„Atsiprašau“ – žodis, kurio išmokstame vos pramokę kalbėti ir supratę, kad kartais padarome ne tai, ką turėtume. Nors „atsiprašau“ – tai tik žodis. Daug svarbiau – atsiprašančio žmogaus ketinimai.
Kartais gana paprasta atpažinti nenuoširdų atsiprašymą. Pavyzdžiui, labai sarkastiškas „Na gerai, atleisk…“, palydimas giliu atodūsiu ir akių vartymu.
Gerokai sunkiau iššifruoti netikrus artimiausių žmonių atsiprašymus. Jie gana gerai jus pažįsta, kad suprastų, ką ir kaip sakyti, neįdedant į žodžius jokios realios prasmės.
~ Atsiprašymas nekeičiant elgesio – ne atsiprašymas, o manipuliavimas. ~
Tai kaipgi suprasti, ar žmogus iš tikrųjų gailisi, ar tiesiog sako tai, ką norite išgirsti, kad paliktumėte jį ramybėje? Štai keli netikrų atsiprašymų pavyzdžiai.
1. Atsiprašymas – dovana
Gėlės, šokoladas, koncerto bilietai – visa tai atrodo puikiai. Tačiau be „Atleisk už tai, kad elgiausi kaip kiaulė“ ir vėlesnio savo elgesio pakeitimo tai tik priemonė dėmesiui atitraukti.
Skriaudėjas iš tikrųjų nesigaili, jis tiesiog nenori, kad ant jo pyktumėte arba verstumėte jį ką nors keisti. Po to, kai jus apipils „meilės“ dovanomis, jūs pamiršite, kad iš tikrųjų jis taip ir neatsiprašė. O jo elgesys kartosis vėl ir vėl.
2. Gynybiniai atsiprašymai
„Man labai gaila, bet…“ – tai atsiprašymas, kuris visada suverčia kaltę jums patiems. Kitaip tariant, žmogus nesigaili to, ką padarė, ir pateisina savo veiksmus.
Po to „atsiprašau“ jis perskaitys pamokslą apie viską, ką darote ne taip, padarydamas iš savęs auką, o iš jūsų – kaltininką. Tai įprasta žmonių, turinčių narcizišką charakterį, taktika.
Galų gale pagausite save atsiprašantį už visas skriaudas, nepaisant viso jums suteikto skausmo.
3. Dramatiškas atsiprašymas
Jis verkia, krenta jums po kojomis, pasakoja, koks siaubingai sugniuždytas jaučiasi. Geriausia, ką galite padaryti, – palikti jį vieną su savo teatro pasirodymu.
Toks atsiprašymas dažnai yra paskutinė manipuliavimo priemonė, kurios griebiasi narcizai, kai jaučiasi užspeisti į kampą ir nežino, ką dar gali padaryti.
Jie nukreipia jūsų dėmesį nuo jūsų jausmų, priversdami pasijusti kaltu. Toks atsiprašymas niekada nebus tikras.
4. Atsiprašymas, perkeliantis kaltę
Šią taktiką žmonės dažniausiai pasitelkia tada, kai jaučia jūsų pasitikėjimą. Skirtingai nuo gynybinių atsiprašymų, šiuo atveju žmogus net nemano prašyti atleidimo. Vos tik pasakote, kad jaučiatės įskaudinti, kaltininkas iš karto permeta kaltę jums, įrodinėdamas, kad neteisingas elgesys buvo tik iš jūsų pusės.
Dažniausiai tokie kaltinimai visiškai neatitinka realybės. Žmogus jus įtikina, kad jį išprovokavote savo veiksmais – juk jis tiesiog neturėjo kito pasirinkimo. Jis naudojasi jūsų meile ir gera širdimi, kad jumis manipuliuotų.
Tokius atsiprašymus pasitelkiantys asmenys neverti jūsų laiko. Jie ir toliau jus išnaudos ir manipuliuos, kol tai leisite. Tad reikėtų parodyti savo charakterį ir išeiti iš šio užburto rato.