Ir jūsų orchidėja žydės visus metus. 7 svarbios orchidėjų priežiūros paslaptys

Patinka? Duok Like!

Šie nuostabūs augalai yra tokie unikalūs savo augimo forma, šaknų tipu ir poreikiais aplinkai, kad jų priskyrimas įprastoms žydinčioms kultūroms būtų tikras nusikaltimas. Tarp orchidėjų randama daugybė tiek ištvermingų ir neįnoringų, specialiai adaptuotų kambario aplinkai, tiek ir itin kaprizingų, galinčių augti tik oranžerijose ar specialiose gražuolių vitrinose. Tiems, kas tik susipažįsta su šiomis egzotiškomis žvaigždėmis, sunku susigaudyti kas gi būtent reikalinga konkrečiai orchidėjai ir pasiryžti papildyti savo kolekcija tropinėmis žvaigždėmis. Ir rekomendacija čia galėtų būti tik viena — pradėkite nuo mažo.

Reklama

Tiems, kam žodžiai „pseudobulba“, „orinės šaknys“, „epifitai“ ir kitos sąvokos, neišvengiamai lydintys kambarines orchidėjas, atrodo menkai pažįstamos, pirmiausia reikėtų susipažinti su pagrindinėmis šių augalų ypatybėmis. Nesistenkite iš karto tapti didelės orchidėjų kolekcijos savininku, net jeigu turite tokią galimybę. Geriau susipažinkite su viena vienintele gėle ir, stebėdami ją tam tikrą laiką, kruopščiai rūpindamiesi ja ir tyrinėdami, išsiaiškinkite, ar esate pasiruošę prisiimti atsakomybę už egzotines gražuoles, kurios laikomos vienais vertingiausių kambarinių augalų. Išsiaiškinti orchidėjų priežiūros pagrindus padės šie patarimai:

1 patarimas. Pasirinkite protingai arba pradedame nuo mažo

Jeigu jūs tik pradėjote domėtis orchidėjomis bet, nepaisant susižavėjimo, bijote jas auginti namuose dėl sudėtingos priežiūros, pradėkite nuo mažiausiai kaprizingų šeimynos atstovių. Susipažinimą su orchidėjomis geriausia pradėti nuo ligoms atsparių ir pagal savo poreikius standartinių rūšių ir tipų. Orchidėjų auginimo srities naujokams geriausiai tinka falenopsiai. Malaizietiška gėlė arba orchidėjos-drugeliai išsiskiria ne tik ilgu žydėjimu. Šias orchidėjas iš tikrųjų lengva prižiūrėti ir tai yra geriausia rūšys mokytis bendravimo su visomis kitomis šio nuostabaus augalo atstovėmis.

2 patarimas. Švelni šviesa – orchidėjos grožio prielaida

Taisyklingai parinkite orchidėjai šviesą. Šios tropinės gėlės kambario sąlygomis priskiriamos prie šviesą mėgstančių kultūrų, bet tuo pačiu, jos netoleruoja tiesioginių saulės spindulių. Saulės spinduliai neturėtų patekti ant orchidėjos žiedų, lapų, tuo labiau ant permatomų vazonų, jeigu orchidėjos auginamos specialiuose induose ir priklauso rūšiai, tinkamai fotosintezei. Orchidėjas reikėtų laikyti prie langų, išeinančių į vakarų ar rytų pusę. Labiausiai šešėlį toleruojantys yra kaip tik falenopsiai, kurie gali susitaikyti su šiaurės krypties langų sąlygomis.

