11 citatų, kurias verta prisiminti, jeigu daug galvojate apie nereikalingus dalykus


„Mes mirštame, nes per daug galvojame. Pamažu save žudome bandydami galvoti apie viską, kas mus supa. Galvoti… Galvoti… Galvoti… Niekada negalima iki galo pasitikėti žmogaus protu. Tai mirtini spąstai“, – sako aktorius ir režisierius Antonis Hopkinsas.

Mūsų protas labai mėgsta mąstyti ir panašu, kad nemoka, o ir nenori laiku sustoti. Atvirai kalbant, šiuolaikinių žmonių galvos yra pripildytos nesuvokiamu nereikalingų minčių kiekiu ir tai jau darosi panašu į pasaulinę pandemiją.

Atlikusi kruopštų tyrimą, Mičigano valstijos universiteto psichologijos profesorė Siuzan Nolen-Kheksema išsiaiškino, kad dažniausiai savo protą perkrauti nereikalingomis ir žalingomis mintimis yra linkę jauni ir vidutinio amžiaus žmonės. Maždaug 73 proc. 25-35 metų respondentų kenčia nuo nereikalingų minčių. Mokslininkė taip pat nurodo, kad tokio pobūdžio perkrovai yra labiau linkusios moterys (57 proc.) nei vyrai (43 proc.).

Mūsų protas kartais primena penkerių metų vaiką – jis nori, kad viskas vyktų būtent taip, kaip jis nori, ir paprasčiausiai nemoka ramiai pabūti. Jeigu leisite savo protui visu greičiu lėkti į priekį net tada, kai jums to nereikia, jis tik išsukinės beprotybės smagratį, kol pagaliau suvoksite, kad jūsų protas tapo jūsų pačių kalėjimu.

Išmokę pripildyti savo protą ramybe ir sutelkdami dėmesį į tikrai svarbius dalykus, užuot blaškęsi dėl įvairiausių smulkmenų, įgysite minčių aiškumą, pagerinsite koncentraciją ir atsikratysite blogo įpročio per daug galvoti apie nereikalingus dalykus.

Advertisements

Žemiau rasite 11 citatų, kurios padės jums tai padaryti.

1. Niekada nebūsite laisvi, kol neišsilaisvinsite iš savo pačių netikrų minčių kalėjimo.

2. Prieš kalbėdami, klausykite. Prieš darydami, galvokite. Prieš kritikuodami, palaukite. Prieš melsdamiesi, atleiskite. Prieš mesdami, pabandykite!

3. Gana galvoti apie viską, kas gali nepasisekti – geriau iš anksto žavėtis tuo, kas gali pasisekti.

4. Nereikalingos mintys – tikslus kelias į problemos sukūrimą lygioje vietoje.

5. Šiame pasaulyje nėra nieko, kas galėtų jus varginti labiau nei jūsų pačių mintys.

6. Jaudintis be reikalo yra tarsi sėdėti supamojoje kėdėje. Ir vienas, ir kitas padeda kuo nors užimti laiką, tačiau niekur jūsų neveda.

7. Nebandykite apgalvoti kiekvieno įmanomo varianto. Negalite kontroliuoti visų aplink. Atsipalaiduokite.

8. Brangus prote, nustok tiek galvoti naktimis. Man reikia išsimiegoti.

9. Kartais patys iš savęs atimame laimę, nes pripildome save žalingomis mintimis.

10. Negandinkite sau naujos dienos mintimis apie praeityje likusias problemas. Leiskite joms ten pasilikti.

11. Ramiam protui paprasčiau išgirsti tylų intuicijos balsą už baimės šauksmo.

Advertisements

Kaipgi atsikratyti nereikalingų minčių, trukdančių susitelkti ties pagrindiniu dalyku? Galime pasiūlyti net tris būdus:

1. Pasistenkite būti išvien su gamta.

Jeigu gyvenate ir dirbate toli nuo gamtos, šis būdas gali jums padėti net labiau nei kiti. Stenkitės reguliariai skirti laiko pabūti gamtoje.

Užuot ėję į tvankią valgyklą pietų pertraukos metu, pasigaminkite pietus namuose ir išeikite juos suvalgyti artimiausiame parke. Užuot leidę atostogas ant sofos, išvykite į kalnus.

Visi šie veiksmai pamažu sustiprina jūsų ryšį su gamta ir jos gyvybine jėga, o tai padeda išvalyti protą nuo nereikalingų įkyrių minčių.

Išvykę į gamtą, galėsite sutelkti dėmesį į medžių ir lapų grožį… Pažvelgti į krioklį, įvertinti griežtą ir tyrą kalnų grožį… Pasinerti į tai su galva ir atsipalaiduoti.

Tai iš karto nuramins jūsų protą ir greitai pastebėsite bei pajusite, kad po to jūsų mąstymas dar labai ilgai išliks skaidrus.

Advertisements

2. Mintyse dažniau kartokite taikius žodžius.

Pažvelkite į savo mintis. Dabar pat. Ką matote? Greičiausiai pastebite, kad didžioji jūsų minčių dalis sukasi apie tai, ką šiandien turite padaryti arba apie tai, kaip užvakar su jumis nemaloniai pasielgė metro, o gal net apie tai, kad nieko nemokate ir esate niekam tikę.

Nenusiminkite – deja, tokia situacija yra ganėtinai įprasta. Aplink mus yra tiek negatyvo, kad nuolat palaikyti teigiamą mąstymą gali būti sudėtinga. Tačiau atminkite – jūs visada galite neutralizuoti negatyvias mintis tiesiog kartodami sau teigiamus ir taikius žodžius.

Kas kartą, kai pagaunate, kad jaučiate nerimą ar neramumą, pasistenkite iš karto juos neutralizuoti teigiamais, raminančiais žodžiais. Bet kokiais, svarbu, kad jie tiktų būtent jums. Pavyzdžiui: „Taika. Meilė. Šviesa. Gyvenimas gražus. Gyventi gera. Man viskas gerai“.

Nors šis būdas ir ne visada dovanoja protui visišką ramybę, bet jis leidžia greitai nuslopinti nereikalingas mintis, atlaisvinti protą nuo visko, kas jį blaško ir susitelkti į tai, kas dabar yra iš tikrųjų svarbu.

Žodžiai – ne tik garsai, juose yra labai didelė reikšmė ir jėga, tad leiskite jiems jums padėti, kai jaučiate stresą.

3. Medituokite.

Šį patarimą galite pamatyti tiek žurnalų puslapiuose, tiek interneto bloguose. Ir ne veltui, nes šis būdas labai efektyvus.

Kai medituojate, sustabdote nereikalingų ir negatyvių minčių srautą, kurios kas sekundę barbena į jūsų pasąmonę ir patalpinate ją ten, kur viešpatauja ramybė ir gydanti tuštuma.

Advertisements

Nors, žinoma, pilnaverčiai meditacijai nebūtina „išjungti“ savo proto, daugelis žmonių mano, kad ji padeda jiems sulėtinti mintis ir visiškai atsikratyti minčių apie nereikalingas smulkmenas.

Jeigu solo meditacija jums visgi nepadėjo ir jūs niekaip negalite nustoti galvoti apie nereikalingus dalykus, pabandykite kontroliuojamą meditaciją ir jogą. Ir vienas, ir kitas padeda suvokti savo kūną ir susidoroti su kasdieniais iššūkiais.