Kaip bendrauti su sudėtingais žmonėmis: 11 dialogo taisyklių


1. Pasiruoškite kontaktui

Bet kokiam kontaktui būtinas vidinis pasiruošimas – tai tarsi instrumento derinimas prieš koncertą. Užimkite stabilią padėtį: atsisėskite arba atsistokite taip, kad jaustumėte atramą, pusiausvyrą. Sakykite tik tai, dėl ko esate tikri ir kas jums yra svarbu, mintyse nuolat sau priminkite, dėl ko įsitraukėte į dialogą. Jeigu yra tikimybė, kad bus bandoma jus išprovokuoti, akimis suraskite tašką arba aprangos detalę, kuri jums simbolizuos stabilumą ir pusiausvyrą.

2. Nusiteikite sprendimo paieškai, o ne ginčui

Prieš pradėdami sunkų pokalbį su artimuoju, garsiai arba mintyse pasakykite sau: „Pradedu kalbėti tam, kad palaikyčiau ryšį, kad būčiau su tavimi, o ne tam, jog ginčytumės.“ Atminkite, kad dialogas vyksta ne tam, jog laimėtumėte kovą, bet tam, kad vienas kitą suprastumėte. Kontaktuodami su vaiku išlikite jo akių lygyje, prisilieskite prie kūno. Sunkiam pokalbiui pasibaigus, būtinai pasakykite: „Aš su tavimi.“

3. Būkite atviri

Aplinkiniai turi teisę mumis netikėti, mūsų nemėgti, nesuprasti ir su mumis nesutikti – su tuo teks susitaikyti. Kiekvienas turi savo tiesą. Kreipkite dėmesį į tai, kas lieka už žodžių, ieškokite gilesnės prasmės. Tam pasistenkite nusiraminti ir kalbėti atvirai.

4. Parodykite pagarbą pašnekovui

Kiekvienas turi teisę į netobulumą ir klaidas – tai nepaneigia pirminės pagarbos pašnekovui. Atminkite, kad ir jūs galite būti neteisūs, leiskite sau mokytis. Oponento pagarba mums prasideda nuo pagarbos sau pačiam.

Advertisements

5. Žvelkite supratingai į pašnekovo suvokimo ypatumus

Kiekvienas turi savo kalbą ir reakcijos greitį. Mes vertiname informaciją subjektyviai, remdamiesi savo patirtimi ir asmeniniais ypatumais. Nebijokite perklausti. Duokite laiko sau ir savo pašnekovui informacijai „suvirškinti“. Dažniau vartokite „aš“ vietoj „tu“ (aš jaučiu, aš pykstu, aš galvoju).

6. Atskirkite savo jausmus nuo kitų

Bendraudami esame linkę projektuoti savo mintis ar norus į pašnekovą. Lygiai taip pat mums priskiria kitų jausmus. Mokykitės atskirti šias projekcijas ir išlikti kontakte su savimi.

7. Kalbėkite pašnekovo kalba

Posakis „būti ant vienos bangos“ egzistuoja ne šiaip sau. Pabandykite nuspėti pašnekovo nuotaiką, suprasti, kas jam dabar kelia nerimą. Geras pokštas gali lengvai virsti nejaukia situacija. Taip nutinka, jeigu jūsų oponentas laikosi griežtai ir atitolęs.

8. Neleiskite savimi manipuliuoti

Bendraujant su agresyviais žmonėmis reikia sugebėti laiku palikti agresyvų kontaktą, neimti giliai į širdį kaltinimų. Tokie žmonės manipuliacijoms dažnai vartoja bendrines frazes ir įvardį „mes“. Tačiau pasitaiko ir pasyviai agresyvių pašnekovų. Jie mieliau kalba už nugaros, meta žodžius „įkandin“. Tokiu atveju svarbu neprojektuoti į save kaltės arba hiperatsakingumo jausmo. Po tokių kontaktų leiskite sau kokybiškai pailsėti.

Advertisements

9. Nesivelkite į asmeniškumus

Neaptarinėkite asmeninių pašnekovo savybių. Kalbėkite tik apie faktus ir įvykius, susijusius su pokalbio tema. Jeigu dialogas visgi virsta ginču, tęsti jį dažniausiai nėra prasmės. Pabandykite konfliktą paversti juoku.

10. Parodykite pašnekovui, kad jis jums svarbus

Kalbėdami su žmogumi, kartokite sau: „Aš tave matau“, „Man svarbios tavo mintys ir tavo buvimas, net jeigu su tavimi nesutinku.“ Leiskite pašnekovui suprasti, kad jis jums svarbus.

11. Mokykitės iš savo klaidų

Svarbu mokėti pabaigti dialogą. „Ačiū“, „iki susitikimo“ – tiks bet kokie žodžiai, kurie tą minutę nuskambės nuoširdžiai. Analizuokite ankstesnius dialogus ir mokykitės iš jų. Savimi pasitikintis žmogus jaučia ir laukia, dėkoja už kontaktą ir moka priimti komplimentus.