15 psichologiškai atsparių žmonių savybių


Būtų nuostabu, jeigu mūsų gyvenime viskas visada būtų gerai. Tačiau gyvenimo be problemų nebūna.

Kartais jaučiamės taip, lyg būtumėme atsidūrę aklavietėje. Tokiais momentais mums pasidaro labai sunku būti atspariems. Ne visi sugeba nužengti nuo seno nenusisekusio kelio ir pradėti viską iš naujo. Tam reikia ypatingos drąsos ir atkaklumo. Tik psichologiškai atsparūs žmonės pasižymi šiomis savybėmis.

Ten, kur kiti mato neįveikiamas kliūtis, psichologiškai atsparūs žmonės mato iššūkius, kuriuos gali įveikti.

Vienas geriausių pavyzdžių būtų Tomas Edisonas. 1914 m. sudegė jo dirbtuvių ir laboratorijų kompleksas pavadinimu „Išradimų fabrikas“. Dėl gaisro Edisonas neteko naujų išradimų prototipų ir patyrė 23 mln. dolerių žalą. Žinote, kaip jis reagavo į šį įvykį? Jis pasakė:

„Gaisras nusinešė visas mūsų klaidas. Dabar galime pradėti iš naujo“.

Edisonas pamatė naujas galimybes ir buvo pasiruošęs veikti net tada, kai atrodė, jog blogiau ir būti negali.

Ar norite išsiugdyti psichologinį atsparumą? Tam jums reikės įsivesti tam tikrus įpročius. Taigi, pradėkime.

1. Šie žmonės yra išsiugdę emocinį intelektą.

Emocinis intelektas – tai psichologinio atsparumo pagrindas. Jeigu žmogus negeba atpažinti, kontroliuoti ir produktyviai naudoti savo emocijų, jis niekada neišsiugdys psichologinio atsparumo.

Vadinasi, situacijos, kuriose tikrinama jūsų psichologinė ištvermė, testuoja ir jūsų emocinio intelekto lygį.

IQ lygio rodiklis yra pastovus. O štai emocinio intelekto rodiklis gali kisti.

Beje, 90 procentų visų aukštas pareigas užimančių žmonių turi aukštą emocinio intelekto lygį. Taip pat nustatyta, kad žmonės, turintys aukštą emocinio intelekto lygį uždirba daugiau, nei žmonės, turintys žemą.

2. Jie pasitiki savimi ir savo jėgomis.

„Kai galvojate, kad galite arba galvojate, kad negalite, bet kuriuo atveju esate teisus“ – Henris Fordas.

Psichologiškai atsparūs žmonės sutinka su tuo, kad žmogus yra savo likimo kalvis.

Vienas Melburno universiteto tyrimas parodė, kad savimi pasitikintys žmonės uždirba daugiau ir greičiau kyla karjeros laiptais.

Yra žmonių, kurie iš tikrųjų pasitiki savimi ir žmonių, kurie tik apsimeta pasitikintys. Psichologiškai atsparios asmenybės priklauso pirmajai žmonių kategorijai.

3. Tokie žmonės nepasiduoda įtakai tų, kurie iš musės daro dramblį.

Bendravimas su sunkiais žmonėmis yra nelengvas ir labai varginantis veiksmas. Psichologiškai atsparūs žmonės bendraudami kontroliuoja savo emocijas ir jausmus.

Jeigu jiems reikia išreikšti nesutikimą su tokio žmogaus požiūriu, jie pasitelkia logiką ir racionalų mąstymą. Kai jaučia pyktį ir nusivylimą, jie juos sulaiko. Užuot ginčijęsi, psichologiškai atsparūs žmonės ramiai išklausys kito nuomonę. Vėliau jie pasistengs rasti kompromisą ir abiem pusėms tinkamą sprendimą.

Net jeigu situacija atrodo labai blogai, psichologiškai atsparūs žmonės neleis sunkiems žmonėms užkrėsti save pesimizmu.

4. Psichologiškai atsparūs žmonės palankiai vertina pokyčius.

Jie geba per trumpą laiką adaptuotis prie bet kokių gyvenimo pokyčių. Jie žino, kad pokyčių baimė gali juos paralyžiuoti, o tai ir yra pagrindinė grėsmė jų sėkmei ir laimei.

Pokyčiai turi ir teigiamų pusių. Jie į mūsų gyvenimą atneša naujų galimybių. Tik tie, kurie nesistengia jų vengti, gali šias galimybes pastebėti ir jomis pasinaudoti.

Jeigu ir toliau darysite tuos pačius dalykus, kuriuos darėte prieš tai, gausite tą patį rezultatą. Tai logiška. Jeigu tikrai norite pasiekti sėkmės, turite nuolat keisti savo veiksmus ir bandyti ką nors naujo – tol, kol pasieksite norimą rezultatą.

