Šunų reitingas pagal intelektą: pats tiksliausias rikiavimas


Nesvarbu, kokios veislės yra šuo, jis vis tiek bus atsidavęs savo šeimininkui. Tačiau visų šunų intelekto savybės skiriasi. 1994 metais Kanados profesorius Stenlis Korenas sudarė šunų intelekto skalę. Jis rėmėsi 3 kriterijais: instinktyvus, adaptyvus ir paklusnumo intelektas.

EINŠTEINAI – GABIAUSIOS ŠUNŲ VEISLĖS

1–10 vietas užima intelektualiausi šunys, pasiekę aukščiausią paklusnumo ir darbo kokybės lygį. Be to, jie akimirksniu reaguoja į komandas! Net naujokui bus paprasta ir malonu dresuoti šių veislių šunis.

1. Borderkolis

Šie šunys mėgsta dirbti. Niekada nepamatysi jų atsipalaidavusių ir gulinčių prieš saulę. Lengvai dresuojami, draugiški ir be galo myli vaikus. Jie gali būti bet kuo: sargybiniais, aukle arba tiesiog namiškių numylėtiniais.

2. Pudelis

Dėl šiek tiek nerimtos išvaizdos dauguma žmonių iki galo neįvertina šios veislės. Pudeliai labai protingi ir geba ne tik linksminti žmones cirke. Anksčiau pudeliai tarnavo ir kaip gelbėtojai, ir kaip prižiūrėtojai. Jie gerai plaukia ir gali išgelbėti skęstantį žmogų. Priklausomai nuo dydžio, gali būti naudojami ir medžioklėje bei apsaugai.

3. Vokiečių aviganis

Šie šunys tiesiog tobulai tinka namams. Jie labai atsidavę ir pasirengę pasiaukoti dėl šeimininkų. Jie gali būti apsaugininkais, namų augintiniais ir policijos padėjėjais. Kažkodėl pastaruoju metu šios veislės populiarumas mažėja, ją keičia egzotinės veislės, kurios neprilygsta aviganiams nei protu, nei grožiu.

4. Auksaspalvis retriveris

Jį lengva supainioti su labradoru, bet auksinis retriveris yra daug protingesnis ir gabesnis. Šie šunys gali būti gelbėtojai, ieškoti narkotikų, dirbti vedliais. Beje, retriveriai labai kantrūs, todėl jie tinka šeimoms, auginančioms vaikus.

5. Dobermanas

Šie šunys turi kažką kilnaus. Dobermanus būtina dresuoti, kitaip užauginsite nesuvaldomą šunį, kuris darys viską, ką norės. Šie šunys atsirado 1800 metais, kai atsirado poreikis veisti apsaugoti ir užpulti galinčius šunis. Reikėtų pabrėžti, kad dobermanai yra labai aktyvūs.

6. Šeltis

Šios veislės šunys labai panašūs į kolius. Jų labai gera klausa ir uoslė. Nepaisant dekoratyvinės išvaizdos, jie gali puikiai apginti šeimininką.

7. Labradoras-retriveris

Labradorai-retriveriai gyvena praktiškai kiekvienoje pasaulio šalyje. Jie, kaip ir rotveileriai, tarnauja policijoje, kadangi geba aptikti net mažiausius narkotikų kiekius. Jie yra aklų žmonių vedliai. Labradorai-retriveriai taip pat dirba gelbėtojais.

8. Papiljonas

Mažų, mielų ir smagių šunų veislė. Papiljonai buvo ir lieka elegancijos simbolis. Atgimimo epochoje daugybė aukšto rango asmenų, įskaitant karalius, laikė šios veislės šunis. Jie labai protingi ir orūs.

9. Rotveileris

Dauguma šiuos raumeningus gražuolius laiko pavojingais ir sunkiai valdomais. Taip, kadaise jie buvo šunys žudikai, kurie galėjo susidoroti su karve ir net stambiu buliumi. Šiandienos rotveileriai yra kiek mažesnio ūgio, bet vis dar labai stiprūs. Daug kalbama ir apie jų protinius gebėjimus.

Rotveileriai kartais dirba policijoje, o anksčiau šių šunų šeimininkai mokė juos nešioti malkas ir kitus sunkius daiktus į turgų ir namo. Tobulas namų sargas, bet jį reikia dresuoti ir mokyti.

10. Australijos aviganis

Ši veislė žinoma dėl protingumo, gebėjimo suprasti šeimininką iš pusės žodžio, lengvos dresūros. Šie šunys labai paklusnūs ir pareigingi.

ŠAUNUOLIAI – TIESIOG GABIŲ ŠUNŲ VEISLĖS

Šie šunys puikiai įsimena komandas ir į jas reaguoja 85 proc. atvejų arba dažniau. Bet koks šeimininkas gali puikiai išdresuoti šių veislių šunis, net neturėdamas didelės patirties ar kantrybės.

1. Valų korgis pembrukas

2. Cvergšnauceris

3. Anglų springerspanielis

4. Belgų aviganis

5. Kolis

6. Vokiečių špicas

7. Kurcharas

8. Anglų kokerspanielis

9. Pomeranijos špicas

10. Valų korgis kardiganas

GABŪS ŠUNYS – VEISLĖS, TURINČIOS GERŲ DUOMENŲ

Šie šunys pradeda suprasti paprastas naujas komandas tik pakartojus 15–25 sykius, bet išmoktas komandas reikia periodiškai kartoti. Šių veislių šunys į pirmą komandą reaguoja 70 proc. atvejų arba dažniau. Ne visiems sekasi lengvai dresuoti šiuos šunis.

1. Jorkšyro terjeras

2. Rizenšnauceris

3. Erdelio terjeras

4. Buvjė

5. Briaras

6. Springerspanielis

7. Samojedas

8. Amerikiečių Stafordšyro terjeras

9. Gordono seteris

10. Kernterjeras

11. Keribliūterjeras

12. Airių seteris

DARBININKAI – VIDUTINIŲ GABUMŲ ŠUNŲ VEISLĖS

Jie supranta komandas pakartojus 15–20 sykių, bet gali prireikti kartoti 25–40 kartų. Nesant reguliariai praktikai, šių veislių šunys gana greitai praranda įgūdžius.

1. Bedlingtono terjeras

2. Toiterjeras

3. Airių vilkogaudis

4. Saliukis

5. Pointeris

6. Kavalieriaus karaliaus Karolio spanielis

7. Haskis

8. Greihaundas

9. Bokseris

10. Foksterjeras

UŽSISPYRĖLIAI – ŽEMŲ GABUMŲ ŠUNŲ VEISLĖS

Šie šunys mėgsta vaikščioti savo keliais, priimti savo sprendimus ir reaguoti į šeimininką tik tada, kai jis yra šalia. Šie augintiniai netinka naujokams, o jų dresūra yra nelengva užduotis net patyrusiam dresuotojui.

1. Mopsas

2. Prancūzų buldogas

3. Levrėtė

4. Japonų činas

5. Bobteilas

6. Škotų terjeras

7. Čihuahua

8. Lasos apsas

9. Bulmastifas

10. Skajaus terjeras

TIESIOG GRAŽUOLIAI – LABAI ŽEMŲ GEBĖJIMŲ ŠUNŲ VEISLĖS

Be abejo, jų negalima vadinti negabiais, tiesiog juos labai sunku dresuoti. Dauguma ekspertų linkę manyti, kad šios veislės šunys nepasiduoda mokymams.

1. Mastigas

2. Biglis

3. Pekinesas

4. Čiau-čiau

5. Buldogas