„Niekas niekam nieko nėra skolingas“


Iš kur atsirado ši daugelio pamėgta frazė: „Niekas niekam nieko nėra skolingas?“

Tai labai bjaurus teiginys. Iš esmės melagingas, nes žmogus yra sociali būtybė. O užmezgęs bet kokio pobūdžio santykius, tampi skolingas.

Nes suteikei viltį, pažadėjai, sutvirtinai antspaudu arba žodžiu. Nes gale, yra sąžinė. Įsileidai žmogų į savo aplinką, leidai jam įeiti į savo gyvenimą ir įėjai į jo – taip prisiėmei įsipareigojimus. Įsipareigojai sau ir jam. Nuo tam tikro momento tau rūpi, kas vyksta su žmogumi, – esate tandemas.

Įsivaizduokite, kad esate alpinistas ir šaukiate porininkui, su kuriuo esate surišti viena virve: „Ei, drauguži, užsiknisau, pavargau. Atsegu tave – nesu tau nieko skolingas.“ Skolingas…

Esame skolingi savo vaikams, nes jie mūsų neprašė. Esame skolingi savo tėvams, nes mes jų neprašėme, bet gyvename ir mėgaujamės gyvenimu. Esame skolingi draugams, nes tai mes juos tokius padarėme. Esame skolingi tiems, kuriems pasakėme „myliu“, ir esame skolingi net tada, kai nepasakėme, bet užmezgėme santykius su žmogumi.

Ir laisvų santykių nebūna…

Šis terminas skirtas tiems, kurie turi problemų dėl atsakomybės (dabar ar apskritai). Pats žodis „santykiai“ rodo, kad ne šiaip trumpam susidūrei su žmogumi, bet užmezgei artimą ryšį, apsauginis skydas išgaravo, žmogus tapo pažeidžiamas, o tu tapai atsakingas už jo apsaugą.

Advertisements

Jeigu tu – mano draugė, aš esu atsakinga už tai, kad nešoktum po traukiniu papasakojusi man apie savo bėdą. Lygiai penkiasdešimčia procentų. Ir visu šimtu, jeigu pasakysiu: „Neužkrauk man savo rūpesčių, man gana savų.“

Jeigu moteris verkia, taip gali būti ne dėl to, kad ji yra isterikė, o dėl to, jog ją įskaudinai. Ji kalta, nes priėmė šią nuoskaudą, tu – nes pasakei ar padarei.

Puoselėdami santykius neišvengiamai darome įtaką vienas kitam, todėl ir turime atsakyti už šią įtaką – už savo įtaką, už savo bet kurios partnerystės pusę.

„Esame atsakingi už tuos, kuriuos prisijaukinome“.

O primetama individualizmo ideologija veda prie santykių griūties. Vietoj draugo – psichoanalitikas, vietoj tikro artumo – 148 kanalai kabelinės televizijos ir internetas. Kai niekas niekam nieko nėra skolingas, gyventi tampa paprasčiau. Pareiga ir atsakomybė reikalauja protinio ir dvasinio darbo, o tai labai sunku, todėl ir dingstame radę bet kokį pretekstą.

O jeigu žodis „skolingas“ verčia tave jaustis nepatogiai, pakeisk jį žodžiu „atsakomybė“, proceso esmė nesikeičia, būkite sąžiningi su savimi ir artimaisiais…