19 įgūdžių gyventi laimingai


Jeigu jums pavyktų išspardyti užpakalį žmogui, kuris kaltas dėl daugumos jūsų nelaimių, jūs visą savaitę po to negalėtumėte nė prisėsti. © Jevgenijus Griškovecas

Būti laimingam – kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas. Tik žvelgiant iš šalies atrodo, kad vieniems gyvenime sekasi labiau, o kitiems nelabai sekasi. Iš tiesų reikia ugdyti gebėjimus, kurie padeda jaustis mums laimingesniems.

Aptarsime 19 įgūdžių, kurie suteikia gyvenimui laimės prieskonį:

1. Bendraukite. Daug kontaktų – tai sėkmės laidas. Vienas pažįstamas pasufleruos reikiamą telefoną ar interneto svetainę, kitas supažindins su įdomiu žmogumi, trečias nepagailės gero patarimo. Nebūtina su visais užmegzti gilius santykius ir bendrauti ištisomis paromis, pakaks palaikyti kontaktą, kad galėtumėte visada kreiptis į žmones, kai iškils klausimų, kai prireiks pagalbos ar kai turėsite jiems pasiūlymų. Suprantama, kad čia kalbame apie abipusį bendravimą, – jūs taip pat turite būti atviri kitų žmonių iniciatyvoms bei prašymams. Egoistiškas kitų žmonių finansinių, dalykinių bei intelektualinių resursų eksploatavimas suteiks jums tik laikiną naudą.

2. Per daug nesikuklinkite. Galima visą gyvenimą prasėdėti kampe nepastebėtam, net turint daug talentų ir aibę gražių bruožų, jeigu jūs pats nereikšite jokios iniciatyvos. Savo idėjų reklamavimas – tai menas, kurio teks išmokti, jeigu norite tapti sėkmingu žmogumi. Savo talentų bei laimėjimų pristatymas nėra gėdingas dalykas: žmonės turi suprasti, kad jums sekasi ir kad bendradarbiavimas su jumis atneš jiems naudą. Tik pasistenkite, kad savireklama nevirstų pagyromis sau. Kartais pakanka vien užsiminti apie tai, ką mokate daryti (tarkim, montuoti vaizdo įrašus), ir atrasite daug vienminčių.

3. Darykite tai, kas jums patinka. Sėkmė mieliau aplanko tuos žmones, kurie stengiasi patenkinti savus poreikius, o ne vykdo socialinį užsakymą arba geidžia atitikti aplinkinių lūkesčius. Atsiradus verslių moterų madai, daugelis žaviosios lyties atstovių daro karjerą biuruose, nors pagal savo charakterį būna labiau linkusios į kitokią veiklą. Atsikratykite socialinių stereotipų, įsiklausykite į savo vidinį balsą ir darykite tai, ko norite patys, o ne tai, ko iš jūsų tikisi kiti. Tapkite savimi, išsikelkite realius tikslus – nesvarbu, ar tai bus kelionė aplink pasaulį, ar planas pagimdyti keturis vaikus. Būtent čia jūsų laukia tikros pergalės bei nesuvaidintas džiaugsmas.

4. Draugaukite su laimingais žmonėmis. Tai gali būti tiesiog sėkmingi žmonės, kuriems kasdien pasitaiko ištraukti laimingą loterijos bilietą… Arba optimistai, kurių gyvenimas gal nėra pats sėkmingiausias, bet jie moka nedramatizuoti situacijos, o su humoru vertina sutinkamas kliūtis, išstatytas jų gyvenimo kelyje. Juk geras nusiteikimas persiduoda ir aplinkiniams. Štai rytą kažkas jus įžeidė autobuse, ir diena sugadinta. O paplepėję su tuo, kuris visada gerai nusiteikęs, jūs gaunate geros energijos užtaisą. Pozityviai nusiteikusiam žmogui ir darbai sekasi, ir santykiai klostosi… Trumpiau tariant, greta tokio žmogaus ims sektis ir jums. Juk maži gyvenimo džiaugsmai – tai ir yra laimės sudėtinės dalys.

5. Žiūrėkite į gyvenimą kaip į žaidimą, kuriame kartais išloši, o kartais ir praloši. Kai kurie žmonės pernelyg rimtai žiūri į gyvenimą, ir tai juos žlugdo. Kaip sako žavusis baronas Miunhauzenas: Jūs pernelyg rimti, ponai! O rimtumo perteklius sukuria įtampą ir po to jus užklumpa tikras stresas. Tuo tarpu sėkmė pasirenka tuos, kurie į savo gyvenimą žiūri ne taip fatalistiškai ir suvokia, jog išlošti loterijos visada neįmanoma. Tačiau po pralaimėjimo gali sekti laimėjimas. Tad išlikite azartiški! Be to, bet kuri problema pasidaro ne tokia jau svarbi, jeigu iš jos pasijuoksi. Tai nėra lengva padaryti, bet įmanoma. Ir kai tik pasijuoksi iš savo problemos, ji sumenks ir susitrauks kaip oro balionas.

