10 produktyvumo pamokų


1. Sukurkite paprastą tvarkaraštį

Pirmas dalykas, į kurį reikia atkreipti dėmesį Franklino tvarkaraštyje, – jo paprastumas. Kiekvienai dienai numatyti tik šeši laiko blokai ir vienas iš jų apima miegą.

Štai šie blokai:

  • Ryto rutina (prausimasis, malda, dienos planavimas, pusryčiai).
  • Darbas.
  • Skaitymas ir ataskaitų peržiūra + pietūs.
  • Darbas.
  • Tvarkymasis ir pramogos + apibendrinimas.
  • Miegas.

Viskas labai paprasta, sutelkta į esmę ir dėl to efektyvu. Šis tvarkaraštis nesikeitė metų metus ir tapo savotišku įpročiu.

2. Kasdien eikite miegoti ir kelkitės tuo pačiu metu

Viena populiariausių Franklino mantrų buvo tokia: „Žmogus, kuris anksti eina miegoti ir anksti keliasi, tampa sveikas, turtingas ir išmintingas.“ Ir jis laikėsi savo principo. Kiekvieną dieną jis gulėsi 10 valandą vakaro ir kėlėsi 5 valandą ryto. Iš viso miegojo 7 valandas. Beje, tai atitinka šiuolaikines sveiko miego rekomendacijas.

Tačiau reikėtų paminėti, kad svarbiausia – ne laikas, kai einate miegoti ar keliatės, bet jūsų miego grafiko pastovumas. Kiekvieną dieną guldamiesi ir keldamiesi tuo pačiu laiku, Jūs mokysitės greičiau užmigti ir pagerinti miego kokybę.

3. Skirkite laiko pabūti vienas

Vos prabudęs Franklinas prausdavosi po dušu, o vėliau skirdavo laiko dvasinei praktikai. Kitaip tariant, jis melsdavosi arba medituodavo. Šis kasdienis buvimo su savimi įprotis leisdavo Franklinui išvalyti galvą ir susitelkti ties dienos planavimu, padėdavo laikytis nustatyto grafiko.

4. Nustatykite kelis prioritetus dienai

Kiekvieną rytą prieš imdamasis darbų Franklinas nustatydavo pagrindinį dienos ketinimą. Jis sau užduodavo paprastą klausimą: „Ką gero turėčiau nuveikti šią dieną?“

Be to, jis pasirinkdavo vieną gerą darbą, į kurį tą dieną reikėdavo susitelkti. Tada sudarydavo konkretų veiksmų planą, leidžiantį pasiekti užsibrėžtų tikslų.

Kiekvieną rytą numatydami dienos ketinimą ir sudarydami planą užtikrinsite, kad sutelksite dėmesį į savo svarbiausią užduotį ir nesiblaškysite dėl smulkmenų.

5. Skirkite laiko mokymuisi ir hobiams

Franklinas savo dienotvarkėje skirdavo laiko „einamiesiems tyrimams tęsti“. Šį laiką jis atskirdavo nuo vykdomo nepriklausomo asmeninio projekto. Taip pat kiekvieną dieną per pietų pertrauką jis skaitydavo.

Tai buvo dienos dalis, kurią jis skirdavo saviugdai ir švietimui. Taip jis tapo vienu labiausiai išsilavinusių žmonių istorijoje. Kasdienio skaitymo įprotis leis jums nuolat tobulinti savo žinias ir įgūdžius, o tai labai svarbu, norint būti sėkmingam šiuolaikiniame pasaulyje.

6. Sukurkite laiko blokus „giliam“ ir „paviršutiniškam“ darbui

Gilus darbas – tai darbai, reikalaujantys daugiausia susikaupimo ir dėmesio. Paviršutiniškas darbas įprastai apima kelias užduotis. Franklinas išskirdavo šias dvi rūšis ir savo tvarkaraštyje sukurdavo atskirus blokus.

Jis sudarydavo du keturių valandų trukmės laiko blokus – nuo 8 iki 12 valandos dienos ir nuo 14 iki 18 valandos vakaro – giliam darbui ir nepertraukiamam susitelkimui į svarbiausias užduotis.

Lygiai taip pat Franklinas išskirdavo dviejų valandų trukmės laiko bloką – nuo 12 iki 14 valandos dienos pietums ir smulkiems darbams, t. y. savo finansų apžvalgai. Tokie laiko blokai padėdavo Franklinui skirti produktyviausius dienos periodus svarbiausiems darbams. Likusį laiką jis leido tvarkydamas paprastesnius reikalus.

7. Susitvarkykite po darbo

Po ilgos ir varginančios darbo dienos labai paprasta palikti darbo vietą su mintimi sutvarkyti ją rytoj. Nepaisant to, kad toks sprendimas sutaupytų laiko čia ir dabar, ateičiai jis tikrai pakenks.

Rytais, kai esame kupini jėgų, geriau skirti laiko esamoms, o ne vakar dienos užduotims spręsti. Siekdamas išvengti šios problemos, Franklinas savo tvarkaraštyje numatė laiką darbo vietos sutvarkymui prieš paliekant kabinetą.

8. Suplanuokite poilsio laiką

Kiekvieną dieną po darbo Franklinas sutvarkydavo savo darbo vietą, vakarieniaudavo ir likusią vakaro dalį skirdavo laisvalaikiui. Dažniausiai jis klausydavosi muzikos arba bendraudavo su draugais. Tam jam prireikdavo beveik 4 valandų. Tai nėra laiko švaistymas. Tai galingas produktyvumo pagerinimo instrumentas, kuris leisdavo atkurti energiją ir pasiruošti kitos dienos iššūkiams.

9. Vakare apžvelkite dieną

Prieš miegą Franklinas apžvelgdavo dieną ir užduodavo sau klausimą: „Ką gero nuveikiau šiandien?“ Jis pažymėdavo teigiamus momentus, savo klaidas ir visa tai užrašydavo į dienoraštį. Padaręs išvadas, jis keisdavo kitos dienos grafiką siekdamas išvengti užlipti ant to paties grėblio.

Vakarinis jūsų kasdienio produktyvumo auditas padės išskirti beprasmes veiklas, kurios tik semia energiją. O kitos dienos grafiko keitimas padės padidinti produktyvumą.

10. Nesiekite tobulumo

Nepaisant to, kad Franklinas stengėsi kruopščiai laikytis tvarkaraščio, visgi jis suprato, kad tobulas produktyvumas tiesiog neegzistuoja. Svarbiausia – ne perfekcionizmas, o tobulėjimas. Štai ką apie tai sakė pats Franklinas:

„Nustebau supratęs, kad turiu daug daugiau trūkumų nei įsivaizdavau, tačiau jutau pasitenkinimą matydamas, kaip jų mažėja.“

Švęskite savo mažiausias pergales ir venkite per didelio savęs graužimo, kai neįvykdote visų savo planų.

Išvada

Nors Benjamino Franklino grafikui jau beveik 300 metų, jis išlieka paprastu ir efektyviu produktyvumo gerinimo šablonu. Paeksperimentuokite su šiuo tvarkaraščiu ir atraskite geriausiai jums tinkantį variantą. Tačiau prisiminkite, kad, anot Benjamino Franklino, svarbiausia – ne plano turinys, bet sprendimas jį sudaryti ir jo laikytis: „Jeigu jūs neplanuojate, jūs planuojate nesėkmę!”