3 patarimas. Protingas orchidėjų laistymas

Orchidėjų tropinė kilmė ir reiklumas drėgmei neturėtų jūsų klaidinti. Daugeliu atvejų orchidėjas pakanka laistyti kartą per savaitę. Laistyti orchidėją geriau pamerkus vazonėlį į vandenį arba apipurškiant. Pirmasis būdas yra daug paprastesnis ir patikimesnis. Į indą su lietaus arba kitokiu minkštu vandeniu įmerkite orchidėjos vazonėlį taip, kad substratas gerai įsigertų drėgmės (ne ilgiau, kaip 20-30 minučių). Jeigu Jums pasisekė ir iš jūsų čiaupo tekantis vanduo nėra kietas, augalą galima tiesiog pakišti po čiaupu arba sudrėkinti žemę naudojant dušą. Bet atminkite, kad vanduo jokiu būdu neturi būti šaltas. Kai tik vanduo pilnai sudrėkins substratą, atsargiai ištraukite vazoną ir pastatykite ant padėkliuko ar lėkštutės ir leiskite pertekliniam vandeniui nubėgti (vanduo neturėtų užsistovėti aplink augalą arba likti lėkštutėje).

4 patarimas. Maitinimas = augimas

Visoms be išimčių orchidėjoms reikalinga gana aukšta trąšų koncentracija dirvoje. Šioms kultūroms galima naudoti tik specialias, orchidėjoms skirtas trąšas ir tręšti kartu su vandeniu orchidėjos laistymui. Falenopsį ir kitas neįnoringas rūšis pakanka tręšti kartą į mėnesį arba kas 3 savaites standartinėmis dozėmis arba 2 kartus į mėnesį per pusę sumažintomis dozėmis. Tręšti reikia ne visus metus, o aktyvaus augimo mėnesiais.

5 patarimas. Atsargus, bet kruopštus persodinimas

Persodinti orchidėjas reikėtų vidutiniškai kas 2 metus. Elgtis su šiais augalais reikėtų itin atsargiai, juk jų šaknis labai paprasta sutraumuoti ar nulaužti. Substratas pakeičiamas pilnai. Orchidėjoms reikalingi specialūs dirvos mišiniai, skirti šios rūšies augalams, susidedantys iš grubios žievės, samanų ir kitų naudingų komponentų. Prieš sodinimą svarbu atidžiai apžiūrėti augalą, pašalinti minkštas, pažeistas ar sudžiūvusias dalis, patrinti pjūvių vietas medžio anglimi. Orchidėjos nesodinamos giliai, jos atsargiai pastatomos ant užpilto žemės gauburėlio vazono apačioje, o paskui laisva erdvė užpilama substratu. Jeigu persodinimo metu bijote pažeisti orchidėjos šaknis, per pirmą procedūrą paprašykite floristo, žinančio, kaip elgtis su orchidėjomis, pagalbos. Po procedūros nelaistykite augalo bent 3 dienas, o tręšimą atnaujinkite tik po mėnesio.

6 patarimas. Be temperatūros kontrolės orchidėja nepražys

Tam, kad orchidėja pražystų, jai reikalinga vėsi aplinka, pavyzdžiui, pasiruošimo žydėjimui periodu, temperatūra naktį turėtų nusileisti bent iki 15-18 laipsnių, o idealiai iki 12-15 laipsnių. Konkretų perkėlimo į ramybės stadiją laiką ir jūsų orchidėjai reikalingus parametrus būtina pasitikslinti pirkimo metu, nes kiekviena rūšis turi savo ypatumus ir įpročius. Tačiau vien tik vėsios aplinkos orchidėjai nepakaks. Reikėtų palaikyti kontrastą tarp dieninės ir naktinės temperatūros: naktį oro temperatūra patalpoje, kurioje auga orchidėja, turėtų sumažėti vidutiniškai 4-5 laipsniais, lyginant su dienos temperatūra.

7 patarimas. Apkirpimas ne toks, kaip visų

Jeigu susipažinimui su orchidėjomis pasirinkote falenopsį, taisyklingai kirpkite nužydėjusius žiedus nuo augalo. Nauji falenopsio žiedai gali išaugti ne tik prie stiebo, bet ir ant miegančio pumpuro, likusio ant daigo. Todėl nužydėjusius žiedus nukerpa ne visiškai, o maždaug tik pusę, virš antros ar net trečios akutės. Jeigu bijote suklysti, geriau po nužydėjimo palikite daigus: viršūnėles galėsite nukirpti jau po to, kai atsiras nauji daigai, nukirpdami tik nudžiūvusias viršūnėles.

Reklama