18 auksinių šiuolaikinio etiketo taisyklių


Etiketo taisyklės, jos gi ir paprastos pagarbos bei mandagumo taisyklės, veikia abipusiai. Jūs taikote jas bendraudami su kitu žmogumi, jis jas taiko bendraudamas su jumis. Taip išlošia visi. Bet yra keli niuansai, kuriuos verta priminti ir patikslinti kiekvienam save gerbiančiam žmogui:

1. Niekada neateikite į svečius prieš tai nepaskambinę. Jei jus aplankė neperspėjus, galima sau leisti būti su chalatu ir susuktais plaukais. Viena britų dama sakė, kad pasirodžius nekviestiems svečiams ji visada apsiauna batus, užsideda kepurę ir pasiima lietsargį. Jei žmogus jai patinka, ji sušuks: „Ak, kaip pasisekė, aš ką tik grįžau!“ Jei nepatinka: „Ak, kaip gaila, aš turiu išeiti.“

2. Kad ir kas jūs būtumėte – direktorius, akademikas, pagyvenusi moteris ar mokinys – įėję į patalpą, pasisveikinkite pirmi.

3. Rankos paspaudimas: su moterimis nedera sveikintis spaudžiant ranką, bet jei ji pirma tiesia vyrui ranką, dera ją paspausti, bet ne taip stipriai kaip vyrams.

4. Užsakymo apmokėjimo restorane taisyklės. Jei ištariate frazę: „Aš jus kviečiu“, vadinasi, jūs mokate. Jei moteris kviečia dalykinį partnerį į restoraną, moka ji. Kita formuluotė: „O gal nueikime į restoraną?“ Šiuo atveju kiekvienas moka už save, tik jei vyras pats pasiūlo sumokėti už moterį, ji gali sutikti.

5. Lietsargis niekada nedžiovinamas išskleistas – nei biure, nei svečiuose. Jį reikia suskleisti ir padėti į specialų stovą arba pakabinti.

6. Rankinės negalima dėti ant kelių ar ant savo kėdės. Mažą puošnią delninukę galima pasidėti ant stalo, didesnę rankinę – pakabinti ant kėdės atlošo arba padėti ant žemės, jei nėra specialios kėdutės (tokios dažnai būna restoranuose). Portfelį deda ant grindų.

7. Auksinė kvepalų naudojimo taisyklė – saikingumas. Jei vakare jūs jaučiate savo kvepalų kvapą, žinokite, kad visi likusieji jau užduso.

8. Jei su kuo nors einate ir jūsų palydovas pasisveikino su jums nepažįstamu žmogumi, dera ir jums pasisveikinti.

9. Polietileninius maišelius galima neštis tik grįžtant iš prekybos centro, kaip ir popierinius firminius paketus iš butikų. Vėliau nešioti juos kaip rankinę – blogas tonas.

10. Vyras niekada neneša moters rankinės. Ir moters paltą jis paima tik tam, kad nuneštų į rūbinę.

11. Namų apranga – tai kelnės ir megztinis, patogūs, bet padoriai atrodantys. Chalatas ir pižama skirti ryte nueiti į vonią, o vakare – iš vonios į miegamąjį.

12. Nuo to momento, kai vaikas apsigyvena atskirame kambaryje, išmokite pasibelsti prieš įeidami pas jį. Tuomet ir jis elgsis taip pat prieš įeidamas į jūsų miegamąjį.

13. Moteris patalpoje gali nenusiimti skrybėlės ir pirštinių, bet ne kepurės ir kumštinių.

14. Vyras visada pirmas įeina į liftą, bet pirmas išeina tas, kuris yra arčiau durų.

15. Jei atsiprašius jums atleido, neverta dar kartą grįžti prie įžeidžiamo klausimo ir pakartotinai prašyti atleidimo, tiesiog nekartokite panašių klaidų.

16. Sakyti visiems girdint, kad laikotės dietos – blogas tonas. Juo labiau tuo prisidengus atsisakyti patiekalo, kurį pasiūlė svetinga šeimininkė. Būtinai pagirkite jos kulinarinį talentą, bet galite nieko nevalgyti. Taip pat verta elgtis su alkoholiu. Nebūtina visiems pranešti, kodėl negalite gerti. Paprašykite sauso baltojo vyno ir truputį palieskite jį lūpomis.

17. Viešų pokalbių tabu temos: politika, religija, sveikata, pinigai.

18. Verta slėpti aštuonis dalykus: amžių, turtus, maldą, vaistų sudėtį, meilės ryšį, dovaną, garbę ir gėdą.

Ir pabaigoje – Džekas Nikolsonas apie gero tono taisykles:

„Aš labai atsargiai žiūriu į gero tono taisykles. Kaip perduoti lėkštę. Nešaukti iš vieno kambario į kitą. Nepasibeldus neatverti iki galo uždarytų durų. Praleisti į priekį damą. Visų šių nesuskaičiuojamų paprastų taisyklių tikslas – padaryti gyvenimą geresnį. Tai ne kokia nors abstrakcija. Tai visiems suprantama tarpusavio pagarbos kalba.“