Už kiekvieną naują mūsų gyvenimo etapą tenka sumokėti krize


Už viską tenka mokėti. Už kiekvieną naują mūsų gyvenimo etapą tenka atsiskaityti krize. O krizė visada reiškia permainas. Ir kai žmogus stengiasi beviltiškai kabintis į ankstesnį pasenusį savo vaidmenį, jis pamažu klimpsta į emocinio bankroto liūną.

Bet koks perėjimas į naują etapą kainuoja mums krizę. Už savitumą reikia sumokėti gėdos pojūčiu. Už išsivadavimą iš kopriklausomybės santykių sumokama išsiskyrimu. Už gimimą tenka sumokėti skausmu. Už artumą – kompromisu. Už laisvę – vienišumu. Ir taip toliau.

Jeigu žmogus kabinasi į ankstesnį savo vaidmenį, jį pamažu ištinka emocinis bankrotas. Todėl jis jau nebeturi nei jėgų, nei motyvacijos, nei intereso. Tokių žmonių labai daug. Tai motinos, kurios toliau kalbasi su savo paaugliais vaikais taip, tarsi jiems būtų dveji metukai. Tai direktoriai, kuriems nusispjaut į ataskaitas. Tai trisdešimtmetės, įsivaizduojančios save paauglėmis. Tai ir amžinieji studentai, ir skurdžiai tiesos ieškotojai, ir dar aibė kitų personažų.

Kuo ilgiau kabiniesi į praeitą savo vaidmenį, tuo labiau tampi panašus į personažą, kurio replikos labai nusakomos, o žingsniai – nuspėjami. Direktoriai bankrutuoja, nimfetės vilioja, motinos kaltina ir t. t.

Ką čia dar pasakysi? Reikia galų gale priimti sprendimą, kai tavo krizė stūkso prieš pat nosį kaip didžiulis terminis ežeras, į kurį privalai pasinerti nežinodamas, ar tau dar užteks oro. Teks pasiryžti, net jeigu kyla grėsmė nuskęsti taip ir nepasiekus dugno. Arba pramušti tą dugną savo galva ir išnirti kitoje pusėje. Teks susitaikyti su faktu, kad nesate tam pasiryžęs.

Krizę išgyvenantys žmonės kabinasi į iliuziją, kad sugebės išsaugoti dabartinį gyvenimą ir nesusidurs su permainomis. Jie tikisi tų pačių santykių, to paties veido, to paties lygio. Bet krizė visada atneša permainų. Ir pirmiausia tenka atsisakyti to, ką pakeisti sudėtingiausia. Kitaip tai nebūtų krizė.

Anksčiau ar vėliau su ja teks susidurti. Delsdamas ant kranto tu tik gaišti savo laiką, jėgas ir galų gale savo gyvenimą.