10 patarimų žmogaus, mokėjusio 16 kalbų


Nepaisant chemikės išsilavinimo, Kato Lomb, buvo viena geriausių sinchroninio vertimo specialistų ir galėjo laisvai versti į 8 kalbas, o visumoje – suprato ir dirbo su 16 kalbų. Reikėtų turėti omenyje, kad tais laikais nebuvo kalbos nešiotojų balso įrašų, „Skype“ ar kalbos mokyklų.

Nuostabu tai, kad daugumą kalbų Lomb išmoko savarankiškai, dirbdama išimtinai su vadovėliais ir menine literatūra. Jos metodo esmė – „pilno pasinėrimo į kalbą“ principas: gramatikos mokymasis kartu su originalių tekstų skaitymu ir nusistovėjusių išsireiškimų, dažniausiai vartojamų žodinėje kalboje, mokymusi.

Kato Lomb suformulavo dešimt gan neįmantrių, bet efektyvių kalbos mokymosi taisyklių ir išdėstė jas savo knygoje „Kaip aš mokausi kalbų“. Tai bus įdomu perskaityti kiekvienam, kas mokosi kokios nors kalbos:

1. Kalbą mokytis būtina kasdien. Neturėdami pakankamai laiko, skirkite bent po 10-15 minučių naujų frazių skaitymui ir pakartojimui. Ypač efektyvu mokytis rytais.

2. Jei noras mokytis kalbų nusilpsta pernelyg greitai, sugalvokite savo mokymosi algoritmą. Pavyzdžiui, truputį mokotės, tada – šiek tiek muzikos, trumpa pertraukėlė pasivaikščiojimui. Tik nenustokite mokytis.

3. Kontekstas – tai svarbiausia. Niekada nesimokykite atskirų žodžių, maksimaliai naudokite kontekstą. Pavyzdžiui, jei jūs įsiminėte išsireiškimą „strong wind”, tai vienas iš šių žodžių automatiškai primins jums ir antrąjį.

4. Ypatingai svarbu užsirašyti konkrečias nusistovėjusias frazes ir stengtis maksimaliai jas panaudoti kalboje.

5. Mintyse verskite viską, kas tik papuola į akis – reklamas, dainų, dialogų ištraukas, laikraščių straipsnių pavadinimus. Mankšta smegenims ir nauda atminties lavinimui.

6. Naudinga mintinai mokytis nedidelių tekstų ir dialogų. Bet mokytis mintinai reikia tik tai, kas 100 % yra teisinga ar ištaisyta mokytojo.

7. Jau paruoštas naudojimui frazes, idiomas užsirašykite ir saugokite atmintyje pirmu asmeniu. Pavyzdžiui: „I am only pulling your leg.“ (Aš tik tave erzinu).

8. Jokios užsienio kalbos negalima mokytis izoliuotai. Šturmuoti pilį reikia iš visų pusių: žiūrėkite filmus, skaitykite literatūrą ir laikraščius originalo kalba, bendraukite su ta kalba kalbančiais internete. (Pavyzdžiui, Kato Lomb pradėjo mokytis rusų kalbos nuo Gogolio „Mirusių sielų“ ir įspūdingo žodyno).

9. Nebijokite klaidų, bijokite neištaisytų klaidų. Niekada nieko nepalikite nepatikrinę. Geriau dukart pasitikslinkite.

10. Nusiteikite, kad ir kas be nutiktų – jūs išmoksite kalbą. Būtinai ateis momentas, kai kiekis pavirs kokybe ir kalbos barjeras bus peržengtas.

Ir pabaigai, kai 86-ių Kato Lomb susitiko su savo 54-ių draugu, ji ištarė jo gyvenimui lemtingą frazę: „Styvai, tu dar toks jaunas! Tiek metų prieš akis, tiek kalbų dar bus išmokta!“