje. Tuo jums padės atvertas automobilio langas.

8. Tyrinėkite produktus parduotuvėje

Parduotuvėse prekės išdėstytos taip, kad daugiausia pelno atnešantys produktai būtų akių lygmenyje. Todėl apsipirkdami jūs daug ko tiesiog nepastebite.

Kaip atlikti: sustokite prie bet kurios lentynos ir apžiūrėkite ją nuo viršaus iki apačios. Jeigu išvydote ką nors, ko nepastebėdavote anksčiau, paimkite tą gaminį į rankas, perskaitykite etiketę ir pamąstykite. Jums nebūtina jo pirkti, jūs tiesiog įveikėte jums įprastą rutiną ir įgijote naujos patirties.

9. Daugiau bendraukite

Moksliniais tyrimais ne sykį įrodyta, jog bendravimo trūkumas daro neigiamą įtaką pažintiniams žmogaus gebėjimams.

Kaip atlikti: jeigu norite atsigerti, geriau nusipirkite gėrimo iš pardavėjo, o ne gėrimų aparate. Baigėsi benzinas? Geriau apmokėkite čekį kasininkui, o ne gatvės terminale.

10. Skaitykite skirtingai

Mes naudojame skirtingas smegenų dalis skaitydami sau ar klausydamiesi kitų skaitymo, kai skaitome balsu arba vien akimis.

Kaip atlikti: skaitykite balsu savo pašnekovui, tapkite tai klausytoju, tai skaitytoju. Gali būti, kad tokiu atveju knygą skaitysite ilgiau, bet daugiau laiko praleisite kartu.