Mokslininkai paaiškino, kodėl protingi žmonės renkasi vienatvę


Mokslininkai žino, kas daro žmones laimingus. Žino, kaip sumažinti nerimą ir padėti jums atsipalaiduoti. Laiko, praleisto socialiniuose tinkluose, ribojimas pagerins jūsų emocinę būklę, o buvimas gamtoje suteiks jums džiaugsmo.

Be to, daugumai žmonių malonumo suteikia bendravimas su draugais.

Draugai padarys jus laimingesnius, jei nesate protingi

Šį gana netikėtą teiginį patvirtina moksliniai tyrimai. Britų psichologijos žurnale (British Journal of Psychology) paskelbtame straipsnyje Normanas Li ir Satoši Kanadzava aiškina, kodėl labai protingi žmonės patiria mažesnį pasitenkinimą gyvenimu, kai dažniau bendrauja su draugais.

Jų išvados grindžiamos evoliucine psichologija, teigiančia, kad intelektas vystosi kaip priemonė unikalioms užduotims spręsti. Protingesni grupės nariai geriau sugeba spręsti problemas savarankiškai, be draugų pagalbos.

Evoliucionuodami žmonės jautėsi laimingesni šalia kitų. Dabar protingesni žmonės laimingesni būdami vieni. Ir štai kodėl.

Kaip intelektas, gyventojų tankumas ir draugystė veikia šiuolaikinę laimę.

Tyrėjai padarė išvadą išanalizavę respondentų atsakymus (buvo išanalizuoti 15197 žmonės, nuo 18 iki 28 metų). Jie sužinojo, kas būtent veikia jų sveikatą ir nuotaiką.

Viena iš pagrindinių išvadų skamba taip: „Šių duomenų analizė parodė, kad žmonės jaučiasi nelaimingi, kai juos supa minia. Tačiau bendravimas su draugais mažiau intelektualiems žmonėms teikia malonumą ir daro juos laimingus“.

„Savanos laimės teorija“

Autoriai aiškina savo išvadas remdamiesi „savanos laimės teorija“, pagrįsta idėja, kad žmonių pasitenkinimas gyvenimu priklauso ne tik nuo to, kas vyksta dabar, bet ir nuo to, kaip mūsų protėviai galėjo reaguoti praeityje.

Ši teorija kildinama iš evoliucinės psichologijos ir teigia, kad žmogaus smegenys iš esmės išsivystė ir prisitaikė prie aplinkos dar prieš mums sukuriant žemdirbyste paremtą visuomenę. Todėl, tyrėjų teigimu, mūsų smegenys nelabai tinka suvokti ir reaguoti į unikalias šiuolaikinės visuomenės sąlygas.

Jie išanalizavo du pagrindinius veiksnius, būdingus tik šiuolaikinam pasauliui:

1. Gyventojų tankumas
2. Kaip dažnai žmonės bendrauja su draugais

Tyrėjų nuomone, šiandien dauguma gyvena vietovėse, kuriose gyventojų tankumas didesnis nei mūsų protėvių, tačiau kur kas mažiau laiko praleidžia su draugais. Todėl dauguma žmonių taps laimingesni gyvendami pagal tai, kas jiems natūralu: kai aplink yra mažiau žmonių.

Tačiau, pasak tyrėjų, tai negalioja aukšto intelekto žmonėms.

Žmonių rūšiai itin natūralu užmegzti draugystes, tačiau, kaip rodo rezultatai, aukšto intelekto žmonės greičiausiai jų ieškos mažiau.

Autorius – Justin Brown
Originalus straipsnis – Science explain why highly intelligent people prefer to be alone via