Neįtikėtini pavyzdžiai, rodantys, kaip lengva apgauti mūsų smegenis


Jūs net neįsivaizduojate, kaip lengva apgauti žmogaus smegenis. Smegenys – genialus ir neįtikėtinai sudėtingas dalykas, valdantis visą mūsų organizmą, bet keli paprasti triukai ir – op! Jau matote, girdite arba jaučiate visai ne tai, ką turėtumėte.

1. Išlenktos linijos ir spalvos apgauna smegenis, priversdamos mus galvoti, kad šie psichodeliniai vijokliai iš tikrųjų sukasi.

2. Smegenys veikia „autofokusavimo“ režimu – dėl to mums atrodo, kad šie ratukai lėtai sukasi.

3. O šis „daugiakojis“ dramblys (kiek gi kojų jis turi: 8, 6, 5 ar visgi 4?) – rezultatas to, kad smegenys abstrakcijose linkusios ieškoti raštų ir užpildyti matomus tarpus.


Advertisements

4. Šie oranžiniai apskritimai yra vieno dydžio, bet tokioje skirtingoje mėlynų apskritimų aplinkoje jie taip pat atrodo skirtingi. Štai taip paprastai sutrinka mūsų masto ir perspektyvos suvokimas.

5. Dvi linijos sudarytos iš vieno atspalvio rožinių taškų, bet mums atrodo, kad viena linija yra tamsesnė, o kita – šviesesnė. Apgaulė!

6. Kaip jums atrodo, kiek spalvų turi šis kubas? (Klausime nėra jokios klastos, o atsakymas – po paveiksliuku).

Dauguma įvardys septynias: balta, geltona, žalia, mėlyna, raudona, ruda ir oranžinė. Bet tai taip pat regėjimo apgaulė – rudas kvadratas viršutinės briaunos centre ir „oranžinis“ priekinės briaunos centre iš tikrųjų yra vienos spalvos.

7. Pamąstymui: atrodo, kad lapai šiek tiek juda nuo vėjo (ar kad paveikslėlis „banguoja“).


Advertisements

8. Dėl tamsiai mėlynų kvadratų jums atrodo, kad raudonos linijos susijungia. Iš tikrųjų jos yra griežtai lygiagretės.

9. Viena žinomiausių optinių iliuzijų – „Germano tinklas“ (pavadinta vokiečių fiziologo Ludimaro Germano garbei). Nagrinėdami ją matote pilkšvas dėmes linijų susikirtimo vietose, bet iš tikrųjų jų ten nėra.

10. Ir galiausiai iliuzija, sukurta vaizdinio suvokimo eksperto Džeremio Hintono. Jeigu žiūrėsite į vidurinį juodą kryžiuką, jums atrodys, kad žalias apskritimas „bėga“ nejudančiu rožiniu. Ar reikia sakyti, kad jokio žalio apskritimo paveiksliuke nėra, o yra tik mirgantys rožiniai? Tai lengva pamatyti žvilgsniu sekant apskritimą.