6. Mąstykite pozityviai. Pozityvus mąstymas – negatyvaus mąstymo antonimas, kai žmogus pats sukuria aplink save įtampos atmosferą. Paverskite tabu tokius posakius kaip: Tai mano kryžius. Arba: Man likimas lėmė kentėti. Norėjau, kaip geriau, o išėjo kaip visada. Negatyvus mąstymas išbalansuoja psichiką. Juk mūsų mintys tiesiogiai susijusios su mūsų gyvenimiškomis reakcijomis (ir atvirkščiai). Viskas krinta iš rankų, viena nesėkmė vejasi kitą, o jūs net nepastebite, kad patys pritraukiate šią nesėkmių virtinę savo nusiteikimu? Tad atsisakykite šio įpročio sureikšminti savo nesėkmes, ir jos liausis jus persekioti.

7. Apsupkite save pozityviais dalykais. Jeigu įpratote žiūrėti vien siaubo filmus, o laikraščiuose skaityti vien kriminalinę kroniką, nesitikėkite, kad sėkmė pasibels į jūsų duris. Jeigu norite ją privilioti, reikia atverti duris viskam, kas teigiama: gražiems daiktams, mažorinei muzikai, geriems žmonėms ir mėgstamiems gyvūnams. Įsileisdami į savo širdį tik gerus dalykus, jūs programuojate save džiaugsmui, laimei ir sėkmei.

8. Šypsokitės žmonėms. Psichofiziologai tikina, kad net prisiverstinė šypsena po kurio laiko sukuria tokį pat efektą kaip nuoširdi šypsena. Aktyviai dirbantys mimikos raumenys plečia kraujagysles ir pagerina smegenų aprūpinimą deguonimi, centrinės nervų sistemos ląstelės pradeda gaminti endorfinus, ir mes nusiteikiame pozityviai bei optimistiškai. Be to, ir aplinkiniams maloniau bendrauti su besišypsančiu žmogumi.

9. Neužsiciklinkite. Kai kurie žmonės nesugeba pamiršti net nedidelio juos ištikusio nemalonumo ir nuolatos mintimis sugrįžta prie susijusių su juo išgyvenimų. Arba siekdami užsibrėžto tikslo vis iš naujo užlipa ant to paties grėblio, bet ir toliau veržiasi į tą patį akligatvį. Specialistai tokį psichikos tipą vadina užciklintu. Kartais šis bruožas būna įgimtas, bet tuomet žmogus turi stengtis būti šiek tiek labilesnis: greičiau pereiti nuo vienos emocinės būsenos prie kitos, keisti savo elgesį priklausomai nuo aplinkybių, išmėginti įvairias veiklos sritis. Neužsibūkite su savomis nesėkmėmis, ieškokite vis naujų išeičių, ir jūsų šansai sulaukti sėkmės padidės.

10. Girkite save. Džiaukitės savomis mažomis pergalėmis. Kartais mes liejame apmaudą, menkindami savo pergales bei lygindami jas su didžiomis kitų žmonių sėkmėmis bei laimėjimais. Niekados nenuvertinkite savo laimėjimų, antraip jie apskritai išnyks! Atvirkščiai, girkite ir šlovinkite save už kruopščiai atliktą net nediduką darbelį. Ir palepinkite save už tai dovanomis. Psichologai pataria pastatyti tokią dovaną matomoje vietoje – kaip Pergalės taurę. Tuomet turėsite stimulą siekti sėkmės iš naujo.

11. Taisyklingai maitinkitės. Nesižavėkite griežtomis dietomis – nepakankamai maitinant smegenis mus ištinka chroniškas nuovargis, aplinkinis pasaulis nebekelia gerų jausmų, o kartais išvis įpuolama į apatiją. Panirę į tokią būseną sėkmę matysite kaip savo ausis! Be to, valgis yra malonumo šaltinis. Ledai arba gabalėlis torto gali sukelti tokią endorfinų audrą, kad jums kils Nobelio premijos verta idėja! Žodžiu, neatsisakykite džiaugsmo ir dvasinės pusiausvyros badaudami, bet ir nepaverskite valgymo kultu.

