Apie šiuos 20 įpročių nutyli visi laimingi žmonės


Laimė nėra kažkas paruošto, ką galima lengvai surasti. Ji – tai mūsų pačių veiksmų rezultatas. ~ Dalai Lama

Per pastaruosius dešimt metų aš ir mano žmona perskaitėme beveik tūkstantį knygų apie laimę, konsultavomės su dešimčia tūkstančių žmonių, bandančių ją atrasti, ir kalbėjomės su šimtu tūkstančių mūsų sekėjų, kurie ir toliau kiekvieną dieną mums užduoda vieną ir tą patį klausimą apie laimę.

Visa tai mums suteikė gana aiškų supratimą apie… ne, ne apie tai, kas yra laimė, bet apie tai, kas daro žmones laimingus. Mes ne kartą stebėjome, kaip gilioje depresijos duobėje esantys žmonės vos per keletą savaičių pakildavo iš jos ant laimės sparnų po to, kai atlikdavo vos kelis nedidelius, bet esminius savo nuolatinių įpročių pokyčius.

Tad nenuostabu, kad kai šie žmonės išsiaiškina, kas juos daro laimingus, šie „laimingi įpročiai“ tampa jų antra prigimtimi. Būtent dėl to apie juos niekas nekalba. Praeinantys pašaliečiai mato, kokie jie yra laimingi ir patenkinti gyvenimu, bet nė vienas negali suprasti, kokia yra jų laimės priežastis.

Būtent apie tai papasakosime šiame straipsnyje – apie įpročius, kuriuos turi laimingi žmonės ir apie kuriuos jie niekada nepasakoja:

1. Jie nesivelia į svetimą negatyvą. – Niekada ir nė už ką nepradėkite isterikuoti, dramatizuoti ir nebūkite šalia tų, kurie tai daro. Laimingiausi žmonės, kuriuos pažįstu, nekreipia jokio dėmesio į tai, ką apie juos kalba atsitiktiniai žmonės, ypač jeigu jie tai daro grubiai. Negana to, jie dažnai būna dėkingi likimui už visus nemandagius, erzinančius ir sunkaus charakterio žmones, kurie pasitaiko jų gyvenimo kelyje, nes jie yra gyvas ir ryškus priminimas apie tai, kuo jokiu būdu negalima tapti.

Advertisements

2. Jie dalijasi su kitais tiek, kiek gali ir kada tik gali. – Nors tai, kai tiesiog ką nors atiduodate, yra pagrįstai laikoma nesavanaudišku poelgiu, neretai duodančiajam tai gali atnešti gerokai daugiau nei gaunančiajam. Daugeliu atveju socialinės paramos teikimas pirmiausia daro laimingesnius mus pačius, o jau po to – mūsų globos objektą. Laimingi žmonės tai puikiai žino ir todėl visada ieško būdų padėti aplinkiniams, kol nelaimingi žmonės klausia savęs „O ką man tai duos?“

3. Jie rūpinasi savo svarbiais santykiais. – Įdomioje knygoje „Srautas“ apie laimės psichologiją cituojamos apklausos ir tyrimai, rodantys, kad tie, kurie turi penkis ar daugiau draugų, su kuriais gali aptarti savo problemas, yra beveik 60 proc. laimingesni nei visi kiti. Ir esmė net ne draugų skaičiuje – svarbu yra pastangos ir dėmesys, kurį įdedate į santykius su jais. Tyrimai rodo, kad net ir patys geriausi santykiai laikui bėgant gali sušlubuoti, todėl stenkitės palaikyti artimus ryšius su jums rūpimais žmonėmis, nes asmeniniai santykiai niekada negali būti laikomi savaime suprantamais dalykais. Su jais reikia nuolat dirbti.

4. Jie myli ne tik kitus, bet ir save. – Baisiausia, kas gali jums nutikti, tai prarasti save dėl to, kad per daug mylite ką nors kitą, pamiršdami, kad ir patys nusipelnėte meilės ir laimės. Taip, mylėkite kitus, tai teisinga, tai naudinga, bet nepamirškite ir apie save. Laimingi žmonės žino, kad mylėti save nėra savanaudiška. Jie iškelia savo interesus į pirmą vietą, nes tik taip galima atrasti savyje pakankamai jėgų mylėti visus, kurie Jums rūpi. Rūpinkitės savimi. Nes jeigu aukosite visus savo poreikius ir norus, kad padėtumėte kitam, netrukus liksite tik šešėlis to žmogaus, kuriuo kažkada buvote.

