Josifas Brodskis: „Visaip venkite suteikti sau aukos statusą“


1. Stenkitės plėsti savo žodyną ir elkitės su juo taip, kaip elgiatės su savo banko sąskaita. Skirkite jam daug dėmesio ir stenkitės padidinti savo dividendus. Tikslas – ne iškalbai miegamajame gerinti arba profesinei sėkmei siekti. Tikslas – suteikti jums galimybę kuo pilniau ir tiksliau išreikšti save.

2. Nepasikliaukite politikais – ne todėl, kad jie neišmintingi arba nesąžiningi, nors tokių dažnai sutiksi, bet dėl jų darbo krūvio, kuris per didelis net ir geriausiems iš jų. Geriausiu atveju jie gali truputį sumažinti socialinį blogį, bet ne jį likviduoti. Kad ir koks reikšmingas būtų pagerinimas, etiniu požiūriu jo niekada nepakaks, nes visuomet atsiras tokių – bent vienas asmuo – kuriems tas pagerinimas ne į naudą.

3. Pasaulis nėra tobulas. Ausko amžiaus niekada nebuvo ir nebus. Viena, kas nutiks pasauliui, jis taps didesnis, t. y. bus daugiau žmonių jam nepadidėjus. Kad ir kaip žmogus, kurį jūs išrinkote, žadėtų sąžiningai padalinti pyragą, jo matmenys nepadidės; porcijos būtinai taps mažesnės. Viso to šviesoje – ar, veikiau, patamsyje – jūs turite pasikliauti savo asmenine namų virtuve, t. y. savarankiškai valdyti pasaulį, bent jau tą jo dalį, kuri jums priklauso ir yra jūsų pasiekiamumo ribose.

4. Stenkitės būti nuolankūs. Jau dabar mūsų per daug ir labai greitai bus dar daugiau. Šis kapanojimasis dėl vietos po saule būtinai vyksta kitų, kurie nesikapanoja, sąskaita. Tai, kad jums tenka užminti kam nors ant kojos, nereiškia, jog privalote užsiropšti jam ant pečių. Be to, viskas, ką pamatysite iš šio taško – žmonių jūrą ir tuos, kurie, kaip ir jūs, užėmė panašią poziciją – matomą, bet, kartu labai nepatikimą: tuos, kuriuos vadina turtingais ir žymiais.

Advertisements

5. Jei norite tapti turtingas arba žymus, o gal, jei pasiseks, ir tokie ir tokie – puiku, bet neatsiduokite tam troškimui visiškai. Trokšti to, ką turi kažkas kitas, reiškia savo unikalumo praradimą; antra vertus, tai, žinoma, stimuliuoja masinę gamybą.

6. Visomis išgalėmis venkite aukos vaidmens. Kad ir kokia prasta būtų jūsų situacija, pasistenkite nekaltinti dėl to išorinių jėgų: istorijos, valstybės, viršininkų, rasės, tėvų, mėnulio fazės, vaikystės, nesavalaikio sodinimo ant puoduko ir t. t. Tuo momentu, kai jūs ką nors kaltinate, pakenkiate savo ryžtui ką nors pakeisti.

7. Apskritai stenkitės gerbti gyvenimą ne tik už jo žavesį, bet ir už suteikiamus sunkumus. Jie sudaro dalį žaidimo ir gerai, kad jie nėra apgaulė. Kaskart, kai esate nevilty arba esate ties jos riba, kai jus užklupo nemalonumai arba sunkumai, atminkite – tai gyvenimas kalbasi su jumis vienintele jam gerai žinoma kalba.

8. Pasaulis, į kurį jūs ketinate žengti, neturi geros reputacijos. Tai nėra miela vietelė, kaip jūs netrukus suprasite, ir aš abejoju, ar jis taps kur kas mielesnis tuo metu, kai ruošiatės jį palikti. Tačiau tai vienintelis pasaulis, kuri žinome ir kuriam nėra alternatyvos, o jei ji ir būtų, nėra garantijos, kad ji būtų kur kas geresnė nei ši.

9. Stenkitės nekreipti dėmesio į tuos, kurie stengsis paversti jūsų gyvenimą nelaimingu. Tokių bus daug – tiek paskirtų į tokias pareigas oficialiai, tiek ir įsipareigojusių savo noru. Kentėkite, jei negalite jų išvengti, bet kai tik jų atsikratysite, tuoj pat juos pamirškite.

Advertisements

10. Tai, ką veikia jūsų priešai, įgauna prasmę ir vertę dėl atitinkamos jūsų reakcijos. Todėl eikite kiaurai arba šalia jų, tarytum jie būtų geltona, o ne raudona šviesa. Taip jūs apsaugosite savo smegenų ląsteles nuo nereikalingo jaudulio; taip galbūt jūs netgi galite išgelbėti šiuos kvailius nuo savęs pačių, antraip perspektyva būti pamirštam yra trumpesnė už perspektyvą gauti atleidimą. Perjunkite kanalą: jūs negalite nutraukti jo transliacijos, bet galite bent jau sumažinti jo reitingą. Šis sprendimas vargu ar patiks angelams, bet jis būtinai suduos smūgį demonams, o šiuo atveju tai yra svarbiausia.