12. Kurkite. Terapeutinis hobių poveikis seniai įrodytas. Nesvarbu, kad jūsų pomėgis (tapyti, muzikuoti, šokti ar meistrauti) – absoliuti saviveikla! Užtat jis mažina stresą, atpalaiduoja, gerai veikia vidaus organų darbą. Tai ideali priemonė norint pagerinti bendrą savijautą ir įveikti nevykėlio sindromą. Tikri kūrėjai yra laimingiausi žmonės pasaulyje. Už tai jie turi dėkoti endorfinams, išsiskiriantiems įkvėpimo akimirkomis.

13. Mėginkite. Neapsiribokite viena veiklos rūšimi. Gyvenimas nestovi vietoje, ir pereidami iš vienos srities į kitą jūs galite prieiti išties sėkmingą likimo posūkį. Jeigu atsirado galimybė išmėginti save kažkur kitur, kodėl nepabandžius? Įgykite naują išsilavinimą, pakeiskite profesiją. Sėkmė mėgsta tuos, kurie nemindžikuoja vienoje vietoje, kurie nesibaimina naujovių. Ir jeigu kas nors paskambins jums ir pasiūlys netikėtą dalyką, pamėginkite surizikuoti ir pasakykite taip.

14. Atsikratykite to, ko nereikia. Atleiskite tiems, kurie jus įskaudino, grąžinkite skolas, išmeskite senus ir nereikalingus daiktus, atsisakykite įsipareigojimų, kuriuos prisiėmėte verčiami kitų žmonių. Išvalykite savo gyvenimą, kaip iš kompiuterio ištrinami nebereikalingi failai. Pasijusite laisvesni, laimingesni, atviri naujoms patirtims bei veiklai.

15. Daugiau laiko praleiskite šviesoje. Jos gausa arba stygius veikia nuotaiką. Šviesos terapijos metu pacientas pasodinamas priešais specialų ekraną, kuris skleidžia gerokai daugiau šviesos nei įprastos elektros lemputės. Tai padeda melancholikams bei nesėkmių aukoms keisti savo pasaulėvoką ir pajusti daugiau pozityvumo. Tamsiu paros metu hipofizė išskiria melatoniną. Tai hormonas, sukeliantis ilgesingas bei depresyvias nuotaikas, o papildoma šviesos porcija nutraukia šį procesą – ir vakarykštis pesimistas vėl pasirengęs gaudyti laimės paukštę!

16. Atsiverkite grožiui. Tikras ir didis menas gydo sielą, padeda pabėgti nuo kasdienės rutinos bei skatina imtis pozityvių permainų mūsų gyvenime. Tai moksliškai įrodyta: ryškūs įspūdžiai suaktyvina galvos smegenų veiklą, todėl imamos generuoti naujos idėjos ir kuriami planai. Tad skubėkite į teatrus, muziejus bei filharmonijas!

17. Susiliekite su gamta. Net trumpas poilsis užmiestyje suteiks jums daug gyvybinės energijos. Pasivaikščiokite basi po žolę, palieskite medžio žievę, įkvėpkite miško aromatą, pasiklausykite upės čiurlenimo bei paukščių čiulbėjimo, o žiemą įsiklausykite, kaip po kojomis girgžda sniegas… Net pasivaikščiojimas parke padės jums atsikratyti susikaupusio nuovargio bei agresijos, išlaisvinti vidinius rezervus – ir jūs vėl pradėsite eikvoti savo jėgas teisinga linkme.

18. Išsirinkite sau talismaną. Tai gali būti mažas pliušinis žaisliukas arba žiedelis – žodžiu, tai, ką turėdavote laimingomis savo gyvenimo akimirkomis ir ką galite visada nešiotis. Čia kalbame iš esmės apie placebo efektą – tvirtai įtikėję, kad jūsų talismanas pritraukia sėkmę, jūs iš tiesų tapsite sėkmingesniu žmogumi. Tik nepersistenkite: talismanas yra talismanas, bet turite gyventi padoriai ir be reikalo nerizikuoti.

19. Tikėkite, kad jums sekasi. Atpažinti savo gyvenime sėkmę nešančius požymius nesunku. Taip tik atrodo, kad priežasčių džiūgauti lyg nėra, o iš tiesų jūs esate tikras sėkmės kūdikis. Jums neįtikėtinai pasisekė: turite stogą virš galvos, nebadaujate ir galite savo gyvenime rinktis tarp to ar ano. Susumuokite visas teigiamybes ir pasidžiaukite. Pasijutę sėkmės kūdikiu, jūs jau esate pusiaukelėje į tikrą sėkmę. Turite startinį kapitalą! Tereikia įdėti šiek tiek pastangų.