Kurto Voneguto kalba apie gyvenimo prasmę, kurią verta perskaityti vėl ir vėl


1995 metais rašytojas satyrikas Kurtas Vonengutas Masačiusetso universiteto absolventams pasakė kalbą, kuri iki šiol išlieka aktuali. Šias eilutes verta perskaityti vėl ir vėl, kad priminti sau apie grožį, meilę ir apie tai, kas iš tikrųjų yra vertinga.

1. Mėgaukitės jaunyste, stiprybe ir grožiu, kol gyvenimas jums nepatinka, jis praeina. Patikėkite, kad po 20-ies metų pažiūrėsite į savo nuotraukas ir prisiminsite su jausmais, kurių dabar negalite suprasti. Kiek galimybių turėjote ir kaip iš tikrųjų pasakiškai atrodėte. Jūs sveriate ne tiek daug, kaip manote.

2. Nesijaudinkite dėl ateities. Arba gerai, nerimaukite, bet žinokite, kad šis nerimas yra toks pat efektyvus, kaip ir bandymas išspręsti matematinę lygtį pasitelkus kramtomosios gumos kramtymą. Tikrosiomis gyvenimo negandomis tampa įvykiai, apie kuriuos jūsų neramus protas niekada nebuvo susimastęs, jie jus prigauna eilinį antradienį, ketvirtą valandą dienos.

3. Kasdien darykite ką nors, kas jus gąsdina.

4. Dainuokite.

5. Atsargiai elkitės su kitų žmonių širdimis.

6. Nesitaikykite su tais, kurie nevertina jūsų širdies.

7. Negaiškite laiko pavydui, kartais esate priekyje, kartais atsiliekate, lenktynės ilgos, ir galiausiai jas bandote tik su savimi.

8. Prisiminkite gautus komplimentus, bet pamirškite įžeidimus, ir jeigu jums tai pavyks, tada papasakokite man kaip tai veikia.

9. Nesijauskite kaltais, jeigu nežinote ką norite nuveikti su savo gyvenimu. Įdomiausi žmonės, kuriuos pažįstu, būdami 22-iejų metų net neįsivaizdavo kaip nori nugyventi savo gyvenimą. O kai kurie man įdomiausi 40-mečiai nežino iki šiol.

10. Galbūt susituoksite, galbūt ne. Galbūt turėsite vaikų, galbūt ne. Galbūt 40-ies išsiskirsite, o galbūt šoksite „Mažojo ančiuko“ šokį švęsdami 75-ąsias vestuvių metines. Kad ir ką darytumėte, per daug savęs negirkite, bet ir nebarkite. Kaip ir visų kitų – jūsų pasirinkimas iš dalies priklauso tik nuo atsitiktinumo.

11. Mėgaukitės savo kūnu, išnaudokite jį kiek galite ir nebijokite kitų nuomonės apie jį. Kūnas – nuostabiausias instrumentas, kurį kada nors turėsite.

12. Šokite, net jei galite tai daryti tik savo svetainėje.

13. Būkite malonūs savo broliams ir seserims, jie yra geriausias jūsų ryšis su praeitimi ir tie, kurie greičiausiai bus šalia ateityje.

14. Supraskite, kad draugai ateina ir išeina, bet už kelis, brangiausius, reikia laikytis. Darykite viską, kad užpildytumėte geografijos ir gyvenimo spragas, nes kuo vyresni būsite, tuo labiau jums reikės žmonių, kuriuos pažinojote jaunystėje.

15. Susitaikykite su keliomis neišvengiamomis tiesomis: kainos kils, politikai apgaudinės savo žmonas. Jūs irgi pasensite, o pasenę fantazuosite, kad jaunystėje kainos buvo protingos, politikai buvo kilnūs, o vaikai gerbė vyresniuosius.

16. Beje, gerbkite savo tėvus, jūs niekada nežinote, kada jie išeis visiems laikams.

17. Nesitikėkite, kad kas nors jumis pasirūpins. Galbūt jau turite savo investicinį fondą, galbūt turite turtingą sutuoktinį, bet niekada nežinote, kada kiekvienas jų gali jus palikti.

18. Visi kada nors išeisime, bet svarbu iki galo kuo nors tikėti. Tai ir sunkiausia, net atrodo, kad nėra nieko, kuo iš tikrųjų būtų verta tikėti.