Kodėl per didelis gerumas moko kitus elgtis su jumis kaip su tuščia vieta


Nuo vaikystės esame mokomi neatsakyti į blogį blogiu. Mums sakoma, kad atsakyti reikia gerumu. Mus moko, kad gerumas – tai geriausias būdas išspręsti konfliktus, juk meilė visada turi nugalėti.

Tačiau, pasak psichologo Klifrodo Lazaruso, toks elgesio stilius kaip tik praneša jūsų skriaudikui, kad jis pasieks norimo tik jeigu ir toliau demonstruos agresiją jūsų atžvilgiu.

Tam yra logiškas paaiškinimas – vadinamasis Poveikio dėsnis. Jis susiveda į tai, kad žmonės yra linkę kartoti tokį elgesio tipą, kuris leidžia jiems patenkinti jų poreikius ir atvirkščiai, vengti veiksmų, kurie nesuteikia trokštamų tikslų. Vadinasi, jeigu su žmogumi, kuris nuolat elgiasi grubiai, elgsitės išskirtinai gerai, parodysite jam, kad jo nepateisinamas elgesys sukelia… jūsų meilę jam. Kitaip tariant, nuolat reaguodami į grubumą ar agresiją gerumu, jūs tarsi skatinate žmogų ir toliau taip elgtis.

Be abejo, tai visai nereiškia, kad turite pamesti galvą kaskart kai kas nors elgiasi nepriimtinai. Tačiau labai svarbu prisiminti, kad kartais esate pernelyg geras. Jeigu kas nors jūsų netenkina, labai svarbu laiku apie tai informuoti.

Dažnai nutinka taip, kad su visais gerai besielgiantis žmogus tiesiog iš visų jėgų stengiasi išvengti konflikto. Tačiau to daryti nereikėtų. Kalba ne apie tai, kad į grubumą reikia atsakyti grubumu. Bet jeigu atsiranda poreikis, būtina kovoti. Jums reikia mokėti save apginti net jeigu prasidės konfliktas, kurio taip norite išvengti.

Atminkite, kad „Palaiminti romieji, nes jie paveldės žemę“.

Visgi šis biblinis įsakymas nereiškia, kad jums visada reikia atsukti kitą skruostą. Jeigu taip darysite nuolat, labai greitai visas jūsų veidas bus padengtas žaizdomis.

Kaip paskatinti gerą elgesį su savimi ir neleisti, kad žmonės elgtųsi grubiai ar agresyviai:

1. Neleiskite žmonėms elgtis su savimi taip kaip jums nepatinka.
2. Aktorius Alanas Alda duoda labai gerą patarimą: „Būkite atviri su aplinkiniais, bet santykius su žmonėmis palaikykite lygiai tol, kol jie patys yra su jumis atviri“.
3. Išmokite apginti ir atstovėti savo nuomonę (žinoma, proto ribose).
4. Neskatinkite grubumo savo atžvilgiu.
5. Jeigu kas nors elgiasi su jumis grubiai ir nepriimtinai, informuokite jį apie tai. Nereikia šypsotis ir vaidinti, kad viskas yra gerai.

Galvokite apie gerus dalykus, elkitės teisingai, gaukite daugiau pozityvių emocijų! Lai viskas jums būna gerai!