20 Dalai Lamos gyvenimo pamokų


Dalai Lama – dvasinis tibetiečių lyderis, ir ši tradicija tęsiasi nuo 1391 metų. Tibetiečiai tiki, kad jų dvasinis mokytojas atgimsta skirtinguose kūnuose, išsaugodamas per amžius sukauptą išmintį.

Dabartinis keturioliktasis Dalai Lama yra Tenzin Gyatso. Kinijos kariams įsiveržus į Tibeto teritoriją, jam teko atlaikyti nemažai iššūkių, todėl savo šalies teritorijoje jis svajoja sukurti taikos ir neprievartos bei žmogaus ir gamtos harmonijos zoną. 1989 m. jis buvo apdovanotas Nobelio premija už taikos ir žmogaus teisių atkūrimo Tibete planą.

Milijonai žmonių, supratusių, kad nėra nieko svarbiau už vidinę taiką ir ramybę, laikosi jo gėrio ir šviesos kupinų pamokymų:

1. Kiekvieną rytą pradėk nuo minčių: „Šiandien man pasisekė – aš prabudau. Esu gyvas, turiu šį neįkainojamą žmogaus gyvenimą ir nežadu švaistyti jo vėjais.“

2. Žmonės buvo sukurti tam, kad juos mylėtų, o daiktai buvo sukurti tam, jog jais naudotųsi. Šiandien pasaulyje viešpatauja chaosas, todėl viskas apsivertė.

3. Prisiminkite, kad ne visko, ko norite, jums iš tikrųjų reikia.

4. Būkite geresni, jei tai įmanoma. O tai įmanoma visada.

5. Klestėjimas atsiranda veiksmų, o ne maldų dėka.

Advertisements

6. Jeigu Dievas nori padaryti tave laimingą, jis tau parinks sunkiausią kelią, nes lengvų kelių laimės link nebūna.

7. Puikybė niekada neturi pasiteisinimo. Ji atsiranda dėl žemos savivertės arba laikinų paviršutiniškų pasiekimų.

8. Atjauta neturi nieko bendra su religija. Tai visos žmonijos reikalas, vienintelė žmonių rasės išgyvenimo sąlyga.

9. Kai žmogui atrodo, kad viskas griūva, į jo gyvenimą bando įžengti kažkas nuostabaus.

10. Jeigu gali padėti, padėk. Jeigu ne – bent jau nekenk.

11. Nešvenčiu gimtadienių. Man ši diena niekuo nesiskiria nuo kitų. Tam tikra prasme kiekviena diena yra gimtadienis. Jūs prabundate rytais, viskas šviežia ir nauja ir svarbiausia, kad ši diena atneštų jums ką nors svarbaus.

12. Mūsų gyvenimo tikslas – būti laimingiems.

13. Puoselėjant pozityvų požiūrį, galima būti laimingam net pačiomis nepalankiausiomis aplinkybėmis. Tad būkite optimistai – šis jausmas geresnis.

14. Mūsų priešai suteikia mums puikią galimybę praktikuoti kantrybę, ištvermę ir atjautą.

Advertisements

15. Manau, kad tikroji religija – tai gera širdis.

16. Turime valdyti technologijas, o ne tarnauti joms.

17. Didieji pokyčiai prasideda nuo atskirų žmonių: taikos visame pasaulyje pagrindą sudaro vidinė ramybė ir taika kiekvieno atskiro žmogaus širdyje. Kiekvienas iš mūsų gali padaryti savo įnašą.

18. Kiekvienas iš mūsų yra atsakingas už visą žmoniją. Čia ir yra mano paprastos religijos esmė. Nėra būtinybės statyti didingas bažnyčias, taip pat nėra jokio reikalo kurti sudėtingas filosofijas. Širdis – štai mūsų bažnyčia, gerumas – štai mūsų filosofija.

19. Planetai nereikia daugiau „nusisekusių žmonių“. Planetai verkiant reikia visų rūšių taikdarių, žiniuonių, restauratorių, pasakininkų ir mylinčiųjų. Jai reikia žmonių, šalia kurių gera gyventi. Planetai reikia moralės ir meilės kupinų žmonių, kurie įkvėps pasauliui gyvybės ir humaniškumo. O šios savybės turi mažai ką bendro su „nusisekimu“, kaip jį suvokia mūsų bendruomenė.

20. Kartą Dalai Lamos paklausė, kas jį labiausiai stebina. Jis atsakė:

– Žmogus. Iš pradžių žmogus aukoja savo sveikatą siekdamas uždirbti pinigų. Paskui jis leidžia tuos pinigus sveikatai susigrąžinti. Jis taip nerimauja dėl savo ateities, kad niekada neturi laiko mėgautis dabartimi. Tad jis negyvena nei dabar, nei ateityje. Žmogus gyvena taip, lyg niekada nemirtų, o mirdamas gailisi, kad taip ir negyveno.