Mokslininkas teigia, kad darbo pradžią iki 10 valandos ryto galima palyginti su kankinimais


Daktaras Polas Kelis, pagrindinis Oksfordo universiteto tyrėjas, neseniai išaiškino, kad labiausiai paplitęs civilizuotų kankinimų būdas – ankstyvas kėlimasis ir darbo dienos pradžia iki 10 valandos, kadangi tai neigiamai veikia daugelio žmonių sveikatą.

Žmogaus organizmas paklūsta biologiniam laikrodžiui. Cirkadinis ritmas – cheminių, fizinių ir psichinių procesų ciklas, vykstantis organizme genetiniu lygiu. Nuo jo priklauso smegenų veikla, energijos lygis, hormonų generacija ir laiko pojūtis. Mokslo požiūriu, kiekvieną dieną pradėdami darbą iki 10 valandos mes save kankiname ir pažeidžiame daugybės sveikatos aspektų balansą.

Kelis teigia: „Mes negalime pakeisti savo 24 valandų ritmo. Jūs negalite išmokti prabusti konkrečiu laiku… Jūsų kepenys ir širdis paklūsta kitai darbų sekai, o jūs liepiate jiems pasistumti 2–3 valandomis.“

Kaip tai nutiko?

Aštuonių valandų darbo diena pradėta praktikuoti XVIII amžiaus pabaigoje, siekiant maksimaliai padidinti 24 valandas per parą dirbančių įmonių gamybinį pajėgumą. Žinoma, tais laikais darbo diena buvo skaičiuojama neatsižvelgiant į žmogaus organizmo biologinius ciklus. Tačiau mūsų protėvių organizmo vystymuisi įtakos visada turėjo saulės šviesa, o ne verslo strategijos.

Advertisements

Polas Kelis viename savo pranešime pabrėžė: „Visi gyvename visuomenėje, kuri prarado miegą“ ir „Nuo šios problemos kenčia žmonės visame pasaulyje. Ir su ja reikia kovoti“.

Be visų kitų sprendimų, Kelis taip pat siūlo perkelti pamokų pradžią Britanijos mokyklose iš 8.30 į 10 val. Jo eksperimentas jau parodė teigiamus rezultatus: testuojamoje mokslo įstaigoje pagerėjo mokinių lankymo statistika, bet svarbiausia – pagerėjo jų pasiekimai.

Tik pagalvokite, kokio progreso pasiektume šią idėją pritaikę ir kitoje savo veikloje. Vietoj pervargusių ir perkrautų darbais žmonių, apgirtusių nuo kavos ir dirbančių net tada, kai privalėtų miegoti, turėtume produktyvių, siekiančių tikslų ir laimingų žmonių, atnešančių gerokai daugiau naudos visuomenei.

Kelio nuomone, kompanijose, kuriose darbas prasideda iki 10 valandos, gerokai pakyla jų darbuotojų sveikatos problemų rizikos lygis.