9 vadovų poelgiai, dėl kurių išeina geriausi darbuotojai


Neįtikėtina, bet daugelis vadovų dažnai skundžiasi, kad juos palieka geriausi darbuotojai. Jeigu taip yra iš tikrųjų, jie turėtų sunerimti, nes vertingų darbuotojų praradimas įmonei gali skaudžiai atsiliepti.

Šias problemas galima nurašyti bet kam, bet faktas lieka faktu: žmonės neišeina, jeigu jų netenkina darbas; žmonės išeina, jeigu jiems nepatinka vadovas.

Beje, galima išvengti problemų pažvelgus į šią situaciją kitaip ir įdėjus šiek tiek pastangų.

Pirma, reikia suprasti, kokie vadovų veiksmai labiausiai erzina darbuotojus.

1. Per dideli krūviai

Per dideli darbo krūviai yra pagrindinė emocinio išsekimo priežastis. Jeigu dirbate su geriausiais specialistais, atsiranda pagunda „išspausti“ iš jų maksimumą, tačiau dėl tokio siekio žmonės gali sutrikti – jiems atrodys, kad už kokybišką darbą jie yra baudžiami. Be to, per dideli krūviai neigiamai veikia darbo produktyvumą. Naujausias Stenfordo universiteto mokslininkų tyrimas įrodė, kad efektyvumas ženkliai krinta, jeigu per savaitę dirbama 50 valandų, o jeigu 55 – artėja prie nulio.

Jeigu jaučiate poreikį apkrauti talentingus darbuotojus papildomais darbais, teks pagerinti jų statusą. Jeigu to nepadarysite, darbas pradės juos slėgti ir galiausiai jie išeis. Per didelį krūvį galima kompensuoti didesniu atlyginimu, paaukštinimu arba pareigų keitimu. Neverta tikėtis, kad talentingi darbuotojai dirbs daugiau už kitus. Greičiausiai jie tiesiog susiras darbovietę, kur juos vertins labiau.

Advertisements

2. Pripažinimo ir apdovanojimų už gerą darbą nebuvimas

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad padrąsinantis patapšnojimas per petį nieko nereiškia, ypač geriausiam darbuotojui, turinčiam puikią motyvaciją. Tačiau šis įspūdis klaidingas, nes kiekvienam svarbu jo darbo įvertinimas, įskaitant ir tuos, kurie yra be galo atsidavę darbui. Vadovams reikėtų dažniau bendrauti su pavaldiniais ir domėtis, kas juos geriausiai paskatintų ir kaip juos tinkamai apdovanoti už gerą darbą (pavyzdžiui, premijos išmokėjimas arba pagyrimas kolegų akivaizdoje). Atminkite, kad tai itin svarbu talentingiems darbuotojams.

3. Žmogiškumo trūkumas

Daugiau nei pusė darbuotojų palieka darbo vietą, nes jiems nepavyksta sukurti su vadovybe pasitikėjimu grįstų santykių. Protingi vadovai moka išlaikyti balansą tarp profesionalumo ir žmogiškumo. Jie kartu su darbuotojais džiaugiasi jų pasiekimais, stengiasi padėti išgyvenantiems sunkius laikus ir verčia dirbti iš visų jėgų, jeigu to reikia. Vadovai, kurie tuo nesivadovaus, ir toliau skųsis nesibaigiančia personalo kaita. Kažin ar žmonės jums dirbs, jeigu nejus jūsų emocinio įsitraukimo ir nuoširdaus rūpinimosi jų poreikiais.

4. Įsipareigojimų nevykdymas

Duodami darbuotojui pažadą galite jį nudžiuginti arba nuvilti. Išpildę pažadą pateisinate jo pasitikėjimą ir augate jo akyse, o tai, be abejo, labai svarbu. Atsisakę pažado sudarote kitų jausmų negerbiančio slidaus tipelio įvaizdį. Jeigu vadovas nevykdo pažadų, anksčiau ar vėliau visi darbuotojai pradeda sekti jo pavyzdžiu.

Advertisements

5. Netinkamų specialistų samdymas

Atsakingi ir darbštūs darbuotojai šalia nori matyti tokius pat darbščius kolegas. Jeigu vadovas nesirūpina kruopščia naujų darbuotojų atranka, tai demotyvuoja įmonėje jau dirbančius žmones. Netinkamų specialistų samdymas visada turi liūdnų pasekmių. Žmogus, kuris visą laiką atsidavusiai dirbo, bet nesulaukė paaukštinimo, turbūt įsižeis ir ieškos naujos vietos savo talentui atskleisti.

6. Kliūtys siekiant savo svajonių

Talentingi žmonės dažniausiai yra apsėsti savo darbu. Jie turi vilčių ir svajonių, kurių siekia. Šis siekis stimuliuoja juos produktyviai dirbti ir patirti malonumą dirbant. Dauguma vadovų riboja savo pavadinius. Jie bijo, kad apimti beprotiškos aistros dirbs blogiau. Bet ši baimė neturi jokio pagrindo. Tyrimai rodo, kad euforija, kurią sukelia svajonių siekimas, padidina darbo produktyvumą maždaug penkis kartus.

7. Mokymų stoka

Atsakydami į klausimus apie nepakankamą dėmesio skyrimą darbuotojams dauguma vadovų ieško pasiteisinimų, prisidengdami tokiais žodžiais kaip „pasitikėjimas“, „savarankiškas darbas“ ir „įgaliojimų delegavimas“. Tai – visiška nesąmonė. Vadovai turi vadovauti, kad ir kokius talentingus darbuotojus turi. Jie turi nuolat klausytis ir išsakyti savo nuomonę.

Vadovavimo procesas yra begalinis. Jeigu vadovaujate talentingam darbuotojui, jums būtina numatyti jo vystymosi kelią. Geriausi specialistai visada tikisi atgalinio ryšio, ir jūs privalote jį suteikti. Jeigu to nedarysite, darbuotojas atsipalaiduos ir pradės nuobodžiauti.

Advertisements

8. Pasipriešinimas kūrybingumui

Talentingi darbuotojai visada stengiasi pagerinti viską, prie ko prisiliečia. Jeigu neleisite jiems to daryti bijodami naujovių, jie pradės nekęsti savo darbo. Bandymai riboti kūrybiškumą neigiamai veikia visus, taip pat ir vadovą.

9. Sudėtingų ir įdomių užduočių nebuvimas

Geriausi vadovai kartais savo darbuotojams paskiria iš pirmo žvilgsnio neišpildomų užduočių. Jie atsisako banalių projektų ir stengiasi išstumti darbuotoją iš komforto zonos, o vėliau deda visas pastangas, kad padėtų jam pasiekti sėkmės. Jeigu talentingi ir protingi žmonės verčiami atlikti paprastus arba nuobodžius darbus, jie pradeda ieškoti kitų variantų pademonstruoti savo gabumus.

Pabaigoje

Jeigu norite sulaikyti vertingus darbuotojus, jums teks įvertinti savo santykius su jais. Atminkite – talentas suteikia neribotų pasirinkimo galimybių. Padarykite taip, kad jie pasirinktų būtent jus.