Štai kaip Singapūras kartą ir visiems laikams atsikratė korupcijos ir banditų


Lee Kuan Yew – vienas sėkmingiausių XX amžiaus politikų. Jo valdymo metu vargstantis Singapūras, spaudžiamas dviejų Azijos gigantų – Malaizijos ir Indonezijos, tapo viena labiausiai išsivysčiusių šalių ne tik Azijoje, bet ir visame pasaulyje.

Pagrindiniai Li pasiekimai einant Singapūro ministro pareigas buvo korupcijos panaikinimas, teismų reforma, investicijų pritraukimas, nedarbo panaikinimas, švietimo reforma ir valstybinių įmonių kūrimas.

Kova su korupcija

Viena žinomiausių Singapūro vadovų frazė buvo: „Jeigu norite nugalėti korupciją, turite būti pasirengę pasodinti į kalėjimą savo draugus ir šeimos narius.“ Ir iš tikrųjų dėl valstybės gerovės Lee nieko nepasigailėjo. Už kyšininkavimą teismas nuteisė kelis ministrus.

Beje, vienas jų buvo artimas ministro draugas. Bet veikė principas „jokių ryšių“. Jeigu pažeidei įstatymą – privalai atsakyti.

Kad būtų mažiau pagundų, Singapūro valdžios nariams buvo pakelti atlyginimai. Šalyje buvo organizuoti nepriklausomi žiniasklaidos kanalai. Jie iš tikrųjų tapo ketvirtąja valdžia. Jie atidžiai stebėjo valdininkų, jų giminių ir artimųjų finansus.

Jeigu paaiškėdavo, kad kažkas iš jų išleidžia daugiau nei uždirba, toks žmogus galėjo prarasti viską – ir darbą, ir pašalpas. Be to, turėjo sumokėti didžiulę baudą – apie šimtą tūkstančių dolerių.

Advertisements

Griežta baudžiamoji sistema

Lee Kuan Yew valdymas visada buvo siejamas su griežtumu. Mirties bausmių čia įvykdoma daugiau nei visame likusiame pasaulyje. Dažniausiai kariami narkotikų prekeiviai ir žudikai. Singapūre iki šiol gyvuoja tokia nuobauda kaip sumušimas lazdomis.

Beje, dauguma singapūriečių jai pritaria. Be to, egzistuoja didžiulių baudų sistema ir ilgas kalinimas už palyginti nedidelius nusižengimus. Kad šalyje būtų tvarka, reikia griežtų veiksmų.

Užsienio investicijų pritraukimas

Dar viena problema: iš kur gauti pinigų valstybei, kuri eksportuoja net geriamąjį vandenį? Nėra jokių gamtinių išteklių, žemės ūkis neišvystytas, pramonės nėra. Reikia užsienio investicijų. Beje, labai laiku, 1960 metais, Kinija užsidarė užsienio kapitalui.

Dėl to Honkongas, Korėja ir Singapūras gavo galimybę vystytis. Lee rašė, kad jo vyriausybė daro viską, kad Vakarų kompanijos atkreiptų dėmesį į jų šalį. Mažytė sala padarė viską, kad užsienio kompanijoms apsimokėtų į ją investuoti. Apsimokėjo visiems – investuotojai čia rado pigią darbo jėgą, valstybė gavo naujų darbo vietų ir pinigų. Jokio valstybės įsikišimo.

Advertisements

Politika švietimo srityje

„Labai svarbu išmokyti mūsų vaikus galvoti“, – sakė Lee. Jam buvo svarbu užauginti naują singapūriečių kartą, kuri savarankiškai galvotų ir priimtų sprendimus. Prioritetu tapo šiuolaikinių technologijų specialistų rengimas.

Laikui bėgant, jauni singapūriečiai perėmė darbo patirtį iš užsienio darbdavių ir pradėjo konkuruoti su jais pasaulio rinkoje. Labai greitai Singapūras tapo vienu svarbiausių elektronikos gamybos centrų.

Efektyvių valstybinių įmonių kūrimas


Advertisements

„Singapūro avialinijos“ – viena pirmųjų Singapūre įkurtų valstybinių įmonių. Kuriant avialinijas, pagrindinė užduotis buvo padaryti skrydį maksimaliai komfortišką. Čia apgalvota kiekviena smulkmena – nuo sėdynių iki ausinių. Dabar ši aviakompanija laikoma viena geriausių pasaulyje.

Per trisdešimt metų Lee Kuan Yew iš trečiojo pasaulio šalies pavertė Singapūrą viena pažangiausių valstybių pasaulyje. Šis valstybės veikėjas – pavyzdys visų pasaulio šalių politikams.