1. Užduoti klausimus
Mažas vaikas auga, bando pažinti pasaulį, ir, natūraliai jam kyla daug klausimų. Žinoma, tėvams nėra lengva vakarais įveikti nuovargį ir atrasti laiko bei jėgų vaikams. Tačiau laikas, kurį mes praleidžiame su jais, atsakinėjame į jų klausimus, skaitome ir žaidžiame, padeda ne tik ugdyti vaiką. Tai padeda mums užmegzti tvirtą ryšį ir palaikyti šiltus santykius, net kai vaikai užauga.
2. Verkti
Maži vaikai viską išgyvena stipriau. Mažyliui yra normalu nusiminti. Nedrauskite vaikui verkti ir negėdinkite jo dėl to. Vietoj to padėkite susigaudyti situacijoje, pasiaiškinkite su vaiku, kodėl jis verkia ir kaip galima tai išspręsti.
3. Būti gobšiam
Vaikas turi visišką teisę disponuoti savo daiktais, kaip ir suaugusieji, todėl nereikėtų jo gėdinti dėl godumo. O tuo labiau, sakyti kažką panašaus: „Štai visi juokiasi iš tavęs, koks tu godus“.
4. Sakyti „Ne“
Vaikas – ne pavaldinys, jis yra pilnateisis šeimos narys. Uždrausti jam jums atsakyti – reiškia pažeisti jo privatumą. Sugalvokite būdą kaip su juo susitarti arba paaiškinkite jam, kodėl reikia daryti tai, ko kartais visai nesinori.
5. Triukšmauti
Netrukdykite vaikams džiaugtis vaikyste – tegul jie dainuoja daineles, skleidžia įvairius garsus gatvėje. Juk toks laikas jų gyvenime nebepasikartos.
6. Bijoti
Maži vaikučiai gali išsigąsti gydytojo su švirkštu ar nepažįstamo giminaičio, ir tai jiems yra natūralu. Vietoj to, kad gėdintumėte savo vaiką dėl to, kad jis bijo, geriau paaiškinkite, kodėl bijoti nereikia, paimkite jį už rankos arba apkabinkite, kad vaikas žinotų, jog jūs esate šalia.
7. Turėti paslapčių
Kuo vyresni vaikai, tuo labiau jiems reikia asmeninės erdvės. Žinoma, tėvai turėtų kontroliuoti vaiko gyvenimą, tačiau reikia gerbti jo asmenines ribas. Galų gale, vaiko pasitikėjimas yra neįkainojamas ir neverta rizikuoti, atskleidžiant vaikų paslaptis ir skaitant paslėptus dienoraščius.
8. Pykti ir pavydėti
Vaikas yra gyvas žmogus ir kaip suaugusieji, jis turi teisę patirti neigiamus jausmus: pyktį, pavydą ir kt. Tėvai turi prisiminti, kad šio amžiaus vaikų valia dar nėra visiškai suformuota, todėl vaikui yra daug sunkiau kontroliuoti save. Tai, kad bet kuri iš emocijų mums gali pasirodyti „bloga“, nereiškia, kad vaikas turėtų nedelsdamas nustoti ją reikšti.
9. Klysti
Kiekvienas bijo padaryti klaidą, o dar baisiau, kai tave skubina suaugęs žmogus arba bara už tai, kad neteisingai užsisegei marškinius. Nenuostabu, jei po tokių atvejų vaikas nebenorės bandyti kažką padaryti pats.