5. Jiems efektyvumas svarbiau, nei populiarumas. – Niekada nepainiokite populiarumo su efektyvumu. Populiarumas – tai kai visi jus myli. Šiek tiek ir trumpai. O efektyvumas – tai kai jūs ką nors sugebate. Ir būtent pastarasis galiausiai turi reikšmę. O populiarumas – na, jis praeina.

Advertisements

6. Jie moka pasakyti „ne“, kai to reikia. – Sutikti su viskuo, ką jums siūlo, yra puikus būdas būti nelaimingam visą gyvenimą. Jeigu esate nuolat užsiėmęs ir neturite laisvos minutės atsikvėpti, susimąstykite, ar taip yra todėl, kad per dažnai sakote „taip“? Visi turime įsipareigojimų, bet negalite su viskuo sutikti, kitaip niekada neturėsite ramaus gyvenimo. Linksėti galva dėl visko negalite – anksčiau ar vėliau kas nors tuo pasinaudos. Kažkur reikia nubrėžti liniją, o kur – spręsti tik jums.

7. Jeigu jie kam nors yra dėkingi, tai nuoširdžiai ir iš visos širdies. – Dėkingumas turbūt yra vienas iš laimės karalystės valdovų. O ką apie tai sako mokslininkai? „Laimės vadove“ daktarė Sonia Liubomirskaja apie tai rašo taip: „Kuo labiau žmogus linkęs į dėkingumą, tuo mažesnė tikimybė, kad jį apims depresija, nerimas, vienatvė, pavydas arba neurozės“. Pastaba: prisiminkite, kaip jums pasisekė. Prisiminkite apie tai kiekvieną dieną. Kuo daugiau prisiminsite apie tas laimės dalelytes, kurias turite, tuo daugiau jų bus ir tuo labiau jos užpildys laimės dėlionę.

8. Jie nepataisomi optimistai. – Laimingiausi žmonės ne tie, kurie gyvena tam tikromis aplinkybėmis, o tie, kas į savo aplinkybes žiūri tam tikru būdu. Jie patys savo optimizmo kūrėjai. Kad ir kokia būtų situacija, žmogus, gebantis į ją pažvelgti optimistiškai, visada sulauks sėkmės. Jam bet kokia klaida tėra galimybė augti ir vertinga gyvenimo pamoka. Optimistiški žmonės pasaulį mato kaip vietą, kupiną begalinių galimybių, ypač sunkiais laikais.

9. Jie nepriima per daug asmeniškai nei sėkmių, nei klaidų. – Laimingi žmonės galiausiai taip pat būna sėkmingi dėl vienos paprastos priežasties – jie kitaip suvokia ir sėkmę, ir nesėkmę. Savo klaidų jie nepriima per daug asmeniškai, o sėkmei neleidžia apsukti galvos. Tad sekite jų pėdomis. Būkite kuklūs ir atkaklūs. Neleiskite, kad klaidos jums skausmingai smogtų, o sėkmė apsuktų galvą.

Advertisements

10. Jie visada turi planą, jei ateitų sunkūs laikai. – Laimingas gyvenimas visai nebūtinai yra lengvas. Ir kartais ateina laikai, kai būti laimingam yra labai sunku. Tačiau kas, įveikęs problemas, po to gyvena ilgiau ir laimingiau? Matėme pakankamai sunkumų ir problemų, kad galėtumėme atsakyti: tie, kuriems užklupusios negandos galiausiai atnešė naudos. Jūsų charakterį formuoja būtent tai, kaip su jomis elgiatės. Stenkitės į viską žvelgti objektyviai. Išmokite pamoką ir judėkite toliau. Ir neleiskite, kad nemalonumai jus per ilgai liūdintų.

