Atsimink! 8 baisios klaidos, daromos teikiant pirmąją pagalbą


Mes nedažnai atsiduriame situacijose, kuriose žmogui būtina suteikti pirmąją pagalbą. Todėl, ekstremaliais atvejais, kai pagalbą būtina suteikti nedelsiant, daugelis iš mūsų padaro klaidų, galinčių nukentėjusiajam kainuoti gyvybę. Labai svarbu žinoti, kaip taisyklingai teikti pirmąją pagalbą iki atvykstant medikams. Jeigu manote, kad žinote, kaip padėti žmogui, mes parengėme jums 9 dažniausiai daromų klaidų sąrašą, kurį būtina atsiminti tam, kad nežalotumėme kitų.

Ko negalima daryti teikiant pirmąją pagalbą

1. Nedezinfekuok atvirų žaizdų jodu ar briliantinio žaliojo tirpalu

Šių tirpalų sudėtyje yra spirito, kuris sukelia gilų cheminį žaizdos nudegimą. Toks nudegimas ilgai gyja ir gali palikti randų. Jodo ir briliantinio žaliojo tirpalas naudojamas tik nedideliems nubrozdinimams dezinfekuoti.

Daryk taisyklingai

Žaizdos dezinfekcijai naudok vandenilio peroksidą ar chlorheksidiną. Po to uždėk marlės tvarstį.

2. Netapšnok per nugarą užspringusiam žmogui

Užspringusio žmogaus negalima tapšnoti per nugarą, nes svetimkūnis gali patekti dar giliau į kvėpavimo takus.

Daryk taisyklingai

Paspringus, geriausia šiek tiek pasilenkti į priekį, kelis kartus stipriai iškvėpti ir paskui lėtai įkvėpti.

Jeigu žmogus paspringo ir turi sunkumų kvėpuojant, palenk jį į priekį ir kelis kartus staigiai perbrauk per nugarą link kaklo, lyg norėtum ką nors nukratyti.

3. Netepk nudegimų aliejumi

Aliejus padengia žaizdą plėvele, dėl kurios deguonis negali patekti į nudegimo vietą. Dėl šios priežasties žaizda negys, o skausmas tik didės. Galima naudoti purškiamą pantenolį. Putos uždengia žaizdą, bet praleidžia deguonį.

Daryk taisyklingai

Atvėsink nudegimo vietą. Galima ją tiesiog pakišti po šalto vandens srove. Jeigu nudegimas nedidelis, galima pasinaudoti močiutės receptu: patepk sužeistą vietą ūkiniu muilu. Skausmas sumažės, o paraudimas praeis. Stiprų nudegimą, sukėlusį odos sluoksnio pažeidimus, būtina atvėsinti šaltu vandeniu. Paskui sutvarstyk žaizdą švariu ir steriliu tvarsčiu ir kreipkis pagalbos į ligoninę.

Advertisements

4. Netrink nušalimo vietos

Po ilgo buvimo šaltyje kai kurios kūno vietos gali nušalti, o ypač rankų ir kojų pirštai, ausys. Dažnai mes triname sušalusias vietas, tačiau tai daryti nerekomenduojama. Dėl peršalimo kraujagyslėse atsiranda spazmai, kraujotaka sulėtėja, o vėliau ir sustoja. Kraujagyslės pasidaro trapios.

Daryk taisyklingai

Palaipsniui sušilk šiltoje patalpoje. Gerk karštą arbatą su cukrumi. Bet jokiu būdu nevartok alkoholio.

5. Karščiuodamas ir krečiamas šalčio nesirenk šiltai

Kylant kūno temperatūrai, sutrinka šilumos apykaita. Žmogų krečia šaltis dėl kūno temperatūros ir kambario temperatūros skirtumų. Todėl organizmui atrodo, kad jis šąla. Tokiu atveju ligonis apsirengia kuo šilčiau.

Šiltai užsiklojus, karščiuojantis kūnas negalės atvėsti ir temperatūra nekris.

Daryk taisyklingai

Atsiklok ir užsidėk ant kaktos vėsų drėgną rankšluostį. Pagal gydytojo receptą taip pat reikia vartoti karščiavimą mažinančius vaistus.

Advertisements

6. Nešildyk užgulusios nosies

Dar mūsų močiutės šildydavo užgulusią nosį. Tačiau toks šildymas gali būti pavojingas! Stiprios slogos atveju, kraujagyslės prasiplečia. Nosyje – paburkimas, o šiluma jį tik skatina. Šildymas gali pabloginti gleivių išskyrimą ir padidini uždegimą.

Daryk taisyklingai

Kraujagysles būtina sutraukti. Tam naudojami specialūs lašai nuo slogos.

7. Kraujuojant nosiai neatlošk galvos

Tai nesustabdys kraujavimo, o tik pakeis jo kryptį. Kraujas gali patekti į ryklę ar net į skrandį.

Daryk taisyklingai

Atsisėsk, ištiesk nugarą ir pasilenk į priekį. Įsidėk į šnervę tamponą ar vatos diskelį, sudrėkintą 3% vandenilio peroksido tirpale. Taip pat rekomenduojame pridėti prie nosies ką nors šalto.

8. Nešildyk sužeistų vietų

Po sumušimų atsiranda patinimas. Nedėk šilumos ant sužeistos vietos. Tokia procedūra tik padidins skausmą ir patinimą.

Daryk taisyklingai

Pasistenk nejudėti, uždėk ledą ir skubėk į traumatologinį skyrių.