12 dalykų, kuriuos laimingi žmonės daro kitaip


Visada atrodo, kad laimingas gyvenimas – jau ne už kalnų. Reikia tik nusipirkti tai, pasiekti to ir sutaupyti tam. Kas galėjo pamanyti, kad reikia mokytis laimės meno? Kad reikia suvokti daugybę sudėtingų dalykų, jog suprasti, kad laimė visada labai paprasta.

Psichologė Sonia Liubomirski nusprendė išnagrinėti laimės temą ir stebėdama atkreipė dėmesį į 12 dalykų, kuriuos laimingi žmonės daro kitaip. Nepriklausomai nuo to, kokioje gyvenimo stadijoje esame dabar, šie „laimės įpročiai“ aktualūs visada.

1. Išreikškite padėką

Kai vertiname tai, ką turime, keliame šių dalykų reitingą ir apsupame juos savo teigiama energija. Tokioje aplinkoje šie dalykai pritraukia dar daugiau visko panašaus į save ir dovanoja mums dar stipresnes emocijas. Kitaip tariant, padėka už tai, ką jau turite, transformuojasi į gilesnį pojūtį – laimės pojūtį. Tam net nieko nereikia pirkti. Tai neįtikėtina, bet veikia. Kažin ar būsime laimingi, jeigu nesijausime dėkingi už tai, ką turime.

2. Puoselėkime optimizmą

Tokie žmonės geba generuoti asmeninį optimizmą. Nepriklausomai nuo situacijos. Labai svarbu suvokti, kad nesėkmė – tik galimybė augti ir išmokti naują gyvenimo pamoką. Ne daugiau ir ne mažiau. Žmonės, kurie mąsto optimistiškai, žvelgia į pasaulį kaip į begalinių galimybių pripildytą erdvę, ypač sunkiais laikais. Būtent – ypač sunkiais laikais.

3. Venkite nesibaigiančių apmąstymų ir socialinių palyginimų

Savęs lyginimas su kuo nors gali nuodyti. Jeigu įsivaizduojame esą geresni nei kitas, tai sukuria nesveiko pranašumo pojūtį. Mūsų ego pučiasi ir nieko gero iš to neišeis. Jeigu esame „blogesni“, nubraukiame visą sunkų darbą, kurį jau nudirbome, ir neigiamą visą metai iš metų stebimą progresą. Socialinis palyginimas apskritai yra blogis. Jeigu ir verta su kuo nors save lyginti, lyginkite su savimi prieš metus.

4. Darykite gerus darbus

Bet koks geras darbas pripildo smegenis serotoninu. Serotoninas pasižymi stebuklingu poveikiu – tiek sveikatai, tiek ir laimės pojūčiui. Padėti kam nors nieko už tai nesitikint – geriausias būdas pajusti vidinę šilumą ir harmoniją. Ir ne tik jums, bet ir tiems, kurie jus stebi. Stebuklai, ne kitaip! Beje, serotonino yra ir antidepresantuose, tik jie nėra tokie sveiki ir efektyvūs.

5. Lavinkite socialinius santykius

Laimingiausi planetos žmonės vertina gilius, visaverčius santykius. Ar žinote, kad tyrimai rodo, jog mirtingumas padvigubėja, kai jie jaučiasi vieniši? Niekas neprilygs šiltiems jausmams, kurie pripildo mus bendraujant su artimaisiais, su kuriais galime pasidalinti bet kuo. Jaučiamės būdami dalimi kažko svarbesnio nei mūsų vienišas egzistavimas.

6. Sudarykite streso įveikimo strategiją

Būtent jūsų reakcija į labiausiai stresinius momentus formuoja jūsų charakterį. Nesėkmių būna – tai neišvengiama. Tokiais momentais sunku priimti kūrybingus sprendimus, todėl jums labai padės išankstinės specialiai tokiems atvejams kauptos patikrintos strategijos. Tai visada geriau nei nekontroliuojama panika.

7. Išmokite atleisti

Slėpimas arba dar blogiau – neapykantos auginimas yra be galo pavojingas vidinei gerovei. Mūsų smegenys nesupranta skirtumo tarp jausmo, kuris buvo praeityje ir yra dabar. Kai ko nors nekenčiate ir be perstojo apie tai galvojate, šios neigiamos emocijos griauna jūsų imuninę sistemą. Tai tiesiogine prasme išsiurbia visą jūsų vidinę energiją.

8. Pasinerkite į srauto būseną

Srautas – tai būsena, kai laikas tarsi sustoja, kai esate tiek susikaupę ties savo veikla, kad tiesiog susitapatinate su ja. Veiksmai ir pojūčiai susilieja. Esate visiškai įsitraukęs. Niekas neatitraukia ir nekovoja už jūsų dėmesį.

9. Mėgaukitės gyvenimo skoniais

Laimė negali egzistuoti be sulėtėjimo. Kartais, norint pasimėgauti laime, reikia visiškai sustoti. Beprotiškų stimulų ir nuolat judančiame pasaulyje apie tai lengva pamiršti. Dėmesio į šviesų momentą nekreipimas lygus jo vagystei. Paprasčiausi gyvenime dalykai gali būti patys tikriausi, jeigu nepamirštame atkreipti į juos dėmesio.

10. Pasišvieskite savo tikslams

Nuoširdus atsidavimas virsta nenusakoma jėga. Kai nusprendžiame padaryti viską, ką galime, kad atliktume užduotį, įvyksta stebuklai. Kai gyvename turėdami tikslą, neturime kito pasirinkimo, tik jį įgyvendinti. Ir atvirkščiai, šis sąmoningas pasirinkimas daro žmones laimingesnius, nes jie žino, dėl ko gyvena.

11. Lavinkite dvasingumą

Kai praktikuojame dvasingumą, pripažįstame, kad gyvenimas – tai šis tas daugiau nei mes patys. Atsisakome kvailos minties, kad žmogus – galingiausia būtybė, ir tai leidžia mums susijungti su visata bei nustatyti ryšį su viskuo, kas egzistuoja. Kai kurie sėkmės lydimi žmonės mano, kad atlieka darbą, kuriam juos „paskyrė“ iš aukščiau.

12. Pasirūpinkite savo kūnu

Rūpinimasis kūnu – lemiamas veiksnys tam, kuris nori tapti laimingas. Silpna fizinė energija neigiamai veikia tiek protinę, tiek emocinę, tiek dvasinę energijas. Ar žinote, kad tyrimai, atlikti su klinikine depresija sergančiais žmonėmis, parodė, jog fiziniai pratimai padidina laimę ne prasčiau nei antidepresantai? Ir tai dar ne viskas. Po pusmečio žmonės, gaunantys fizinį krūvį, buvo mažiau linkę į recidyvą, nes lygiagrečiai išsiugdė didesnę savivertė ir pagarbą sau.