Sensta ne tik mūsų kūnas, bet ir mūsų smegenys. Deja, bet išsaugoti atmintį, šviesų protą ir intelektą senyvame amžiuje pavyksta toli gražu ne visiems. Net ir suaugusiam žmogui gali pasireikšti natūralus kognityvinių funkcijų pablogėjimas. Tačiau, neurofiziologai yra įsitikinę, kad taisyklinga mityba, aktyvus gyvenimo būdas ir laiko praleidimas užsiimant tam tikra, smegenis lavinančia veikla, gali apsaugoti juos nuo šių nemalonumų.
Štai 13 pačių įdomiausių užsiėmimų smegenų lavinimui. Išsirinkite bent vieną ar kelis iš jų ir skirkite jiems bent pusvalandį per dieną.
1. Meditacija
Meditacija padeda sumažinti stresą, kraujospūdį, sustiprinti imuninę sistemą ir pagerinti dėmesio koncentraciją. Vos 10 minučių visiško atsipalaidavimo sugrąžins jums gerą nuotaiką ir padės smegenims veikti geriau.
2. Daržininkystė
Daržininkystė – be galo smegenims naudinga veikla. Užsiimdami ja, jūs:
- Sumažinate kortizolio – streso hormono lygį;
- Pasipildote pozityvios energijos atsargas;
- Didžiuojatės savo pasiekimais;
- Dirbate fiziškai;
- Mažinate dimensijos tikimybę 36%;
- Leidžiate laiką gryname ore.
3. Maisto gaminimas
Tyrimų rezultatai atskleidžia, kad žmonės, kurie gamina maistą namuose, visumoje gyvena sveikiau. Jie turi galimybę pasirinkti sveikiausius produktus ir pasimėgauti gaminimo procesu, kas teigiamai veikia smegenų būklę.
4. Skaitymas
Skaitymas lavina smegenis ir koncentraciją, plečia žodyną, lavina vaizduotę, analitinius gebėjimus ir didina smegenų aktyvumą. Be to, skaitymas – tai vienas geriausių būdų kovoti su stresu (streso lygis sumažėja 69%).
5. Grojimas muzikos instrumentu
Grojimas muzikos instrumentu skatina kognityvinę raidą, gerina koordinaciją ir smulkiąją motoriką. Grojimas muzikos instrumentu padidina tiek vaikų, tiek suaugusiųjų IQ.
6. Žaidimas šachmatais
Žaidimo metu lavinami abu smegenų pusrutuliai, gerinama atmintis ir strateginis mąstymas.
7. Šokiai
Šokiai – tai ne tik puiki fizinė treniruotė, sumažinanti streso lygį ir padidinanti serotonino kiekį organizme. Šokiai – taip pat būdas lavinti protą, nes įsimindami ir atkartodami skirtingas judesių kombinacijas, aktyviai įdarbinate abu smegenų pusrutulius.
8. Komandiniai sporto žaidimai
Žaidimas komandoje turi daugybę privalumų: judėjimas, nauji draugai ir bendravimas. Tyrimų rezultatai parodo, kad bendravimo trūkumas negatyviai veikia tiek smegenų būklę, tiek ir sveikatos būklę bendrai. Todėl krepšinis, futbolas ir kiti komandiniai sporto žaidimai yra puikus būdas naudingai praleisti laiką.
9. Kovos menai
Be akivaizdaus privalumo – gebėjimo pastovėti už save – kovos menai puikiai lavina smegenis, pagerina gebėjimą koncentruoti dėmesį, išlaikyti pusiausvyrą bei pasiekti sąmonės ir kūno vienybę.
10. Mezgimas
Ekspertai teigia, kad mezgimas – puikus būdas kovoti su nerimu, baime, depresija ir lėtiniais skausmais. Rankų darbo užsiėmimų privalumus galima prilyginti meditacijos efektui. Mezgimas aktyvina parasimpatinę nervų sistemą ir slopiną „mušk arba bėk“ reakciją.
11. Rašyba
Dienoraščio vedimas, savo minčių, idėjų, tikslų ir pan. užrašymas į bloknotą ar žurnalą, padeda kovoti su daugybe problemų ir laikomas savotiška priemone nuo streso.
12. Kalbų mokymasis
Užsienio kalbų mokymasis daro jus protingesnius. Be to, galėsite bendrauti su užsieniečiais, pažinti jų kultūrą. Visa tai padeda sumažinti dimensijos riziką.
13. Juokas
Be to, kas išvardinta aukščiau, puikus vaistas jūsų smegenims ir visam kūnui – juokas, dar vadinamas aktyviąja meditacija.
Kokį pomėgį smegenims bepasirinktumėte, juokas visada puikiai papildys bet kokią veiklą – jis padės atsikratyti streso ir atsipalaiduoti.