10 smegenų pratimų


Mūsų smegenis reikia nuolat stebinti ir versti dirbti vis kitaip. Rutina – didžiausias smegenų priešas. Kai ji mus pasiglemžia, viskas nueina šuniui ant uodegos – gyvename automatiškai, blogėja atmintis ir koncentracija.

Amerikiečiai profesorius Lawrence Katz ir rašytojas Manning Rubin sugalvojo smegenų treniravimo metodą, kurį pavadino neurobika ir aprašė knygoje „Smegenų mankšta“. Pagrindinė taisyklė – daryti įprastus dalykus neįprastais būdais, tada pagerės atmintis ir netgi išsivystys intelektiniai gebėjimai.

1. Darbas su įvaizdžiu

Garderobo, plaukų spalvos, šukuosenos, kasdienio makiažo pakeitimas veikia ne tik išvaizdą, bet ir mąstymą.

Galima prisipirkti geltonų daiktų.

Sudaryti savaitės tvarkaraštį ir kiekvienai dienai parinkti atskirą įvaizdį: šiandien – verslo moteris, rytoj – motociklininkė, poryt – slaptoji agentė 007.

Paskelbti kasyčių savaitę arba visas mėnuo – „neskutikritis“.

2. Nauji keliai

Keisdami įprastus maršrutus į darbą, parduotuvę, poilsio ir pramogų vietą vystysite erdvinę atmintį. Galima kaitalioti maršrutus – nuo trumpiausio iki kvesto (pavyzdžiui, galutinį taškągalima pasiekti tik atsižymėjus prie penkių transformatorinių).

Dangstyti savo pėdsakus – tuo atveju, jeigu persekiotojai apie jus sužinojo.

3. Nestandartiniai atsakymai

Stereotipų, automatinių atsakymų į klausimus atsisakymas, juokelių arba smagių istorijų galvojimas stimuliuoja atmintį ir smegenų kalbos centrą.

Kiekvieną kartą į tuos pačius klausimus galima atsakyti skirtingai – „kaip sekasi“, „kaip darbas“. Kalbėti eilėraščiais. Svarbiausia – nepersistengti.

4. Darbinės rankos pakeitimas

Jeigu valysitės dantis, valgysite, spausdinsite arba rašysite neaktyvia ranka, tai pozityviai veiks nestandartinį mąstymą.

5. Gebėjimų vystymas

Brailio rašto įsisavinimas (rašymo ir skaitymo sistema akliesiems) arba gestų kalbos kursai privers dirbti tas smegenų dalis, kurios dirba mažai arba nedirba visai.

Stovėdami eilėje galite bandyti atspėti monetos vertę ją liesdami. Taip pat liesdami galite rinktis rūbus spintoje arba stalo įrankius.

6. Nauji potyriai

Įprasto režimo pakeitimas iš apšvietimo į tamsą gerina dėmesį ir koncentraciją, taip pat aktyvuoja kitus jutimo organus.

Galima vaikščioti bute užsimerkus. Arba netgi užsimerkus ir atbulai. Praustis tamsoje.

7. Įprastų dalykų atsisakymas

Nuolatiniai daiktų perstatymai namuose ir darbe, netgi nauji kvapai stimuliuoja smegenis, o įpročiai jas vargina.

Galima pradėti rytą nuo naujo kvapo uostymo. Rinkitės eterinius aliejus arba prieskonius. Keiskite vietomis virtuvės reikmenis. Kas savaitę atnaujinkite kompiuterio darbastalio vaizdą.

8. Nauji potyriai

Neatrasti miesto rajonai, parkai, muziejai, parduotuvės – tai nauji potyriai ir emocijos, kurių smegenims žūtbūt reikia.

Galima kalbėti su užsieniečiais, kurių kalbos visiškai nežinote. Įlipti į pirmą pasitaikiusį autobusą, sugalvoti skaičių ir išlipti už tiek stotelių.

9. Garso išjungimas

Išjungtas televizoriaus garsas ir bandymai atspėti, kas vyksta ekrane, vysto atmintį ir kūrybinį mąstymą.

Galima bandyti atspėti aktorių, vedėjų ir laidų dalyvių nuotaiką.

Atkurti dialogus ir monologus. Įgarsinti filmą draugų arba šeimos kompanijoje – toks kinas bus gerokai linksmesnis už originalą.

10. Netikėtas ritmas

Įprasto lėto gyvenimo tempo pagreitinimas du ar daugiau kartų arba atvirkščiai, staigus jo sulėtinimas padeda susikaupti, o įprasto gyvenimo būdo pakeitimas padeda sutelkti valią ir dėmesį. Visa tai gerina koncentraciją. Galima pakeisti tikslų tvarkaraštį į visišką planavimo atsisakymą ir vieną dieną per savaitę gyventi ekspromtu.

Arba sudaryti dienos planą ir kruopščiai vykdyti kiekvieną punktą.

Užuot vakarėlyje sėdėjus kampe, patraukti dalyvių dėmesį ir vienam vakarui tapti kompanijos siela.

Arba atvirkščiai, užuot buvus nuolatinio veiksmo kūrėju, tapti tyliu stebėtoju.

Viskas, kas nauja ir neįprasta – nuo darbo iki poilsio – priverčia smegenis aktyviai veikti ir vystytis. Pasirodo, tai taip paprasta!