5. Tokie žmonės moka pasakyti „ne“.

Kuo sunkiau jums pasakyti „ne“, tuo didesnė tikimybė, kad susidursite su tokiais dalykais kaip stresas, nervinis išsekimas ar net depresija. Tokią išvadą padarė Kalifornijos universiteto San Franciske mokslininkai, atlikę tyrimą.

Psichologiškai atsparūs žmonės žino, kad kartais jiems tiesiog būtina pasakyti „ne“. Ir jie tai pasako labai aiškiai, nebandydami išsisukinėti. Jie nevartoja tokių frazių, kaip „nesu tikras, ar galiu tai padaryti“ arba „negaliu tiksliai pasakyti“.

Psichologiškai atsparūs žmonės moka save kontroliuoti ir žino, kada jiems reikia pasakyti „ne“ sau patiems. Jie nesistengia kuo greičiau gauti atlygio už nuveiktus darbus. Nedaro neapgalvotų veiksmų, kurie paprastai turi pražūtingų pasekmių.

6. Tokie žmonės žino, kad baimė – pagrindinė apgailestavimų priežastis.

Žmonės labiausiai gailisi to, ko nepadarė, o ne to, kas jiems nepavyko. Psichologiškai atsparūs žmonės puikiai apie tai žino ir nebijo rizikuoti.

Daugelis žmonių bandydami įvertinti riziką, klausia savęs: „Kas gali nutikti blogiausiu atveju?“ ir „Ar tai mane nužudys?“. Manau, kad blogiausia – leisti savo sielai numirti, bet fiziškai egzistuoti toliau.

Mums visiems reikia mokėti balansuoti tarp to, kad paprasčiausiai nepamiršti savo klaidų ir to, kad nuolat apie jas galvoti. Jeigu nuolat galvosite apie savo praeities klaidas, pradėsite pernelyg nerimauti dėl to, kas jau seniai yra praeity ir negalėsite veikti dabarty.

Jeigu nuspręsite pamiršti savo praeities klaidas, tada greičiausiai ateityje jas vėl kartosite. Jums reikia išmokti žiūrėti į savo nesėkmes kaip į galimybes. Galimybes tobulėti. Jeigu to išmoksite, gebėsite pakilti kaskart, kai eilinė nesėkmė jus nublokš.

7. Jie ramiai priima nesėkmes.

Psichologiškai atsparūs žmonės žino, kad pakeliui į sėkmę jų laukia daugybė nesėkmių. Dar niekam nepavyko pasiekti sėkmės nesusidūrus su kliūtimis.

Jūsų klaidos nubrėžia jums kelią, kuris nuves jus į sėkmę. Didžiausi proveržiai ir atradimai padaromi būtent tada, kai žmogus jaučiasi galutinai patekęs į aklavietę ir nori pasiduoti. Nusivylimas, kurį jis jaučia tuo metu verčia jį mąstyti kūrybiškiau. Galiausiai jis randa sprendimą, kurio anksčiau nematė.

8. Psichologiškai atsparūs žmonės neužsilieka praeityje.

Žmogaus emocinė būsena tiesiogiai priklauso nuo to, kokios mintys sukasi jo galvoje. Nuolatinis galvojimas apie problemas sukelia stresą, kuris kartu su neigiamomis emocijomis mažina produktyvumą.

Mintys apie tai, kaip viską ištaisyti ir patobulėti suteikia pasitikėjimo savimi ir tampa pozityvaus mąstymo pagrindu. To pasekmėje pagerėja gyvenimas.

Psichologiškai atsparūs žmonės negalvoja apie kažkada padarytas klaidas. Jie jas prisimena, bet juda toliau. Toks požiūris leidžia jiems iš nesėkmių išmokti pamokas, kurios pasitarnauja ateityje.

9. Tokių žmonių laimės lygis nepriklauso nuo to, ką apie juos galvoja kiti.

Žmogus, kurio nuomonė apie save grindžiama tik lyginamosios analizės su kitų nuomone rezultatais nevaldo savo laimės lygio. Psichologiškai atsparūs žmonės elgiasi taip, kaip jų manymu yra teisinga. Jeigu jie yra tikri dėl savo sprendimo, kitų nuomonė nieko nepakeis.

Aplinkiniai nuolat ką nors kalbės apie jus ir jūsų poelgius. Natūralu, kad negalite to tiesiog ignoruoti. Kartais tai absoliučiai neįmanoma. Vis dėlto jūsų reakcija į kitų nuomonė neturėtų būti pernelyg audringa. Nereikėtų lyginti savęs su kitais.

Psichologiškai atsparūs žmonės žino, kad visų skoniai yra skirtingi. Žmogus niekada nebūna toks blogas ar toks geras, kaip apie jį kalba.

10. Tokie žmonės nebando įsitvirtinti kitų sąskaita.

Psichologiškai atsparūs žmonės nesmerkia kitų. Jie žino, kad kiekvienas žmogus yra savaip geras. Jiems nereikia ką nors žeminti, kad pakeltų savo savivertę.

