8 vabzdžių įkandimų tipai, apie kuriuos privalote žinoti


Pavasarį ir vasarą gamtoje ir namuose mus dažnai kandžioja įvairūs vabzdžiai. Kad išvengtumėte nemalonių pasekmių, labai svarbu išmokti atskirti įkandimus ir tinkamai juos apdoroti.

9 labiausiai paplitę įkandimai

1. Uodo įkandimas

Uodo įkandimas atrodo kaip raudonas poodinis spuogas, būdinga stiprus niežulys. Dažniausiai nereikia imtis jokių ypatingų priemonių, nebent įkandimo vietą patepti kokiu nors tepalu.

Bet jeigu po įkandimo pakyla aukšta temperatūra, pradeda skaudėti sąnarius arba padidėję limfmazgi1ai, reikėtų kreiptis į gydytoją – galbūt į kraują pateko infekcija.

2. Blusos įkandimas

Jų įkandimai sukelia stiprų niežulį. Dažniausiai blusų įkandimų atsiranda grupelėmis, po 3–4, ir primena smulkius raudonus spuogelius.

Pirmiausia juos reikėtų nuplauti su muilu. Tada įkandimų vietas patepkite cinko tepalu arba kita priemone, mažinančia niežulį. Nedraskykite įkandimų, kad neprasidėtų infekcija.

3. Blakės įkandimas

Blakių įkandimai gali atrodyti skirtingai. Kai kurie žmonės gali išvis jų nepastebėti, o kai kam pasireiškia stipri alerginė reakcija, kurią lydi niežulys ir skausmas.

Prie tipinių simptomų priskiriami ne tik odos pažeidimai, bet ir skausmas, niežulys, dermatitas, alergiškiems žmonėms – ištinimas ir netgi pūslės.

Pagrindinis blakių priešas – higiena. Tad pirmiausia nusiprauskite su muilu, ypatingą dėmesį skirdami įkandimų vietoms. Kraštutiniais atvejais gali prireikti priešuždegiminių arba antihistamininių vaistų.

4. Voro įkandimas

Dažniausiai vorų įkandimai nėra žalingi, išskyrus nuodingų vorų (pvz., juodosios našlės ar karakurto). Voro įkandimas atrodo kaip du taškai apskritime.

Jeigu jums įkando voras, pirmiausia įkandimo vietą nuplaukite su muilu. Po to pridėkite ledo ir esant reikalui išgerkite nuskausminamųjų. Jeigu įkandimo vieta stipriai ištino, išgerkite antihistamininių vaistų.

Jeigu pastebite rimtesnių simptomų arba turite pagrindo įtarti, kad voras buvo nuodingas, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją.

5. Erkės įkandimas

Šie dažnai ant gyvūnų (ypač šunų) gyvenantys parazitai gali būti labai pavojingi žmonėms. Erkės neretai būna užsikrėtusios erkiniu encefalitu arba Laimo liga.

Jeigu pastebėjote įsisiurbusią erkę, kuo greičiau ją ištraukite, nenaudokite liaudiškų priemonių (aliejaus, benzino ar prideginimo). Naudokite pincetą: suimkite siurbikę kuo arčiau galvos ir patraukite link savęs. Vėliau kruopščiai nuplaukite įkandimo vietą su muilu.

Turėkite omenyje, kad užsikrėtusiai erkei dažniausiai prireikia iki 48 valandų, kad užkrėstų jus virusu, todėl kiekvieną kartą grįžę iš miško ar pabuvę gamtoje kruopščiai apžiūrėkite save.

6. Skruzdėlės įkandimas

Kai kurių skruzdėlių (pvz., raudonųjų) įkandimai yra nuodingi ir žmogui sukelia niežulį, uždegimą bei odos sudirginimą. Jeigu simptomai nepraeina, patepkite pažeistas vietas kortizono tepalu.

Jeigu atsirado pūslių, jokiais būdais jų nepradurkite, bet nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

7. Skorpiono įkandimas

Skorpiono įkandimo pavojus priklauso nuo kelių faktorių: jo rūšies, žmogaus amžiaus (vaikams įkandimas būna sunkesnis) ir suleistų nuodų kiekio.

Jeigu odoje liko geluonis, pirmiausia reikia jį pašalinti. Naudokite peiliuką, bet ne pincetą – yra tikimybė, kad netyčia sutraiškysite nuodingos liaukos rezervuarą ir į organizmą pateks dar daugiau nuodų.

Vėliau kruopščiai nuplaukite įkandimo vietą su muilu ir dešimčiai minučių uždėkite ledo. Pakartokite procedūrą. Jeigu būklė blogėja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

8. Vapsvos įkandimas

9. Bitės įkandimas

Šių vabzdžių nuodai savaime nėra pavojingi, nors įkandimas gana skausmingas. Tačiau nemažai žmonių yra alergiški jų įkandimams. Tokiu atveju reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Kad sumažintumėte tinimą, patepkite įkandimo vietą actu arba kita po ranka esančia priemone. Bitės dažnai palieka geluonį odoje. Jeigu jis yra, pašalinkite pincetu.