Kalbu kaip neurobiologas, kuris visą gyvenimą tyrinėjo smegenis: laimei būtini tik 4 dalykai


Netikėkite jais. Ir mumis netikėkite. Tikėkite neurobiologais, kurie visą dieną tyrinėja pilkąją masę jūsų galvoje ir geriausiai žino, ko reikia, kad būtumėte laimingi.

Amerikiečių neurobiologas Aleksas Korbsas dalinasi savo mintimis šiuo klausimu:

1. Svarbiausias klausimas.

Jeigu jaučiatės prislėgti, užduokite sau vieną svarbų klausimą:

„Už ką esu dėkingas likimui?“

Na taip, pasakysite, visa tai yra nuostabu, bet nejau dėkingumas iš tiesų veikia smegenis? Tikrai taip! Ar žinote, kaip veikia antidepresantas bupropionas? Jis skatina neuromediatorių dopamino gamybą. Kaip ir dėkingumas. O žinote ką daro fluoksetinas? Stimuliuoja neuromediatorių serotoniną. Kaip ir dėkingumas.

Taip-taip, vienas svarbiausių dėkingumo efektų – serotonino kiekio padidėjimas. Kai galvojate už ką esate dėkingas, sutelkiate dėmesį į teigiamus gyvenimo aspektus. Šis paprastas veiksmas didina serotonino gamybą priekinėje juostinėje smegenų žievėje.

2. Išsakykite savo neigiamas mintis.

Blogai jaučiatės? Apibrėžkite savo būklę. Kas tai: liūdesys, nerimas, nusivylimas?.. To visiškai pakanka, kad pasijustumėte geriau! Manote, nesąmonė? Bet jūsų smegenys galvoja kitaip!

Vieno tyrimo metu jo dalyviams rodė skirtingų veido išraiškų žmonių nuotraukas ir matavo smegenų reakciją. Kaip ir buvo tikėtasi, migdolinis kūnas reagavo į pavaizduotas emocijas. Tačiau kai dalyviai buvo paprašyti įvardinti šias emocijas, jų migdolinio kūno aktyvumas sumažėjo, o ventrolateralinė prefrontalinė žievė suaktyvėjo. Kitaip tariant, emocijų įvardijimas mažino jų poveikį žmogui.

3. Priimkite sprendimą.

Ar jums yra tekę priimti kokį nors sprendimą ir vėliau jausti palengvėjimą? Tai ne atsitiktinumas. Neurobiologija rodo, kad sprendimų priėmimas sumažina nerimą ir padeda spręsti problemas. Priimdami sprendimus, mes kuriame ketinimus ir nusistatome tikslus: visa tai teigiamai veikia prefrontalinę žievę, mažina nerimą ir rūpesčius. Be to, sprendimų priėmimas padeda sumažinti striatumo (dryžuotojo kūno) aktyvumą, kuris dažniausiai skatina mus imtis neigiamų impulsų ir veiksmų. Galiausiai, sprendimų priėmimas keičia mūsų pasaulio suvokimą, o tai padeda rasti problemų sprendimus ir nuraminti limbinę sistemą.

4. Prisilieskite prie žmonių.

Vieno tyrimo metu dalyviai žaidė kompiuterinį žaidimą, kuriame turėjo mėtyti kamuolį. Vienas dalyvis mėtė kamuolį, kitas gaudė ir mėtė jį atgal. Iš tikrųjų žmogus sėdėjo tik iš vienos ekrano pusės, iš kitos kamuolį atgal mėtė kompiuteris.

Tačiau dalyviams buvo pasakyta, kad veikėjus ekrane valdo tikri žmonės. O kas nutikdavo, kai tie „kiti“ žmonės atsisakydavo grąžinti kamuolį? Dalyvio smegenys reagavo taip pat, kaip jos reaguoja į fizinį skausmą. Tai yra, mūsų smegenys atstūmimą suvokia kaip lūžusią koją. Socialinė atskirtis veikia priekinę juostinę smegenų žievę ir centrinę smegenų skiltį, kaip ir fizinis skausmas.

Paprasčiau tariant, santykiai su kitais žmonėmis smegenims yra labai svarbūs. Norite perkelti juos į kitą lygį?

Lieskite žmones fiziškai (žinoma, tik artimuosius)!