Diltso piramidė: kodėl turite būtent tai, ką turite


Robertas Diltsas, vienas žinomiausių neurolingvistinio programavimo srities ekspertų ir kūrėjų (asmeniškai aš jaučiu jam labai šiltus jausmus už jo darbus rašytojams ir žurnalistams), pasiūlė naudoti piramidę, kaip patogų modelį Jūsų gyvenimo aprašymui.

Modelis ypatingas tuo, kad atsakymas į kiekviename piramidės lygyje esantį klausimą „kodėl taip yra?“ slypi lygiu aukščiau.

Žemiausias piramidės lygis, Jūsų buities, Jūsų kasdienybės lygis, atsako į klausimą „ką aš turiu?“ Jis susijęs ir su Jūsų finansais, Jūsų darbu ar verslu, namais, šeima, bendravimo aplinka ir t. t.

Jeigu paklausite savęs „kodėl aš turiu būtent tai, ką turiu?“, atsakymo teks dairytis antrame lygyje, kuriame patalpinti Jūsų veiksmai. Šis lygis atsako į klausimą „ką aš darau?“. Akivaizdu, kad nuo to, ką kasdien darote, labai priklauso tai, ką rezultate turite.

Jeigu paklausite savęs „kodėl aš darau būtent tai, ką darau?“, atsakymą rasite trečiame lygyje, strategijos lygyje. Šis lygis atsako į klausimą „kaip aš pasirenku?“. Nuo to, kaip Jūs priimate sprendimus, kaip darote pasirinkimus, kokia strategija vadovaujatės („siekti daugiau“ ar „nepersistengti“, „gyventi šia diena“, „planuoti metus į priekį“ ir pan.), priklauso ką Jūs darysite kiekvienoje konkrečioje situacijoje.

Advertisements

Pavyzdžiui, ar grįžę namo po darbo skaitysite specialią literatūrą, sportuosite ar išgersite alaus priešais televizorių. Ar siūlysite darbe naujus projektus ir prisiimsite už juos atsakomybę, ar iš visų jėgų stengsitės atlikti tik įprastas ir suprantamas užduotis.

Jeigu paklausite savęs „kodėl aš pasirenku būtent tai, ką pasirenku?“, teks palypėti dar vienu Diltso piramidės lygiu, kad gautumėte atsakymą.

Ketvirtame lygyje patalpinti Jūsų įsitikinimai, jis atsako į klausimą „kuo aš tikiu?“. Šiuo atveju jau turėtų būti aišku, kad tikėdami, jog gerą darbą galima susirasti tik per pažįstamus, Jūs per daug nesistengsite mokydamiesi. O jeigu Jūs esate įsitikinę, jog užsispyrimas įveikia bet kokias kliūtis, akivaizdu, kad nesėkmės atveju, Jums bus natūralu pabandyti dar ir dar kartą.

Na, o jeigu paklausite savęs „kodėl aš tikiu būtent tuo, kuo tikiu?“, išsiaiškinti tai padės jau penktasis piramidės lygis, atsakantis į klausimą „kas aš esu?“. Nuo atsakymo į šį klausimą labai priklauso Jūsų įsitikinimai. Akivaizdu, jog žmogus, kalbantis apie save „aš niekam tikęs, niekam nereikalingas nevykėlis“ ir žmogus, manantis, kad „aš genijus ir gimiau tam, kad būčiau sėkmingas“ visiškai skirtingai mato pasaulį.

Ir pagaliau, paskutinis piramidės lygis — tai misijos, gyvenimo prasmės lygis. Kaip lengvai galite nuspėti, jis atsako į klausimą „dėl ko aš gyvenu?“. Mano nuomone, šis lygis skirtas tik religingiems žmonėms, nes suponuoja tai, jog Jūsų gyvenimo tikslas nėra pats gyvenimas ir jį nustatote ne Jūs, o kažkas iš šalies.

Advertisements

Kodėl Jūs turite žinoti apie Diltso piramidę?

Visų pirmą todėl, kad ji padeda geriau suvokti dėl ko gyvenate būtent taip ir dėl ko turite būtent tai — leidžia greitai įvertinti savo gyvenimą. Antra, ji leidžia suprasti ką reikėtų pakeisti Jūsų gyvenime, kad gautumėte labiau Jus džiuginantį rezultatą — tam reikia pasikelti aukščiau vienu ar keliais piramidės lygiais.

Pagal vieną iš sisteminės analizės principų, paprastai problema negali būti išspręsta tame pačiame lygyje, kuriame ji iškelta.

Jeigu Jūsų netenkina tai, ką turite, ar tai būtų aplinka ar finansai – Diltso modelis parodys, ką reikia keisti Jūsų elgesyje. Jeigu iš pirmo žvilgsnio teisingi veiksmai nesuteikia norimo rezultato, keiskite strategiją iš esmės. Jeigu nežinote kaip keisti strategiją, įsigilinkite į savo įsitikinimus, jie gali būti netinkami ir t. t.