Paprastas 90/10 principas, kuris įtakoja visą mūsų gyvenimą


Tik nedaugelis mūsų gyvenimo įvykių nutinka atsitiktinai, visais kitais atvejais mes patys sprendžiame, kaip praeis diena. Taip sako amerikiečių rašytojas Stivenas Kovi, pavadindamas tai 90/10 principu. Kaip veikia šis principas, jis parodė pasitelkęs labai paprastą pavyzdį.

Pasakojama apie 90/10 taisyklės veikimą kasdieniame gyvenime.

Kas yra 90/10 taisyklė?

10 procentų gyvenimo įvykių visiškai negalime kontroliuoti. Negalime numatyti, kokį įrenginį naudosime, koks bus gedimas, kaip nors sulaikyti skrydžio arba reguliuoti raudono šviesoforo signalo. Bet galime kontroliuoti savo reakciją į šiuos įvykius.

Kiti 90 procentų įvykių – jūsų reakcijos rezultatas. Mūsų elgesio stresinėje situacijoje rezultatas.

Įsivaizduokite…

Pusryčiaujate su šeima. Jūsų dukra atsitiktinai išpila kavos puodelį tiesiai jums ant marškinių. Jūs pašokate ir aprėkiate dukrą, pavadindami ją nevykėle. Apkaltinate žmoną, kad ji pastatė puodelį per arti stalo krašto. Jūs lekiate į miegamąjį norėdami persirengti, o grįžę matote verkiančią dukrą, kuri nesuvalgė pusryčių ir nesusirinko daiktų į mokyklą. Dėl to ji pavėluoja į mokyklos autobusą. Žmona skuba į darbą, jūs vežate dukrą mašina. Kadangi vėluojate, lekiate pažeisdami kelių eismo taisykles. Pavėluojate į darbą ir pamatote, kad palikote namuose svarbius popierius. Jūsų diena prasidėjo siaubingai ir tai tęsiasi iki šiol. Jūs laukiate nesulaukiate jos pabaigos. Grįžę namo matote, kad žmona ir dukra blogos nuotaikos. Jūsų santykiai kupini įtampos.

Advertisements

Kodėl jūsų diena buvo bloga?

A. Nes dukra atsitiktinai išpylė kavą?
B. Nes dukra pavėlavo į autobusą ir turėjote vežti ją į mokyklą?
C. Nes patekote į spūstį ir pavėlavote į darbą?
D. Nes netinkamai reagavote į situaciją?

Teisingas atsakymas – D. Savo reakcija sugadinote dieną sau ir savo šeimai. Nieko negalėjote padaryti išsipylus kavai, bet galėjote kontroliuoti savo reakciją.

O juk viskas galėjo būti kitaip.

Kava išsipylė jums ant marškinių. Dukra tuoj apsiverks. Jūs švelniai sakote: „Nieko baisaus, tiesiog pasistenk kitą kartą būti atsargesnė.“ Einate į miegamąjį, persivelkate marškinius, pasiimate viską, ko reikia darbui. Grįžtate į virtuvę, spėjate pro langą pamatyti, kaip jūsų dukra mojuoja jums įlipdama į mokyklos autobusą. Atsisveikinęs su žmona išeinate iš namų. Ateinate į darbą 5 minutėmis anksčiau ir energingai su visais pasisveikinate.

Du skirtingi scenarijai. Abu prasidėjo vienodai, bet pasibaigė skirtingai. Viską keičia jūsų reakcija į gyvenimo įvykius. Žinoma, galima ir toliau kaltinti kitus dėl visų savo bėdų bei skųstis, kad gyvenimas nesiklosto, bet ar tai tikrai padės gyventi geriau?

Advertisements

Išmokite teisingai reaguoti ir nesugadinsite dienos nei sau, nei kitiems.

Jeigu kas nors lenkia jus kelyje, leiskite jam tai padaryti, nesileiskite į lenktynes: koks skirtumas, ar atsidursite darbe keliomis sekundėmis vėliau, ar anksčiau?
Prisiminkite 90/10 taisyklę ir nesijaudinkite dėl to.

Lėktuvas vėluoja, todėl griūva visa jūsų darbotvarkė. Neužsipulkite oro uosto darbuotų, jie nekalti. Išnaudokite šį laiką skaitymui. Susipažinkite su kitais keleiviais ir mėgaukitės bendravimu.

Jūs nieko neprarasite, jeigu pabandysite įgyvendinti 90/10 taisyklę.