Lygindami save su kitais, neleidžiame sau išnaudoti viso savo potencialo. Pavydas ir neapykanta atima iš mūsų energiją. Galima netgi teigti, kad šioms emocijoms išeikvojama daugiau energijos nei bet kuriai kitai.

Psichologiškai atsparūs žmonės nešvaisto savo laiko ir energijos. Jiems nerūpi ką apie juos pagalvos kiti. Jie nesistengia atitikti kieno nors lūkesčių.

Psichologiškai atsparūs žmonės savo energiją nukreipia kitur. Jie išreiškia susižavėjimą kitų atliktais darbais. Jie kalba apie kitų sėkmę. Toks požiūris naudingas tiek jiems patiems, tiek ir aplinkiniams.

11. Jie reguliariai stiprina savo kūną.

Žmonės, kurie bent du kartus per savaitę atlieka kokius nors fizinius pratimus, jaučiasi daug geriau nei tie, kurie visiškai nesimankština. Tokios išvados priėjo Rytų Ontarijo tyrimų instituto mokslininkai.

Tyrimas trūko 10 savaičių. Tyrime dalyvavę žmonės teigė, kad jaučiasi labiau patenkinti savo kūnu. Bet įdomiausia yra tai, kad jie pradėjo labiau savimi pasitikėti. (Turbūt prisiminate, kad pasitikėjimas savimi yra psichologinio atsparumo pagrindas).

Taip nutiko ne tik dėl to, kad jų kūnai pasikeitė, bet ir dėl „laimės hormonų“, kurie išsiskyria mankštos metu.

12. Jie miega tiek, kiek jiems reikia.

Miego metu mūsų smegenys atsikrato toksinių medžiagų – nervinės veiklos produktų. Jos gaminamos kai esame budrūs.

Dėl miego trukumo šie toksinai lieka smegenų ląstelėse ir trukdo mums aiškiai mąstyti. Tik sveikas miegas gali ištaisyti padėtį.

Psichologiškai atsparūs žmonės žino, kad miego trukumas neigiamai paveiks jų gebėjimą mąstyti, fokusuoti dėmesį ir savikontrolei. Todėl jie visada teikia pirmenybę sveikam miegui.

13. Tokie žmonės saikingai geria kavą.

Dideli kavos kiekiai sukelia cheminių medžiagų gamybą organizme, kurios įjungia „mušk arba bėk“ reakciją. Ji neleidžia žmogui racionaliai mąstyti, pirmenybę teikia momentinėms reakcijoms, kurios yra atsakingos už žmogaus išgyvenimą.

Žinoma, tokios reakcijos mums reikia esant situacijoms, keliančioms grėsmę mūsų gyvybei. Ji puiki, kai reikia pabėgti nuo meškos, bet visiškai nenaudinga bandant susidoroti su gyvenimo negandomis.

Adrenalinas veikia mūsų kūną ir smegenis. Jaučiame stresą. Galiausiai, jis mus pradeda valdyti. Tai tęsis tol, kol kofeinas visiškai pasišalins iš mūsų organizmo. Psichologiškai atsparūs žmonės žino, kad per didelės kofeino dozės neigiamai veikia jų savijautą, tad vartoja jį saikingai.

14. Tokie žmonės atleidžia anksčiau, negu jų atsiprašoma.

Gyventi tampa paprasčiau, jeigu nelaikote nuoskaudų. Psichologiškai atsparūs žmonės apie tai žino. Būtent todėl jie ant nieko nepyksta. Jie atleidžia net tiems, kurie niekada neprašė atleidimo.

Nuoskaudos neleidžia jums pamiršti apie blogus praeities įvykius. Neapykanta ir pyktis – tai emocijos-parazitai, kurie trukdo mėgautis laime. Jos tiesiogine to žodžio prasme ją žudo.

Neigiamos emocijos, kurios kyla kartu su nuoskaudomis, panardina mūsų organizmą į streso būseną. Tačiau atleidimas visiškai nereiškia, kad pasirinkote užmerkti akis į tai, ką kas nors jums padarė. Atleidimas, visų pirma, leidžia jums išsilaisvinti nuo nereikalingų neigiamų emocijų.

15. Jie visada nusiteikę optimistiškai.

Kiekvieną dieną per žinias mums pasakoja tik apie tai, kaip viskas yra blogai: kariniai veiksmai, išpuoliai, ekonomikos problemos, žlungančios didžiosios kompanijos ir ekologinės katastrofos. Jei reguliariai žiūrite žinias, pradedate jaustis taip, tarsi pasauliui grėstų Apokalipsė.

Kas žino, gal taip ir yra? Bet kad ir kaip bebūtų, psichologiškai atspariems žmonėms tai visiškai nerūpi. Jie nesijaudina dėl to, ko negali kontroliuoti. Jie daro tai, ką gali. O gali jie labai daug.