11. Gaunamus atsisakymus ir santykių nutraukimus jie mato kaip apsauginį mechanizmą nuo to, kas neturėjo įvykti. – Tai, kad jūs susidūrėte su atmetimu, dar nereiškia, kad jums kažkas negerai. Greičiausiai tai reiškia, kad kita pusė nesugebėjo suprasti, ką jūs galite jai pasiūlyti. Taigi, turite laiko save padaryti dar geresniu – judėti savo svajonės link, tapti savo srities profesionalu, susirasti darbą, kuris jums iš tikrųjų patiks. Laimingi žmonės tai žino ir todėl atsakymo nelaiko įžeidimu. Tas vaikinas neperskambino jums iš ryto? Jūsų nepriėmė į patrauklias pareigas? Banke nusprendė nesuteikti jums paskolos? Ką gi, vadinasi tai nebuvo pats geriausias variantas. Ir ateityje jūsų lauks kažkas daug geresnio.

12. Jie gyvena dabartimi. – Niekada neleiskite savo praeičiai apibrėžti jūsų dabarties, tegu ji geriau lieka pamoka, kuri padės jums ateity. Jokių pasigailėjimų, jokių praeities prisiminimų su pykčiu krūtinėje. Tiesiog gyvenkite ir eikite pirmyn. Mums nelemta sužinoti, kas mūsų ten laukia, bet tai tik daro kelią įdomesnį. Taip taip, būtent tai suteikia gyvenimui vertės. Laimingi žmonės tai žino ir stengiasi kuo geriau išnaudoti dabartį.

13. Jie gerai išnaudoja savo laiką. – Kai „Guardian“ reporteris, parašęs straipsnį „5 dažniausi mirštančiųjų apgailestavimai“, kalbino hospiso slaugytoją, ji pasakė, kad labiausiai jie gailisi dėl to, kad atsisakė savo svajonių. Kai žmonės suvokia, kad jų gyvenimas beveik baigėsi, jie atsigręžia atgal ir supranta, kiek daug jie galėjo nuveikti… ir dažnai jų svajonės būdavo visai čia pat. Jeigu jie būtų padarę ką nors kitaip, jos išsipildytų. Mažai kas vertiną laisvę, kurią mums suteikia gera sveikata iki tol, kol jos netenkame. Ne veltui sakoma, kad savaitėje yra septynios dienos ir nei viena ši jų nesivadina „kartą…“

Advertisements

14. Jie visiškai atsiduoda tam, kas jiems yra svarbiausia. – Jeigu jums patinka kokia nors veikla, užsiimsite ja, kai turėsite laisvo laiko. Jeigu kuo nors iš tikrųjų domitės, tai padarysite bet ką, norėdami rasti tam laiko. Tai tiek. Ir būtent pastarasis variantas duoda rezultatą, kuriuo galite didžiuotis.

15. Kad galėtų pasiekti profesionalo lygį, jie yra pasiruošę ištverti bet kokias negandas. – Tai, kad jūsų kelias į tikslą nėra lengvas, pirmiausiai reiškia, kad jūs ten visgi einate. Laimingi žmonės tai žino. Jie atranda savyje jėgų mokytis naujų dalykų ir tobulinti savo įgūdžius, net jeigu tai nėra taip paprasta. Kodėl? Todėl, kad žvelgdami atgal ir matydami, kiek jie pažengė pasirinktu keliu, jie jaučia tikrą laimę ir pasitenkinimą. O be to, norint tapti tikru kokio nors dalyko profesionalu, neįmanoma išvengti pradinės neišmanymo stadijos. Ir tai, ką gausite, tapę profesionalais, su kaupu padengs visus patirtus sunkumus.

16. Jie rūpinasi savo sveikata. – Nuo šio fakto nepabėgsi: kad ir kaip jums nepatiktų fizinė mankšta, jeigu reguliariai ją darysite, būtinai jausitės geriau. Jeigu nesirūpinsite savo kūnu, tai paveiks ir jūsų smegenis, sumažins susikaupimą ir ištvermę, o be jos siekti numatytų tikslų yra gerokai sunkiau. Naujausi tyrimai parodė, kad reguliarūs fiziniai pratimai padeda žmonėms išbristi iš depresijos daug geriau nei didžiulės antidepresantų dozės. Po šešių mėnesių nuolatinio fizinio krūvio, šie žmonės tapo daug mažiau linkę į depresiją ir neurozę, nes jų pasitikėjimas savimi ir savo jėgomis padidėjo iki padangių.

