15 gyvenimo pamokų iš geštalto psichologijos


Geštalto terapeutas Jevgenijus Veritovas pažymėjo keletą svarbių dalykų. Anot jo, nors jie skamba gana paprastai, tačiau jie daro didelę įtaką tam, kas su mumis vyksta.

Kviečiame susipažinti su šiuo geštalto teiginių rinkiniu, kuris kada nors gali padėti pagerinti jūsų gyvenimą.

1. Žmonės elgiasi taip, kaip elgiasi, ir daro tai, ką daro, ne todėl, kad yra tokie niekšai, o todėl, kad kažkas juos tokiais padarė. Net pats tikriausias niekšas yra nuėjęs tam tikrą kelią iki kol tokiu tapo, ir galbūt jis tiesiog nesupranta, kad galima elgtis kitaip.

Šis suvokimas turi teigiamą poveikį gebėjimui priimti žmones. Ypač gerai šis suvokimas padeda priimti tėvus ir paleisti kai kurias savo vaikystės istorijas.

2. Tačiau jūs neprivalote priimti tų, kurie jums nepatinka. Gebėjimas nepriimti yra ne mažiau svarbus nei gebėjimas priimti.

Apskritai, neturėti reikalų su žmonėmis, kurie jums nepatinka, yra sveika ir naudinga praktika.

3. Pasakykite žmonėms, kaip jaučiatės. Pratinkite žmones prie to, kad esate žmogus, kuris kalba apie savo jausmus. Šis veiksmas ilgainiui pravers jums ir jiems. Net jei kol kas manote, kad taip nėra. Net jei jie kol kas mano, kad taip nėra.

Advertisements

4. Kai išreiškiate savo jausmus, naudokite formuluotę „jaučiuosi įskaudintas“, o ne „tu esi asilas“. Tada labiau tikėtina, kad būsite išgirsti.

Ši taisyklė yra daug vertingesnė, nei manote. Net jei manote, kad ši taisyklė yra vertinga, ji vis tiek vertingesnė, nei manote.

5. Pasitikėjimas kitu – prasminga dovana, kurią dovanojate pirmiausia sau.

6. Mumyse vykstantys procesai, net jei jie mums nepatinka, atlieka kažkokią mums labai svarbią funkciją. Tiesiog kartais jie konfliktuoja, arba apsaugo mus ne tik nuo nemalonios, bet ir nuo svarbios patirties.

7. Pozityvus mąstymas – nesąmonė. Jis atitraukia dėmesį nuo realių problemų ir realių užduočių.

8. Mums sunku susidoroti su dalykais, kurie keičia mūsų suvokimą apie save. Net jei jie jį keičia į gerąją pusę. Štai toks paradoksas.

9. Neklauskite – „negi žmogus gali taip galvoti/jausti/elgtis?“ Taip, gali. Gali dar ir ne taip. Žmogus apskritai yra neįtikėtinas dalykas.

10. Jei ignoruosite savo jausmus ir emocijas, jūsų psichika tikrai smogs atgal. Jei ji to dar nepadarė, vadinasi, ji kaupia jėgas, kad smogtų stipriau.

Advertisements

11. Pelevinas buvo teisus: išsiaiškinti, kodėl atsidūrėte šiknoje ir iš jos išlįsti, dažnai yra du vienas nuo kito nepriklausantys procesai.

Jeigu tam, kad galėtumėte išlįsti iš šiknos, jums reikia išsiaiškinti, kaip į ją patekote, jūs tai išsiaiškinsite. Tad geriau iš karto sutelkite dėmesį į „išlindimą“.

12. Jūs galite nemylėti savo tėvų. Taip, galima nemylėti mamos ir tėčio. O galima ir mylėti.

13. Puiku, jei jūsų jausmai, vertybės ir mintys yra gerbiami, bet iš tikrųjų niekas neprivalo to daryti. Jei manote kitaip, greičiausiai jums bus sunku.

14. Tai, ko apie save nežinome, valdo mus labiau nei tai, ką apie save žinome.

15. Skaityti psichologijos knygas yra labai smagu. Bet jei norite rezultato, o patys tapti psichologu nenorite, geriau užsirašykite pas žmogų, kuris šias knygas jau perskaitė ir sėkmingai jas pamiršo.