7 dalykai, kuriuos jūsų vaikai turi išmokti iki 14 metų.


Mokykloje jūsų vaikai gauna teorinių žinių, ir jos jiems pravers ateityje (o galbūt ir nepravers visai). O kaip dėl praktinių žinių ir įgūdžių, kuriais galima naudotis jau dabar?

Iš kur jūsų paauglys sužinos, kaip kažką nusipirkti arba kur geriau sutaupyti? Tik iš jūsų!

Pradėkite mokyti vaikus šių paprastų dalykų jau dabar, kad vėliau nereikėtų telefonu aiškinti pirmakursiui, kaip naudotis skalbimo mašina!

Šių 7 dalykų vaikai turi išmokti dar iki 14 metų.

1. Išmokykite gaminti!

Supažindinkite vaikus bent jau su gaminimo pagrindais: kaip tinkamai virti makaronus, kepti svogūnus ir virti sultinį. Žinoma, daug paprasčiau nueiti su jais į kavinę arba užsakyti picą į namus. Bet niekas taip nesuartina žmonių, kaip virtuvės tvarkymas po bendro gaminimo!
Be to, naminis maistas vertingesnis ir skanesnis už maitinimo įstaigų siūlomus patiekalus.

2. Išmokykite elgtis su pinigais!

Įtraukite vaiką į šeimos išlaidų planavimą, kartu aptarkite mėnesio biudžetą, paaiškinkite jam, kiek pinigų išleidžiama komunaliniams mokesčiams, maistui, drabužiams ir t. t.
Skirkite jam pinigų smulkioms išlaidoms – tegu savarankiškai išmoksta paskirstyti pinigus savo reikmėms. Tik nebarkite jo už išlaidumą. Bėgant laikui, jis supras, kaip dera elgtis su pinigais.

Advertisements

3. Išmokykite naudotis skalbimo mašina!

Papasakokite apie drabužių rūšiavimą prieš skalbiant.

Paaiškinkite, kaip parinkti tinkamiausią skalbimo režimą, kaip veikia mašina ir kam tiek mygtukų!
Eikite toliau ir išmokykite vaiką naudotis lygintuvu! Iš pradžių – tik su jūsų priežiūra. Vaikai, mokantys pašalinti šokolado arba ledų dėmes nuo drabužių, yra tikras stebuklas!

4. Pratinkite prie buities darbų

Jie turi mokėti palaikyti tvarką savo kambaryje. Išmokykite juos susitvarkyti – išplauti indus, iššluoti grindis, sudėti išmėtytus daiktus, nuvalyti dulkes, prižiūrėti veją.

Paaiškinkite vaikams, kad namų švarą palaiko ne mielos fėjos, bet kiekvienas šeimos narys. Vaikai, mokantys atlikti pagrindinius buities darbus, bus atsakingi ir savarankiški.

5. Išmokykite apsipirkti

Kelionė į parduotuvę turi būti suplanuota. Paprašykite vaiko padėti jums sudaryti būtinų pirkinių sąrašą. Skirkite tam tikrą sumą neplanuotiems pirkiniams.

Eikite į parduotuvę kartu. Griežtai vadovaukitės sąrašu. Atkreipkite vaiko dėmesį į produktų kainą ir sudėtį – rinkitės optimaliausią variantą. Nesakykite jam, kad neturite pinigų vienam ar kitam daiktui. Tiesiog paaiškinkite, ką reikia nupirkti pirmiausia, o kas gali truputį palaukti.

Advertisements

6. Išmokykite spręsti problemas

Ar jūsų vaikas vengia problemų? Atideda namų darbų atlikimą iki paskutinės minutės? Tikisi, kad gal pasiseks? Galbūt jūs žiūrite į tai pro pirštus ir netgi nebandote duoti jam pastabų.
Tai didžiulė klaida! Mokykite vaikus spręsti problemas, kol jas dar galima išspręsti. Neleiskite jiems atidėlioti vėlesniam laikui. Paaiškinkite, kad kiekvienas veiksmas turi padarinius. Nereikia jų laukti!

7. Mokykite susidoroti su stresu

Prieš kelerius metus Amerikos psichologinės asociacijos atliktas tyrimas parodė, kad 31 proc. paauglių jaučiasi prislėgti dėl streso. Kodėl neišmokius jų kovoti su stresu dar vaikystėje?
Sudominkite juos komandinėmis sporto šakomis arba joga. Susiraskite bendrą pomėgį, kuris padės vaikui atsipalaiduoti, – dailę, keramiką, pasivažinėjimą dviračiais ir kt.