17. Jie skiria laiką naujoms patirtims ir įspūdžiams, o ne nereikalingiems daiktams. – Laimingi žmonės mieliau leidžia pinigus ne materialiems daiktams, o patirtims arba įspūdžiams. Beje, tai daro mus laimingesnius dėl dviejų priežasčių: 1. Tikrai gera patirtis su amžiumi tik gerėja. 2. Norint gauti naujų įspūdžių, dažniausiai reikia išeiti iš namų ir bendrauti su žmonėmis – o tarp jų gali būti tokių, su kuriais verta susipažinti.

Advertisements

18. Jie vertina mažyčius gyvenimo džiaugsmus. – Laimė – tai pirmiausiai ne „kas“, o „kaip“ – ne paskirties punktas, o požiūris į gyvenimą. Laimė – tai gebėjimas džiaugtis mažais dalykais siekiant daugiau. Tikra laimė negali egzistuoti mumyse, jeigu kartas nuo karto nesustosim ir ja nepasidžiaugsim. Jei neskirsime laiko pasimėgauti malonia akimirka, atimsime iš jos visą žavesį. Kartais patys paprasčiausi dalykai gyvenime gali būtų patys maloniausi – jeigu tik nepamiršime jais mėgautis.

19. Jie supranta ir priima gyvenimo laikinumą. – Tai, kad kažkas netrunka amžinai, dar nereiškia, kad ši patirtis nebuvo vertinga. Laimingi žmonės žino, kad tai tiesa – viskam yra vieta ir laikas. Santykiai, darbas ir gyvenimo patirtis tėra tik visumos dalis. Laikui bėgant, įgauname daugiau išminties ir suprantame, ko reikia laikytis įsikibus iš visų jėgų, o ką reikia paleisti. Kartais kažkas tiesiog negali su mumis likti. Kartais mums nematomi pokyčiai iš tikrųjų yra vienintelis dalykas, kuris galiausiai padės mums pasiekti tikslą. O kartais išeiti – vienintelis būdas žengti žingsnį į priekį.

20. Jie gyvena gyvenimą, kurio iš tikrųjų nori. – Šis paskutinis punktas iš esmės nubrėžia brūkšnį po visais ankstesniais. Vienas iš dažniausių nusiskundimų, kuriuos su Anžela girdime iš savo klientų, skamba taip – „Ak, jei tik būčiau pakankamai drąsus gyventi gyvenimą, kurio noriu aš, o ne gyvenimą, kurio iš manęs nori kiti“. Nesielkite taip su savimi. Tai, ką galvoja kiti žmonės – o ypač tai, ko jie nori, jums visiškai nesvarbu. Jūsų viltys, svajonės, tikslai – štai kas svarbu! Elkitės taip, kaip jums liepia širdis. Apsupkite save žmonėmis, kurie jus visad palaikys. Ne tuos „jus“, kuriuos jie nori matyti, bet tikruosius „jus“. Susiraskite tikrų draugų ir niekada nepraraskite ryšio su jais. Sakykite ką norite tiems, kam tai būtina išgirsti. Išreikškite savo jausmus. Sustokite ir pauostykite rožes. Ir svarbiausia, supraskite, kad daugeliu atvejų būtent nuo jūsų priklauso, ar būsite laimingas.

Advertisements

Paskutinis žodis

Šis sąrašas nėra universalus visuotinės laimės receptas. Ne, juo aš tiesiog noriu atskleisti keletą gerų įpročių, kurie pakeistų jūsų gyvenimą į geresnę pusę. Juk jūsų laimė priklauso nuo jūsų veiksmų. Moksliniai tyrimai, kuriuos minėjau šiame straipsnyje, įrodo, kad mes galime, jei ir ne tapti laimingi, tai gerokai priartėti prie laimės, šiek tiek pakeitę savo kasdienius įpročius. O jau įpročiai už mus pakeis ir visa kita.

Kaip kartą pasakė Elbertas Habaras: „Laimė yra įprotis, tad branginkite jį“.

O dabar jūsų eilė…

O kaip jūs? Kokie įpročiai ar mintys padeda būti laimingam? Palikite komentarą, pasidalinkite savo mintimis.