„Po 3 metų aš galėsiu išvaryti tave iš namų!“ – motinos laiškas paauglei dukrai


Mums, tėvams, yra natūralu rūpintis savo vaikais ir saugoti juos nuo sunkumų. Manome, kad jie dar turės laiko su jais susidurti, ir nenorime iš anksto gąsdinti visais realybės netikėtumais.

Nors kai kurios mamos ir tėčiai renkasi ugdyti savo vaikų imunitetą jiems dar nesulaukus pilnametystės bei pradeda „vadinti dalykus tikrais vardais“, kai vaikas dar bando susigyventi su paauglyste. Nežinome, kurią stovyklą pasirinksite. Ir jeigu, jūsų nuomone, pastarieji tėvai yra teisūs, tuomet greičiausiai atrasite naudingų patarimų šiame griežtame laiške, kurį mama parašė savo paauglei dukrai.

1. Po 3 metų aš galiu išvaryti tave iš namų.

Skamba baisiai, tiesa? Bet vis dėlto. Sulaukusi 18 metų, turėsi 2 pasirinkimus: įstoji į universitetą ir aš tave palaikau kaip galiu iki studijų pabaigos arba renkiesi nestudijuoti (ir aš niekada dėl to tavęs nekaltinsiu) ir eini dirbti. Ir savarankiškai patenkini savo poreikius. Neplanuoju išlaikyti nesimokančios 18+ metų merginos, nes manau, kad tai neteisinga. Turi 3 metus, kad pasirinktum…

Taip, mes jau sugalvojome kaip pertvarkysime butą. Tavo kambaryje bus mūsų miegamasis.

2. Esi nuostabi. Esi graži. Esi labai protinga. Esi daug geresnė nei aš. Esi nuostabi!

Pažįstu tave 15 metų ir esi daug geresnė, nei galėjau įsivaizduoti net savo drąsiausiose svajonėse. Jeigu kas nors to nesupranta, tai jo problema. Na, ir dar šiek tiek tėčio, bet jis greitai nuleidžia nuo laiptų, tai šioje vietoje esu rami.

3. Nesu tau pavyzdys.

Esi visiškai kitokia, atskira asmenybė, neturi mėgti tai, ką mėgstu aš, turi absoliučią teisę nesutikti su mano autoritetais ir nepritarti mano vertybėms. Tik vienas niuansas: už savo pasirinkimus pati ir būsi atsakinga.

4. Tu esi laisva. Nieko iš tavęs nesitikiu.

Gali būti valytoja, manikiūrininke, šaltkalve, tekintoja, šeimininke, verslo analitike, biuro administratore ar kasininke. Nemanau, kad turiu teisę kištis į tavo gyvenimo kelio pasirinkimą. Bet nepamiršk dar kartą perskaityti pirmojo punkto.

5. Tu man nieko neskolinga. Neauginau tavęs tam, kad liktum skoloje.

Nelauksiu prakeiktos vandens stiklinės, nesitikiu, kad aprūpinsi man patogią senatvę, nesvajoju apie tavo Nobelio premijas. Turi teisę rinktis tai, kas tau yra svarbu ir vertinga. Arba tiesiog plaukti su srove. Tai tavo gyvenimas ir tavo pasirinkimas.

6. Tu turi namus.

Kad ir kas nutiktų tavo gyvenime, būsiu šalia, jeigu tau to reikės. Palaikysiu ir paguosiu, užjausiu ir pasistengsiu padėti, jeigu to paprašysi. Bet pati nesikišiu.

7. Aš turiu savo gyvenimą.

Neprivalau padėti vos tau paskambinus, mesti visus savo reikalus dėl tavęs, aukoti savo komfortą vardan tavo. Aš GALIU. Bet aš NEPRIVALAU.

8. Tu turi savo gyvenimą.

Už ko tekėti, ar gimdyti vaikus, ar būti lesbiete, visada turi spręsti pati. Mano pažiūros, politiniai pomėgiai, gyvenimiški įsitikinimai neturi tavęs paveikti. Gali elgtis taip, kaip liepia tavo širdis. Tu manęs dėl to neprarasi, nenustosi būti mano dukra, netapsi nepageidaujama persona.

9. Niekas neketina tau pakenkti.

Tai nelengva suprasti, bet tiesa yra tokia – visi galvoja tik apie save. Ir aš, taip. Bet kuris žmogus bet kuriomis aplinkybėmis elgiasi taip, kad jam atrodo teisinga. Niekas (psichiškai sveikas) sąmoningai negadina savo gyvenimo. Jis (ar ji) elgiasi taip, kaip (jų nuomone) jiems bus geriau. Ne kitaip. Tiesiog jūsų pasaulėžiūros nesutampa.

10. Pasaulis nesąžiningas.

Nėra garantuotų būdų tapti sėkmingu ir garantuotų būdų išvengti nesėkmės. Tu nekontroliuoji šio pasaulio. Tu gali viską daryti teisingai ir būti šiknoje. Tu gali laužyti visas pasaulio taisykles ir aukštai iškilti. Vienintelis dalykas, dėl kurio turi nerimauti yra sąžiningumas. Nemeluok sau. Išmok save suprasti. Suvok savo tikruosius poreikius ir jausmus. Ir galvok kaip tau bus geriau.

11. Tavo „gerai“ beveik visada reikš kažkieno „blogai“.

Užimsi kažkieno vietą universitete arba prie kasos. Susitikinėsi su kieno nors viso gyvenimo meile arba užimsi kieno nors mėgstamiausią vietą kino teatre. Nesiparink. Tavo „blogai“ visada reikš kažkieno „gerai“, tad esate atsiskaitę.

12. 100 proc. gali pasitikėti tik savimi.

Ne, netgi aš negaliu patekti į tavo galvą. Tu būtinai ką nors nuslėpsi ir papasakosi kaip nors kitaip. Aš tai žinau, pati taip darau. Aš taip pat turiu mamą. Tik žinai VISKĄ apie save. Tik tu žinai ką gali.

13. Nepermesk atsakomybės.

Nuo 18 metų už savo gyvenimą atsakai tik tu pati. Ir jokie Ji (kalė) ir Jis (ožys) su tuo neturi nieko bendro. Gimdyk vaikus, jeigu galėsi juos viena išlaikyti. Imkis projekto, jeigu galėsi jį įgyvendinti be kolegų. Emigruok, jeigu gali išgyventi savarankiškai svetimoje šalyje. VIENA. Jeigu pasiseks ir turėsi pagalbininkų, artimųjų, giminių – tau bus lengviau. Bet jie tau nieko NESKOLINGI. Nesitikėk.

14. Apskaičiuok. Kiekvienas veiksmas turi pasekmių.

Galbūt visko nenumatysi. Bet pabandyk maksimaliai apskaičiuoti. Kuo geriau įsivaizduosi variantus, tuo protingiau elgsiesi.

15. Neklausyk manęs.

Surašiau 14 punktų, kurie mano manymu padarys tavo gyvenimą geresniu nei mano. Bet tu – ne aš (ir beje, apie tai buvo atskiras punktas). Nesilygink. Eik ir gyvenk. Pagimdžiau tave ne tam, kad būtum mano dukra. Norėjau išleisti į pasaulį žmogų, kuris jame gyvens savo gyvenimą. Tad eik ir jį gyvenk.

15a. Tik vėliau nesiskųsk.

15b. Ir neišjunk telefono. Aš nerimauju.

Šis laiškas – asmeninė konkrečios mamos nuomonė, nors stebėtinai artima kiekvienam iš mūsų.