30 sekundžių taisyklė keičia gyvenimą


Kiek bestselerių ir blogų yra skirta greitiems būdams pakeisti gyvenimą, pradėti efektyviai dirbti ir pasiekti geresnių rezultatų? Tokiomis knygomis galima apsikrauti iš visų pusių, perskaityti šimtus jų, bet taip nieko ir nepakeisti. Jeigu atpažįstate save, išbandykite 30 sekundžių taisyklę, juk viskas, kas genialu, – paprasta.

Apie šią taisyklę niekada neparašys knygos, na, nebent koks iškalbus vadybininkas labai pasistengs, norėdamas išleisti eilinį bestselerį. Ši taisyklė nepaimta iš šiuolaikinės motyvuojančios literatūros ir apskritai gimė ne mūsų skaitmeninių technologijų, visuotinio cinizmo ir nusivylimo amžiuje.

Ją išsakė vienas pagyvenęs ponas, gyvenęs dar XIX amžiuje. Jis perdavė taisyklę savo anūkui, kuris dabar skaičiuoja jau penktą dešimtį. Šis žmogus – verslo bendruomenės „pilkasis kardinolas“ ir labai įdomi asmenybė. Kažkada jis padėjo sudaryti daugelio žinomų prekės ženklų koncepciją, o dabar dirba tik tada, kai jaučia, kad gali ką nors pasiūlyti.

Kartais jis rašo kalbas generaliniams direktoriams ir politikams, laisvalaikiu – romanus, bet išskirtinai dėl savęs – parašęs jis juos sunaikina ir neturi jokio noro publikuoti arba reklamuoti. Tarp jo draugų yra žinomiausių planetos žmonių, bet jeigu į „Google“ paiešką įvesite jo vardą, liksite nieko nepešę.

Ir kartą šis „pilkasis kardinolas“, susitikęs su verslininke ir autore Robyn Scott, išdavė trumpą taisyklę, kuri gali pakeisti kiekvieno žmogaus gyvenimą. O Robyn savo ruožtu pagarsino ją plačiajai visuomenei.

Išmintingo senelio patarimas skambėjo taip:

Iš karto po kiekvienos paskaitos, susitikimo ar kitos svarbios patirties skirk 30 sekundžių – nei daugiau, nei mažiau – tam, kad užsirašytum svarbiausius punktus. Jeigu visada tai darysi ir net jeigu tiesiog rašysi ir niekada to nebeskaitysi, viskas bus gerai.

Anūkas paklausė jo patarimo ir visą gyvenimą skyrė 30 sekundžių svarbiausiems momentams užsirašyti. Vėliau jis pasidalino šiomis žiniomis su savo sūnumis, kurie jau lipa karjeros laiptais.

Tiesiog pabandykite vadovautis šia taisykle kelis mėnesius ir pamatysite, kaip pasikeis jūsų gyvenimas. Štai keli šio būdo privalumai ir ypatumai.

1. Tai nėra išsamūs užrašai

Nemanykite, kad jums pakaks 30 sekundžių užrašyti viską, kas įvyko per, pavyzdžiui, dviejų valandų susitikimą. Ši taisyklė smarkiai skiriasi nuo pastabų, kurias užsirašote, kad nepamirštumėte svarbių punktų arba išsamiai aprašytumėte susitikimą. Greičiausiai tai primena interpretaciją, prioritetų ir sprendimų išryškinimą.

2. Tai sunkus darbas

Nuspręsti, kas yra svarbiausia, iš tikrųjų sudėtinga. Labai norisi išvengti užrašų ir įtikinti save, kad ir taip viską įsiminėte. Kaip vengiate treniruotės sporto salėje, taip ir jūsų smegenys bando išvengti šio „30 sekundžių sprinto“.

3. Detalės – pasala

Mes taip dažnai „viską įsimename“, kad šis detalių atsijojimas virsta tikru menu. Bet laiko apribojimas leidžia mums tai daryti efektyviau. Vos 30 sekundžių leidžia užsirašyti tik svarbiausius dalykus, nenukreipiant dėmesio į detales.

4. Reikia veikti greitai

Jeigu palauksite porą valandų po įvykio, galite prisiminti faktus, bet pamiršti niuansus. O tai gali lemti klaidingus atsakymus į klausimą „Kas yra svarbiau?“.

Pavyzdžiui, po susitikimo jūs galite pamiršti pašnekovo balso toną arba tai, kad dauguma vertingų minčių atėjo po vieno paprasto pasiūlymo, žodžiu, menkas, bet svarbias detales.

5. Mokomės klausyti ir užduoti teisingus klausimus

Jeigu įprasite vadovautis 30 sekundžių taisykle, pagerės jūsų koncentracija ko nors klausant ir išmoksite iš karto suprasti pagrindinę jo žodžių mintį.

Tai lyg išmokti girdėti vieną instrumentą grojančiame orkestre ir atskirti skambesį garsų kakofonijoje. Girdėsite geriau, užduosite teisingus klausimus ir sulauksite naudingų atsakymų.

6. Galėsite padėti kitiems žmonėms

Kadangi ši taisyklė išmokys jus pagauti pokalbio esmę, galėsite suprasti, ko reikia kitiems žmonėms ir kaip galima išspręsti jų problemą. O tai padės išplėsti kontaktus ir geriau suderinti jūsų interesus ateityje.

7. Bėgant laikui, tampa paprasčiau

Iš pradžių jums bus gana sunku viską išdėstyti per 30 sekundžių, bet kuo daugiau praktikuositės, tuo paprasčiau ir netgi smagiau viskas atrodys.