Neurobiologai: štai pratimas Nr. 1 kovoti su senėjimu!


Pagal suaugimą – o kartu ir senėjimą – po truputį mes „susidėvime“. Ir pirmiausia tai pasakytina apie smegenų, kurios pamažu praranda reakcijos į vidinius cheminius perėjimus ir organizmo pokyčius lankstumą, veiklą. Pirmiausia smegenų senėjimą pagreitina tokios ligos kaip Alzheimerio sindromas.

Tačiau vienas gana įdomus tyrimas, paskelbtas vokiečių mokslininkų, parodė, kad smegenų senėjimo procesą lėtina ne tik sistemingi fiziniai krūviai, bet ir… šokiai!

Kaip sako šio tiriamojo projekto vadovė gydytoja Katrin Refeld:

„Būtent šokiai leidžia pasiekti kur kas efektyvesnių rezultatų kovojant su smegenų ir kūno senėjimu, palyginti su įprasta kūno rengyba ir sportu.“

Tokie rezultatai buvo gauti po eksperimento, kurį atliko komanda, vadovaujama gydytojos Refeld.

Dalyvauti jame buvo pakviesti keli pagyvenę žmonės, kurių vidutinis amžius – 68 metai. Dalis jų per 18 mėnesių užsiėmė kūno rengyba, likę – išskirtinai šokiais.

Pasibaigus terminui, mokslininkų komanda iš Magdeburgo paskelbė gana įdomius rezultatus!

Pasirodė, kad sistemingi šokių užsiėmimai – kur kas efektyvesnė apsauga nuo senėjimo ir galvos smegenų ląstelių degeneracijos!

Abiejose grupėse pastebėtas hipokampo padidėjimas – smegenų dalies, kuris labiausiai kenčia nuo senėjimo. Jis yra atsakingas už atmintį, pusiausvyrą ir mokymąsi.

Bet tik šokių grupės dalyviams padidėjo kitų kairiojo hipokampo poskyrių apimtis. Be to, tik šokiai galėjo padidinti hipokampo pagrindo apimtį!

Įdomu tai, kad pagyvenusių žmonių grupė kas porą savaičių keitė šokių stilių – jie šoko pagal skirtingą muziką, vadovaujant patyrusiems choreografams.

Tyrimas parodė, kad toks papildomas apsauginis efektas buvo pasiektas ne paskutinėje vietoje todėl, kad grupėje reikėjo ne tik atsiminti šokių judesius, bet ir muziką, paraleliai prisimenant anksčiau išmoktus judesius.

Todėl sistemingi šokių užsiėmimai pasirodė kur kas efektyvesni, palyginti su tradicine kūno rengyba!

Šokis – tai veiksmingas būdas išsikelti naujas užduotis vystyti kūną ir protą, ypač senatvėje.

Ką gi daryti tiems, kurie nemoka šokti ir nejaučia ritmo?

Pasistenkite atsiduoti muzikos valiai ir negalvoti, kaip jūs atrodote iš šalies. Nes muzika iš tikrųjų suteikia terapinį efektą: ji pakelia nuotaiką ir padidina laimės lygį.