Štai ką reiškia prabos ant juvelyrinių papuošalų


Auksas nuo seniausių laikų traukia spindesiu ir grožiu. Ne veltui žmonės iki šiol pakloja didžiulius pinigus už papuošalus, pagamintus iš šio tauriojo metalo. Bet toli gražu ne visi žino įvairius niuansus, kuriuos vertėtų žinoti prieš perkant.

Šiandien mes pabandysime papasakoti apie aukso prabas, taip pat paaiškinsime, ką jos reiškia. Be to, tu sužinosite, kas yra baltasis auksas ir kuo jis skiriasi nuo įprasto…

Pirma, ką reikia atminti, tai, kad ant gaminių, pagamintų pagal visus standartus, būtinai turi būti praba. Rinkdamiesi dovaną sau arba kam nors kitam, atkreipkite dėmesį į šį niuansą.  

Antras momentas: 999 prabos auksas, iš kurio gaminami banko liejiniai, yra labai minkštas ir brangus, todėl jeigu iš jo būtų gaminami juvelyriniai papuošalai, jie labai greitai susinešiotų ir kainuotų didžiulius pinigus.

Įsigydami auksinį žiedą arba bet kokį kitą papuošalą, mokate už aukso ir kitų metalų lydinį. Jie daro gaminį kur kas tvirtesnį.  

Praba – tai procentas aukso gaminyje. Tai yra jei ant žiedo užrašyta 585, jame yra 58,5 % aukso. Likę – ligatūra, kurioje gali būti sidabro, cinko, vario, platinos, nikelio. Dažniausiai dedama sidabro ir vario lydinio santykiu 1:4.

Šiuolaikiniuose masinės gamybos juvelyriniuose papuošaluose nenaudojamas didesnės nei 750 prabos auksas. Jei pamatėte didesnį skaičių, greičiausiai tai yra klastotė. Tiksliau – papuošalai iš kur kas aukštesnės prabos medžiagų gaminami pagal užsakymą, todėl tai gali sau leisti tik labai pasiturintys žmonės.  

O štai ant sidabro papuošalų beveik visada yra 925 praba. Logika tokia pati – tai reiškia, kad žaliavoje yra 92,5 % sidabro. Likusią dalį gali sudaryti germanis, kadmis ir kiti metalai. Taip pat dažnai galima aptikti 875 prabos sidabro. 

 

Kalbant apie baltąjį auksą, tai visai ne kažkokia ypatinga metalo rūšis, o tiesiog lydinys, kuriame kaip priedas nenaudojamas varis. Vietoj jo gali būti platina, paladis arba nikelis.   

Panašių gaminių kaina priklauso nuo prabos (ta pati tradicinė 500, 585 ir 750), taip pat nuo to, koks metalas buvo įdėtas papildomai.  

O štai raudonojo aukso istorija yra visiškai priešinga. Savo atspalvį jis įgauna būtent dėl didelio vario kiekio.