Japonijoje nėra mokytojo dienos


Kartą pasiteiravau savo kolegos iš Japonijos, mokytojo Jamamoto:

– Kaip Japonijoje švenčiate mokytojo dieną?

Nustebintas mano klausimo, jis atsakė:

– Mes neturime tokios šventės.

Išgirdęs šį atsakymą, nežinojau, ar juo tikėti. Mano galvoje šmėstelėjo mintis: „Kodėl šalyje, kurioje išvystyta ekonomika, mokslas ir technika, taip nepagarbiai žiūrima į mokytoją, jo darbą?“

***

Kartą po darbo Jamamota pakvietė mane į savo namus. Kadangi jis gyveno toli nuo mokyklos, važiavome metro. Piko valandomis požeminio traukinio vagonai buvo perpildyti. Šiaip ne taip prasibrovęs sustojau ir tvirtai įsikibau į turėklą. Staiga šalia sėdintis senelis užleido man vietą. Nesuprasdamas tokio vyresnio žmogaus elgesio, negalėjau priimti jo pasiūlymo, tačiau jis buvo atkaklus, tad man teko atsisėsti. Išlipęs iš metro, paprašiau Jamamoto paaiškinti tokį senelio poelgį. Jamamotas nusišypsojo ir parodė į mano mokytojo ženkliuką:

– Šis senolis pamatė tavo mokytojo ženkliuką ir pagerbdamas tavo statusą užleido savo vietą.

Kadangi į svečius pas Jamamotą ėjau pirmą kartą, buvo nepatogu ateiti tuščiomis, tad nusprendžiau jam ką nors padovanoti. Pasidalinau savo mintimis su Jamamotu, jis mane palaikė ir pasakė, kad priekyje yra mokytojams skirta parduotuvė, kurioje galima įsigyti prekių geresne kaina. Aš vėl nesulaikiau emocijų:

– Nuolaidos taikomos tik mokytojams? – paklausiau.

Patvirtindamas mano žodžius, Jamamotas pasakė:

– Mokytojo profesija Japonijoje – viena labiausiai gerbiamų, o mokytojas – vienas gerbiamiausių žmonių. Japonų verslininkai džiaugiasi, kai jų parduotuvėse lankosi mokytojai, ir laiko tai didele garbe.

***

Visą laiką, kol buvau Japonijoje, ne kartą mačiau, kaip japonai gerbia mokytojus. Metro jiems yra skirtos atskiros vietos, jiems atidarytos specialios parduotuvės, mokytojams nereikia laukti prie bet kokio transporto bilietų kasos. Kam japonams atskira mokytojo diena, jeigu kiekviena jų gyvenimo diena – tarsi šventė?

Papasakojęs šią istoriją visa širdimi linkiu, kad visuomenė užaugtų iki tokio mokytojų pagarbos lygio, o mokytojai būtų verti tokio aukšto rango! Pasidalinkite ja su savo draugais. Lai mūsų visų širdyse apsigyvena pasididžiavimas!