Pagrindiniu jūsų prioritetu turi tapti laimingi, o ne paklusnūs vaikai. Dauguma tėvų taip rūpinasi savo vaikais, kad neleidžia jiems suklusti. Jie be perstojo kišasi į vaikų gyvenimą ir pernelyg aktyviai bando apsaugoti juos nuo bet kokių gyvenimo negandų.
Viena pagrindinių auklėjimo taisyklių skamba taip: „Paruoškite savo vaiką kelionei, bet neatimkite iš jo galimybės leistis į ją savarankiškai.“
Klaida Nr. 10. Savo vaikų garbinimas
Dauguma mūsų stengiasi būti tobuli tėvai. Mūsų vaikai gyvena daug geresnėmis sąlygomis, negu gyvenome mes, būdami jų amžiaus. Stengiamės išpildyti visus savo vaiko kaprizus: nori naujo žaislo – prašau! Dar vieną šokoladuką – imk! Bet problema ta, kad vaikai pradeda manyti, jog visas pasaulis sukasi aplink juos. Ir kai kitą kartą jūsų vaikas negaus norimo dalyko, jis gali labai nuliūsti. Gerokai labiau nei prie besaikio lepinimo nepratęs kaimynų berniukas.
Neturime garbinti savo vaikų. Turime juos mylėti. Mums jie – Visatos centras, bet jie patys neturi taip jaustis, kitaip užaugs egoistai. Negauti trokštamo dalyko čia ir dabar – normalu.
Klaida Nr. 9. Manote, kad jūsų vaikai tobuli
Su vaikais dirbantys specialistai sako, kad šiandien tėvai visiškai nepasirengę priimti negatyvių atsiliepimų apie savo vaikus. Vos tik kas nors pabando juos sukritikuoti, tėvai iš karto stoja mūru, o kai kada neapsieina ir be agresijos. Kartais turime kuo greičiau įsiterpti, kad neprarastume situacijos kontrolės. Jeigu mokytojai sako, kad jūsų vaikai blogai elgiasi ir skriaudžia klasiokus, reikia daryti išvadą apie vaiką, o ne apie mokytojus.
Klaida Nr. 8. Visas jūsų gyvenimas – vaikai
Mes didžiuojamės savo vaikais. Kai jiems kas nors pavyksta, džiaugiamės net labiau nei už savo pasiekimus. Bet visur turi būti ribos. Turite turėti asmeninį gyvenimą ir asmeninius pasiekimus. Vaikams reikia tinkamo pavyzdžio – tapkite juo. Jeigu norite, kad jūsų vaikas nugyventų visavertį gyvenimą, gyvenkite tokį patys!
Klaida Nr. 7. Priimate visus sprendimus už jį
Žinoma, visi norime, kad mūsų vaikas nepakliūtų į nemalonią situaciją. Žinoma, norime, kad jis mus gerbtų už tai, jog norime užtikrinti jam geresnį gyvenimą.
Tačiau čia atsiranda problema – toks vaikas nemoka mąstyti savarankiškai. Jis nuolatos griebiasi vieno iš dviejų kraštutinumų: arba be jūsų negali priimti net paprasčiausio sprendimo, arba pamiršta, kad viską leisti nėra norma. Nespręskite už savo vaiką, kuo jis turi būti. Tai ne ta meilė, kurios jam reikia.
Klaida Nr. 6. Konkursinis vertinimas
Kiekvienas tėvas nori, kad jo vaikas būtų geresnis už kitus. Geriau mokytųsi, džiugintų geriausiais sporto pasiekimais ir t. t. Daugelis taip įnyksta į tai, kad jų vaikas pradeda žvelgti į gyvenimą kaip į nesibaigiančias rungtynes. Bet mūsų gyvenimas – ne vien prakaitas ir kova. Gyvenimas – tai dar ir džiaugsmas esamu momentu. Geriau pasistenkite įskiepyti vaikui mintį, kad laimėjimas bet kokia kaina – ne pats svarbiausias dalykas. Žmogui svarbu ne laimėjimai, o jo charakteris.
Klaida Nr. 5. Atimate iš jo vaikystę
Kuo laimingesnė bus vaiko vaikystė, tuo laimingesniu žmogumi jis bus užaugęs. Tai mokslininkų įrodytas imperatyvas. Geriausias būdas atimti iš vaikų vaikystę – apkrauti juos namų darbais, užsiėmimais muzikos mokykloje, užsienio kalbos pamokomis, sportu ir kt. O dar mes norime, kad vaikai padėtų mums nudirbti buities darbus. Bet prie viso to negalime pamiršti, kad kiekvienas turi teisę į vaikystę.
Klaida Nr. 4. Norite turėti „teisingą“, o ne „tikrą“ vaiką
Pradedame kurti planus vaikams dar tada, kai jų laukiamės. Svajojame, kad užaugę jie pasieks daugiau nei mes.
Ironiška, bet jūs negalite gauti tobulo vaiko, apie kurį svajojate. Gausite tą vienintelį galimą žmogų, kuris galėjo gimti būtent jums. Nebandykite pakeisti jame to, kas jums nepatinka. Neverskite jo tapti tuo, kuo jis yra jūsų svajonėse. Leiskite jam tapti tuo, kuo jis pats norės būti.
Klaida Nr. 3. Pamirštate, kad poelgiai svarbiau už žodžius
Visi savo vaikams norime atrodyti tobuli. Visi žinome, kad norėdami užauginti protingą ir gerą vaiką, turime rodyti jam pavyzdį. Bet dauguma mūsų pamiršta, kad pamokslai veikia tik tuo atveju, jeigu ir patys jų laikomės.
Tad kitą kartą prieš bardami vaiką dėl nepagarbaus elgesio su bendraamžiais paklauskite savęs – galbūt vaikas to išmoko iš jūsų?
Klaida Nr. 2. Vertinate tėvus pagal jų vaikus
Kai kur nors sutinkate neišauklėtą vaiką, automatiškai pradedate manyti, kad jo tėvai yra nevykėliai. Bet tai visai ne taip. Nebūna tobulų suaugusiųjų ir vaikų iš plastilino. Pasaulyje nėra nieko tobulo, kaip ir nieko beviltiško. Niekada nežinome, kaip stipriai kiti tėvai išgyvena dėl savo vaikų. Tad ir neturime jų teisti.
Klaida Nr. 1. Charakterio neįvertinimas
Kiekvienas vaikas apdovanotas tam tikru charakteriu ir moraliniu vidaus kompasu. Šie dalykai reiškia daug daugiau, negu jūsų bandymai paversti savo vaiką tobulu žmogumi. Nebandykite jo mokyti pagal knygose pateiktus šablonus. Prie kiekvieno reikia rasti asmeninį priėjimą. Svarbiausia, į ką reikia atkreipti dėmesį, – tai charakteris. Vienintelis būdas suteikti vaikui galimybę užsigrūdinti – duoti jam daugiau laisvės. Neslėpkite savo vaiko nuo realaus pasaulio. Lai jūsų meilė netampa jam kalėjimu!